laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Pią 19 Kwi 2024, 22:37



Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 10 posty(ów) ] 
 GIGABYTE 915P i problem z bootowaniem z CD-ROMu.... 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 07 Cze 2005, 02:46
Posty: 3
Post GIGABYTE 915P i problem z bootowaniem z CD-ROMu....
Hej.

Posiadam nastepujaco plyte: Gigabyte 915P GA-8I915P Duo (Pro) i za ch*** nie potrafie ustawic na niej bootowania z CDka :-(

W Biosie znalazlem od tego 2 opcje:
1. Hard Disk Boot Priority
2. First/Second/Third Boot Device

W pierwszym przypadku moge ustawic, czy komp ma sie bootowac z twardego czy z (cytuje) "Add-on bootable cards". Jesli ustawie tu na bootowanie z twardego, to w zasadzie druga opcje (czyli First/Second... itd) mozna do kosza wsadzic (cokolwiek niej ustawie i tak bootoje sie z twardego).
Gdy Hard Disk Boot Priority ustawie na wspomniane "Add-on bootable cards" to w takim przypadku komp w ogole sie nie uruchamia (wyskakuje piekny komunikat "BOOT DISK FAILURE... itd"). I znow bez znaczenia jest jaka ustawie kolejnosc bootowania w drugiej opcji :-(

Ludzie, pomozecie ??? Jak ustawic to ch*** bootowanie ???

Jeszcze inna ciekawa sprawa zwiazana z ta plyta. Mam dysk Seagate'a 200 GB (ATA). Co mam zrobic, zeby wykrywalo go jako Primary Master ??????????? Gdy ustawie dysk na Mastera i podepne go pod pierwszy kanal IDE, Bios albo w ogole nie wykrywa dysku, albo wykrywa go jako 40 GB. Musze ustawic dysk na Cable Select i dopiero wtedy Bios wykrywa go jako 200 GB ale... jako Primary Slave :-/ Ki diabel ??? :-/


Pią 05 Sie 2005, 17:58
Profil
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie 30 Sty 2005, 18:30
Posty: 593
Miejscowość: Częstochowa
Post 
Nie wiem szczerze mówiąc jak tam to wygląda ale powinno być do wyboru CD-Rom albo przynajmniej z którego kanału IDE (u mnie wybiera się CD-ROM/IDE0/IDE1/IDE2/IDE3/IDE4) więc jak CD podłączony jest jako Secondary Master to dajesz IDE2.

Co do tego drugiego problemu to przypadkiem nie masz podłączonego CDka do tego samego kanału co twardy? Zobacz jak masz ustawioną zworkę na CD, może to ona powoduje konflikt.

A tak wogóle to masz zainstalowanego SP?

_________________
w moderacji...


Pią 05 Sie 2005, 18:34
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 07 Cze 2005, 02:46
Posty: 3
Post 
OK, jesli chodzi o "Hard Disk Boot Priority" - oto wyjasnienie z instrukcji do plyty:
Kod:
Select boot sequence for onboard (or add-on cards) SCSI, RAID etc. (dalej jest wytlumaczenie jak zmieniac sekwencje).

Co do objawow, to podalem wyzej.

A oto opcje do wyboru przy "First/Second/Third Boot Device":
- Floppy
- LS120
- Hard Disk
- CDROM
- ZIP
- USB-FDD
- USB-ZIP
- USB-CDROM
- USB-HDD
- LAN
- Disabled

Zatem na moj gust: jesli wybiore CDROM, to powinno sie z niego bootowac. Dla pewnosci dalem CDROM na wszystkich urzadzeniach. I nic...

Druga sprawa: dysk podlaczony jest sam do pierwszego kanalu. CD wisi na drugim kanale, wiec nie powinien miec zadnego wplywu na HDD. Mam servie packa 2.


