laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 21:03



Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
 Laptop do programowania, zdjęć, filmów i muzyki do 5000 PLN 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 30 Mar 2018, 14:55
Posty: 2
Post Laptop do programowania, zdjęć, filmów i muzyki do 5000 PLN
Witam. Chcę kupić nowy komputer do programowania, internetu, muzyki, obróbki zdjęć, montażu filmów i sporadycznie do gier. Obecnie posiadam laptop NP-R540-JS01PL i jestem zadowolony, ale niestety nie radzi sobie już z najnowszymi aplikacjami. Raczej nie opłaca się go modernizować (musiałbym zmienić kartę graficzną, dysk na SSD, dołożyć RAM-u i może także procesor).

No to po kolei:

1. Budżet
Cena maksymalna to 5000 zł. Jeśli tańszy laptop spełni moje oczekiwania, to jeszcze lepiej.

2. Rozmiar
15" lub 17". Bardziej skłaniam się do 17" (czy to nie za mało do Full HD?)

3. Zastosowania
* Programowanie (Java, Android, web, chmura, potem bardziej zaawansowane technologie)
* Codzienny użytek (internet, pakiety biurowe, YouTube, sporadycznie gry)
* Obróbka zdjęć i filmów
* Muzyka

4. Na czym mi zależy
* Dysk - SSD (najlepiej MLC lub TLC-3D), rozmiar min 128 GB, zalecane 256 GB lub więcej
* Pamięć RAM - minimum 8 GB, zalecane 16 GB
* Procesor - czy i5 wystarczy, czy dołożyć do i7
* matowa matryca, wielkość 15" - 17"
* napęd optyczny jest zbędny (będzie to będzie, nie to nie)
* dobra karta graficzna (z naciskiem na obróbkę zdjęć i filmów, oglądanie wideo, czasami gry)
* dobra karta dźwiękowa (najlepiej osobno wyjście na głośniki i wejście mikrofonowe)
* cicha praca
* niska waga
* niski pobór prądu i małe wydzielanie ciepła, kiedy laptop jest nieobciążony
* a kiedy laptop jest obciążony, to dobre odprowadzanie ciepła na zewnątrz, a nie w klawiaturę
* wygląd też się liczy
* interfejsy: USB 3, HDMI, czytnik kart pamięci, Ethernet, bluetooth
* klawiatura w miarę cicha, wygodna do programowania, lubię też dużo pisać, wolę głębszy skok klawiszy niż płytki
* wbudowane głośniki opcjonalne (mogą być, może nie być) - i tak korzystam z zewnętrznych
* czas na baterii minimum 2 godziny, zalecane 3 lub więcej
* system: Windows 10, zalecana także obsługa Linuksa

5. Ekran
Matowy. Zastanawiam się jeszcze nad technologią matrycy, jako że oprócz programowania laptop będzie wykorzystywany do amatorskiej obróbki zdjęć i filmów. Ale nie chcę też podchodzić do tego tematu zbyt restrykcyjnie - stuprocentowe odwzorowanie barw nie jest konieczne. Co do typu matrycy - może być TN, ale z lepszym odwzorowaniem koloru. Czy opłaca się lepszy typ matrycy?

6. Wygląd laptopa
Tak, ma znaczenie. Obecnie posiadam NP-R540-JS01PL i mam do niego sentyment - głównie przez wygląd. Nie chcę typowo biznesowych (szarych) obudów. Czarny też jest OK. Kształty gamingowe też odpadają (ale jak coś to możecie mi podrzucić - sam ocenię). Wygląd ma podkreślać klasę laptopa, ale żeby wyglądać poważnie jak trzeba będzie np. pójść do klienta.

7. Dysk
SSD, najlepiej MLC lub TLC-3D, rozmiar min 128 GB, zalecane 256 GB lub więcej
HDD albo hybrydy SSD+HDD odpadają (na mało ważne dane kupię sobie dysk zewnętrzny)

8. Napęd optyczny
Nie. Jeśli brak napędu optycznego znacznie obniży wagę laptopa, to może go nie być. Trudno powiedzieć, czy się przyda.

9. Inne kwestie
Jest taka kwestia, że do dzisiaj mam kupon na Allegro na sporą kwotę i jedną z opcji wykorzystania bonu jest zakup laptopa. X-Kom też sprzedaje na Allegro, więc bym skorzystał. Jednak nie mam 100% pewności co do wymagań. Na pewno lepsza będzie stacjonarka, ale jeśli zajdzie potrzeba wziąć komputer w podróż, do klienta, na jakieś szkolenie, to lepiej sprawdzi się laptop. Potrzebuję kupić także mysz, przyda się również monitor zewnętrzny (do programowania bardzo ułatwia życie), klawiatura - może lepiej wykorzystać bon na akcesoria i przemyśleć zakup laptopa.

