laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Sob 27 Kwi 2024, 10:44



Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Zestaw do gier na AM5 [5800 zł] 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pon 29 Sty 2024, 21:47
Posty: 1
Post Zestaw do gier na AM5 [5800 zł]
Witam wszystkich.

Chciałbym poprosić o ocenę mojego zestawu komputerowego, który złożyłem głównie z myślą o grach. Proszę Was o ocenę oraz ewentualne sugestie dotyczące ulepszeń. Budżet na sam sprzęt wynosi 5800 zł, a niżej przedstawiam szczegóły (ceny mają charakter orientacyjny przewalutowaniu):

Procesor: AMD Ryzen 7 7800X3D - 1768 zł
Chłodzenie CPU: Arctic Liquid Freezer II 420 - 447 zł
Płyta główna: Gigabyte B650E AORUS MASTER - 1735 zł
Obudowa: Lian Li LANCOOL III - 698 zł
Pamięci RAM: G.SKILL Trident Z5 Neo RGB DDR5-6000 CL30-36-36-96 1.40V 64GB (2x32GB) - 1185 zł

Zestaw nie zawiera karty graficznej i zasilacza, ponieważ te części przeniosę z obecnego komputera i wymienię je w przyszłości na nowsze modele (planuję przejść z RTX 3060Ti na RTX 4080/RTX 4080 Super i z Corsair RM550x na Cougar Polar 1050W). Tak samo zrobię z dyskiem NVMe (Patriot Viper VP4300 2TB), który zostanie przeniesiony, ale nie wiem, czy będzie wymagana jego wymiana w najbliższym czasie (zobaczymy, w jakim stopniu dyski NVMe Gen5 się rozwiną i wtedy będę szukać bezkompromisowej wydajności). Obecna obudowa (mATX/ mini-tower) okazała się niestety niewłaściwym wyborem (kierowałem się jak najmniejszym litrażem) dlatego planuję jej wymianę na nową. Aktualne monitory (2x FULL HD 165 Hz) oraz peryferia zostaną zachowane do czasu ich awarii, a następnie zostaną wymienione na 2x 2560x1440 165Hz+ (wróżba). Posiadam już system operacyjny.

Priorytety i preferencje:



Zastosowanie: Komputer będzie wykorzystywany wyłącznie do gier. Tam zależy mi na bezkompromisowej wydajności.
OC/Overclocking: Dopuszczam podkręcanie procesora. Preferuję gotowce (profile EXPO) dla pamięci RAM.
Preferencje prywatne: CPU: Intel (a idę w AMD czego się nie zrobi dla bezkompromisowej wydajności w grach ) GPU: nVidia (lubię RT w grach, nieprzeszkadza mi/stosuje super sampling bez oporów wewnętrznych)
Rozbudowa: Wymiana procesora na ostatni z ostatnich AM5. Wymiana z RTX 4080 na cos mocniejszego? Być może, ale to zbyt odległa perspektywa (zbyt wiele niewiadomych).
Priorytet komputera: Wydajność ponad wszystko. Nie zależy mi na ciszy ani energooszczędności. Dopiero przy remisie wydajności cisza a na samym końcu energooszczędność.
Wymagania dodatkowe: Chyba najbardziej kontrowersyjna to jest płyta główna i RAM. Przy wyborze płyty głównej to na czym mi zależało to:
-wydajność (Gigabyte jest najbardziej „agresywny”, jeżeli chodzi o timingi DDR5)
-sekcja VRM (chodź obecne procesory AMD, nie mają dużych wymagań co do VRM, zależy mi na żywotności i tej wynikającej z temperatur i by zabezpieczyć się pod scenariusz, gdyby to AMD miało zmienić politykę i ostatni procesor na AM5 miał więcej wymagać od sekcji zasilania)
-AM5 eCLK generator (do podkręcenia 7800X3D i by też nie zamykać sobie drogi, gdyby tego wymagał nowszy procesor)

Pewnie te powyższe sprawy nie argumentują wciąż ceny tej płyty głównej, ale dla tego komponentu jestem gotów na taki wydatek. Baa gotów nawet nagiąć budżet. Pierwotnie schodziłem z X670E AORUS Xtreme (3000 zł) poprzez X670E AORUS Master (2000 zł). Zraziło mnie tam mimo mocniejszej sekcji, bardziej rozbudowanej ,brak różnic w temperaturze – a nawet gorsze z powodu: ściśle dopasowanych żeberek, które są wydajniejsze w chłodzeniu, ale wymagają ciśnienia statycznego, by pracowały efektywniej – nie wiem, czy Arctic Liquid Freezer II go dostarczy, dodatkowo ekran na chłodzeniu ograniczający airflow. X670E daje więcej niż B650E ale nic z tego więcej nie potrzebuje/nie wykorzystam. 

A w przypadku RAM wiem 32 GB, wystarczy do gier. Tak wiem, że dostępność tych RAM wpływa na ich cenę. Ale tu gdzie mieszkam mam do nich dostęp. Dodatkowo RANK Dual jest w pewnych scenariuszach wydajniejsze od RANK Single – skoro zależy mi na bezkompromisowej wydajności, to biorę RANK dual a to mamy tylko przy 64 GB. 

Pytania dodatkowe:

RAM: Jedyna moja rozterka czy przy podkręcaniu wciąż mam celować w zestawy 6000MHz – czy jednak coś innego ( z racji, że synchronizacja będzie wyżej ustawiona. Uwaga: jeszcze nie zagłębiałem się w O/C krok po kroku dla tego procesora wiec zgaduje a może nawet bredzę o synchronizacji) ?
Czy widzicie możliwość przejścia na komponenty jeszcze wydajniejsze?


Pon 29 Sty 2024, 21:49
Profil
Komputerowiec
Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 05 Paź 2020, 08:41
Posty: 385
Post Re: Zestaw do gier na AM5 [5800 zł]
Zobacz PC na AMD za 5 582 zł

_________________
Polecam ranking sprzętu komputerowego => Pan Laptop


Wto 30 Sty 2024, 09:05
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pon 08 Sty 2024, 16:05
Posty: 1
Post Re: Zestaw do gier na AM5 [5800 zł]
ożyłeś fajny zestaw! Ale zanim zaczniesz od razu kupować, słuchaj rady starego wyjadacza w temacie kompów do gier.

RAM 6000 MHz: No spoko, ale czy na pewno potrzebujesz tyle mocy? Gierki nie zawsze korzystają z takich pędów. Oszczędź trochę kasy i bierz coś w okolicach 3200-3600 MHz, i tak nie zauważysz różnicy w grach.

Karta Graficzna: O ile z RTX 3060Ti na RTX 4080 to może być dobra wymiana, to zastanów się dobrze, czy na pewno potrzebujesz aż tyle mocy. Zawsze możesz jeszcze poczekać, bo ceny kart graficznych teraz szaleją, a za chwilę może być lepiej.

Dysk NVMe: Ten, który już masz, powinien dać radę, ale zawsze warto sprawdzić, czy nie ma teraz jakichś fajnych ofert na rynku. Może się okazać, że coś lepszego wpadnie w oko.

Monitor: No, jeśli planujesz przesiadkę na 2560x1440 165Hz+, to pewnie warto. Ale zawsze sprawdź recenzje i opinie, żebyś nie przepłacił za coś, co nie spełni oczekiwań.

Budżet: Zawsze warto mieć jakiś zapas kasy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się coś przyda albo pojawi się jakaś super oferta.
]

_________________
pozdrawiam Marek


Wto 30 Sty 2024, 13:38
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 92 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.