Pią 05 Sie 2005, 20:44
Profil
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie 30 Sty 2005, 18:30
Posty: 593
Miejscowość: Częstochowa
Post 
Hmm już sam nie wiem... A tak wogóle to próbowałeś bootować z jednej i tej samej płytki czy używałeś kilku różnych? Może to z CDkiem są problemy.

_________________
w moderacji...


Nie 07 Sie 2005, 18:04
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 07 Cze 2005, 02:46
Posty: 3
Post 
Probowalem z roznych plytek i, gwoli scislosci, z roznych CD-ROMow :-(

Dzis jednak udalo mi sie odpalic ten sprzet z plytki. Sposob, jaki trzeba bylo zastosowac po prostu powalil mnie na kolana :-/ Trzeba bylo podpiac dysk i CD-ka pod JEDEN I TEN SAM KANAL IDE. Dacie wiare ?? Gdy na IDE1 wisial sam dysk nic nie dzialalo, a gdy dopialem mu CD-ka nagle wszysko zaczelo dzialac. Nawet dysk przestawil sie sam na Primary Mastera, a CD wszedl jako Primary Slave.

Wniosek dla mnie jeden: tak popiep*** plyty glownej to ja jeszcze nie widzialem :-/


Nie 07 Sie 2005, 21:03
Profil
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie 30 Sty 2005, 18:30
Posty: 593
Miejscowość: Częstochowa
Post 
W każdym razie i tak dobrze, że ci się udało :) Może nowsza wersja BIOSu załatwi sprawę...

_________________
w moderacji...


Nie 07 Sie 2005, 22:54
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 11 Lut 2005, 18:57
Posty: 23
Post 
Ciachu napisał(a):
Probowalem z roznych plytek i, gwoli scislosci, z roznych CD-ROMow :-(

Dzis jednak udalo mi sie odpalic ten sprzet z plytki. Sposob, jaki trzeba bylo zastosowac po prostu powalil mnie na kolana :-/ Trzeba bylo podpiac dysk i CD-ka pod JEDEN I TEN SAM KANAL IDE. Dacie wiare ?? Gdy na IDE1 wisial sam dysk nic nie dzialalo, a gdy dopialem mu CD-ka nagle wszysko zaczelo dzialac. Nawet dysk przestawil sie sam na Primary Mastera, a CD wszedl jako Primary Slave.

Wniosek dla mnie jeden: tak popiep*** plyty glownej to ja jeszcze nie widzialem :-/


ech.. troche pomyslec a nie narzekac. nie hulalo ci bo albo podpinales cdrom pod kotroler IDE VIA albo dysk pod niego bez sterow ktore przy instalacji XP trza wgrac na starcie wciskajac F6 i wkladajac dyskietke ze sterownikiem do kontrolera VIA 6410. IDE1 masz na gorze a nizej IDE2 i IDE3 z tego kontrolera firmy VIA. Wiec na pytanie czy damy wiare odpowiadam damy wiare bo to niewiedza i nic wiecej


Pon 22 Sie 2005, 01:32
Profil
Boss Komputerowiec
Boss Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw 07 Lip 2005, 10:11
Posty: 828
Miejscowość: CZ-WA
Post 
Ciachu napisał(a):
Probowalem z roznych plytek i, gwoli scislosci, z roznych CD-ROMow :-(

Dzis jednak udalo mi sie odpalic ten sprzet z plytki. Sposob, jaki trzeba bylo zastosowac po prostu powalil mnie na kolana :-/ Trzeba bylo podpiac dysk i CD-ka pod JEDEN I TEN SAM KANAL IDE. Dacie wiare ?? Gdy na IDE1 wisial sam dysk nic nie dzialalo, a gdy dopialem mu CD-ka nagle wszysko zaczelo dzialac. Nawet dysk przestawil sie sam na Primary Mastera, a CD wszedl jako Primary Slave.

