laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Śro 24 Kwi 2024, 23:38



Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Pomoc z PC/BIOS MSI Z97-Gaming 5 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 26 Kwi 2017, 16:20
Posty: 24
Post Pomoc z PC/BIOS MSI Z97-Gaming 5
No to tak... wiem, że może te forum niekoniecznie jest do tego przeznaczone, jednak potrzebuję możliwie szybkiej pomocy w rozwiązaniu mojego problemu z PC. Otóż mój 3-letni PC zaczął ostatnio odmawiać posłuszeństwa. Posiadam płytę główną MSI Z97-Gaming 5 i po uruchomieniu komputera na wyświetlaczu wyświetlają się klasycznie cyferki. Tylko, że zazwyczaj ekran powitalny MSI, a później ekran Windowsa pojawia się dosłownie po chwili. Od paru dni przez jakieś 30-90 sekund wyświetlają się komunikaty procedury POST. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że płyta główna pokazuje, jak te cyferki i literki "miele". Przeczytałem w instrukcji, że są to zwykłe procedury sprawdzania komponentów, jednak zaskoczyło mnie, że to wszystko trwa tak długo. Po zakończonym mieleniu wyświetla się klasyczne b2/9C/A2 i zamiast ekranu powitalnego pokazuje się obrazek z tym, co podłączone do komputera i podpis "All settings were reset to the default values", co rozumiem jako reset BIOSU lub coś podobnego. No i pojawia się Press F1 for setup F2 to continue. No i tu po F1 pojawia się bios po F2 normalnie odpala się komputer. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie powinno się to pojawiać oraz PC uruchamia się przez to dość długo i nie jest to zbyt przyjemne. W pierwszym momencie myślałem, że trzeba zresetować CMOS i tak też zrobiłem i wyjąłem baterię, za pierwszym razem odpalił normalnie, potem pojawił się drobny problem i pojawiał się wielokrotnie. Wymieniłem baterię na nową, bo myślałem że oryginalna się wyczerpała. No i problem znowu na 1 uruchomienie potem znowu reset CMOS i dalej to samo. Komputera nigdy ze względu na brak odpowiedniego chłodzenia nie podkręcałem, zamierzałem to zrobić w wakacje, jednak ten problem na razie powoduje, że te plany na razie nie są zbyt realne. No i tu się pojawia moje pytanie, czy miał ktoś podobny problem i mógłby mi udzielić ewentualnej pomocy w rozwiązaniu problemu samodzielnie? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc :D


Czw 11 Maj 2017, 21:56
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Pomoc z PC/BIOS MSI Z97-Gaming 5
Czy baterię na pewno kupiłeś właściwą CR 2032?
Tak się dopytuję bo ostatnio żona pomyliła CR 2032 z CR2025 i nie mogłem dojść dlaczego nie działa mi pilot od NC+ :mrgreen:


Czw 11 Maj 2017, 22:23
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 26 Kwi 2017, 16:20
Posty: 24
Post Re: Pomoc z PC/BIOS MSI Z97-Gaming 5
Jasne, że CR2032, co do baterii jestem pewny, że jest prawidłowa, na aż taką pomyłkę ciężko mi było sobie pozwolić :D


Czw 11 Maj 2017, 22:26
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Pomoc z PC/BIOS MSI Z97-Gaming 5
Bios najnowszy?


Czw 11 Maj 2017, 22:32
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 26 Kwi 2017, 16:20
Posty: 24
Post Re: Pomoc z PC/BIOS MSI Z97-Gaming 5
Bios jest w miarę świeży, nie wiem czy najnowszy nie sprawdzałem 2 czy 3 miesiące czy jest jakiś nowy update ale wtedy instalowałem najświeższą wersję


Czw 11 Maj 2017, 22:34
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Pomoc z PC/BIOS MSI Z97-Gaming 5
Do tej płyty najnowszy Bios to 1D z 2016-02-17.
W jaki sposób podłączony jest komputer do zasilania- tzn. przez listwę, czy zasilacz jest na stałe podłączony. Czy to samo dzieje się przy restarcie komputera, czy tylko przy pierwszym uruchomieniu?
Jak rozumiem zworka JBAT1 nie jest zwarta?


Czw 11 Maj 2017, 22:43
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 26 Kwi 2017, 16:20
Posty: 24
Post Re: Pomoc z PC/BIOS MSI Z97-Gaming 5
JBAT1 nie jest zwarta. Komputer jest podłączony do listwy antyprzepięciowej. Niestety zdarzenie dzieje się zarówno przy włączaniu jak i przy restarcie


Czw 11 Maj 2017, 23:01
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.