Wniosek dla mnie jeden: tak popiep*** plyty glownej to ja jeszcze nie widzialem :-/


Moze masz ustawione CS na dysku i CD dlatego sie tak robi. Sprawdz. Niektore dyski oprocz Primary i Slave maja jeszcze Single lub Slave non ATA costam 8)

_________________
>>> i5 3570K * ASRock Z77 EX6 * G.Skill 2x4GB 2133MHz <<<
>>> MSI GTX560Ti HAWK * SB X-Fi Fatal1ty Gamer Pro <<<
>>> WD1001 * WD640 * Corsair HX520W <<<
>>> LG L227WT >>>


Pon 22 Sie 2005, 14:26
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 11 Lut 2005, 18:57
Posty: 23
Post 
pisząc krócej, górny kontroler IDE służy pod napędy cd/dvd a ten niżej dodatkowy kontroler RAID firmy VIA jest jakby to nazwac "zewnetrzny" wiec potrzebuje sterownikow przy instalacji xp (zawartosc katalogu drvdisk zgrac na dyskietke i na poczatku instalacji xp wcisnac f6) Z tego kontrolera mozna oczywiscie korzystac z jednego dysku bez przeszkod. Czemu ta plyta tak ma? Dlatego ze pierwsze plyty na 9x5p/g mialy tylko ten gorny kontroler intela a dyski wg intela powinno sie miec juz SATA, niektore firmy zauwazyly ze troche z tym za wczesnie i dodaly swoj kontroler ktory dodatkowo obsluguje raid. Problemem moze byc brak stacji dyskietek wtedy pozostaje zainstalowac system z jednej tasmy na ktorej jest dysk i cdrom, a potem przepiecie po wgraniu pod windowsem sterow do kontrolera dysku pod dodatkowe porty IDE. Czemu jestem taki pewny siebie? mam te plyte


Wto 23 Sie 2005, 11:07
Profil
początkujący użytkownik
początkujący użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 26 Sty 2005, 19:06
Posty: 90
Post 
kovalsky napisał(a):
Ciachu napisał(a):
Probowalem z roznych plytek i, gwoli scislosci, z roznych CD-ROMow :-(

Dzis jednak udalo mi sie odpalic ten sprzet z plytki. Sposob, jaki trzeba bylo zastosowac po prostu powalil mnie na kolana :-/ Trzeba bylo podpiac dysk i CD-ka pod JEDEN I TEN SAM KANAL IDE. Dacie wiare ?? Gdy na IDE1 wisial sam dysk nic nie dzialalo, a gdy dopialem mu CD-ka nagle wszysko zaczelo dzialac. Nawet dysk przestawil sie sam na Primary Mastera, a CD wszedl jako Primary Slave.

Wniosek dla mnie jeden: tak popiep*** plyty glownej to ja jeszcze nie widzialem :-/


ech.. troche pomyslec a nie narzekac. nie hulalo ci bo albo podpinales cdrom pod kotroler IDE VIA albo dysk pod niego bez sterow ktore przy instalacji XP trza wgrac na starcie wciskajac F6 i wkladajac dyskietke ze sterownikiem do kontrolera VIA 6410. IDE1 masz na gorze a nizej IDE2 i IDE3 z tego kontrolera firmy VIA. Wiec na pytanie czy damy wiare odpowiadam damy wiare bo to niewiedza i nic wiecej


Hmm ... Ciekaw jestem co mają sterowniki do botowania CD-ROM'u z poziomu biosu. Zawsze myślałem, że aby instalator wystartował najpierw płytka musi zostać zabotowana ;) A co do odpowiedzi na pytanie to płyta główna która staniowi źródło problemu jest stosunkowo "młodym" urządzeniem i bios na niej zawarty może mieć jeszcze kilka niedociągnięć. Oczywiście problem może dotyczyć samej płyty głównej, ale stawiam na BIOS :)

Pozdrawiam :)

_________________
Telefonia internetowa VOIP
600598329
503197709
------------------
GG: 2078911


Wto 23 Sie 2005, 19:32
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.   [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 49 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.