Obecnie posiadam laptopa Samsung R540 model NP-R540-JS01PL. Kupiony w październiku 2010 służy mi do dziś. Wymieniłem jedynie wentylator. Największa wada w tym modelu to karta graficzna. Nikt jej już nie wspiera, teraz nawet niektóre filmy na YouTubie się nie odtwarzają (z włączonym przyspieszeniem sprzętowym), o najnowszych grach mogę zapomnieć, filmy 60 fps tną, 1080p 30 fps też ledwo co. Mam sentyment do tego lapka, ciężko będzie się rozstać, ale modernizować raczej się nie opłaca.

Jaki laptop do moich zastosowań? Na co zwracać uwagę? Może polecicie konkretne modele.


Pią 30 Mar 2018, 15:38
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8673
Miejscowość: Opole
Post Re: Laptop do programowania, zdjęć, filmów i muzyki do 5000
Posiadasz monitor zewnętrzny?
Nie FULL HD jest optymalne do 15 czy 17 cali.

Acer Aspire 7 i7-7700HQ/16GB/120+1000/Win10 GTX1050Ti
Acer Aspire 7 i7-7700HQ/16GB/256+1000/Win10 GTX1050Ti
Acer Aspire 7 i7-7700HQ/8GB/256+1000/Win10 GTX1050Ti
Matryca FULL HD matowa IPS o całkiem niezłych parametrach (pokrycie kolorów) oraz katy widzenia, solidne aluminiowe wykonanie przy tym stonowany design nie jest typowo gamingowy, podświetlana klawiatura na biało wygodna ładnie komponuję się z czarną obudową laptopa, dwa dyski wewnątrz laptopa duża wygodna dysk SSD na system i najważniejsze programy, HDD na dane oraz projekty, przyzwoite głośniki jak na laptop, system w cenie koszt system to 400-500 zł. Plusem jest uczciwy stosunek ceny do wydajności.

Alternatywa
MSI GV72 i7-7700HQ/16GB/1TB+256SSD/Win10X GTX1050Ti
Matryca FULL HD o dobrym pokryciu kolorów, dobra kultura pracy, cicha praca układu chłodzenia, chłodny, stabilna praca pod obciążeniem, podświetlana klawiatura dla graczy, łatwy dostęp do podzespołów, przyjemne głośniki. Dwa dyski wewnątrz laptopa.

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Pią 30 Mar 2018, 16:55
Profil WWW
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob 23 Sie 2014, 17:35
Posty: 7785
Post Re: Laptop do programowania, zdjęć, filmów i muzyki do 5000
ASUS ROG Strix GL703VD i7-7700HQ/8GB/256SSD+1TB/Win10X - ma całkiem sensowną matryce IPS w tej cenie mimo nie najlepszego chłodzenia.
Troszkę mało jak na 17-nastkę dobrą :faja:

_________________
Zestawienie polecanych laptopów i ultrabooków ✅
Nie wiesz która seria jest najlepsza, który model jest najnowszy? Napisz na mój e-mail :thumright:
GG:47751279


Pią 30 Mar 2018, 17:42
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 30 Mar 2018, 14:55
Posty: 2
Post Re: Laptop do programowania, zdjęć, filmów i muzyki do 5000
Gajwer napisał(a):
Posiadasz monitor zewnętrzny?
Nie FULL HD jest optymalne do 15 czy 17 cali.

Nie, ale by się przydał. :)

Gajwer napisał(a):
dwa dyski wewnątrz laptopa duża wygodna dysk SSD na system i najważniejsze programy, HDD na dane oraz projekty

To się nie sprawdza szczególnie przy dużych projektach. Pracowałem już tak (system na SSD, projekt na HDD) i projekt budował się 15 minut. Wszystko chcę mieć na SSD. Natomiast mało ważne dane mogę trzymać na dysku zewnętrznym. Widzę, że zastosowano tam hybrydowe rozwiązanie - 2 karty graficzne. Tutaj słabo się orientuję w temacie - chodzi o to, że zewnętrzna karta nie jest w stanie przejść w tryb energooszczędny tak jak ta wbudowana? W jakich sytuacjach będzie uaktywniana zewnętrzna? Nie podoba mi się także waga - mimo braku napędu optycznego blisko 3 kg. Poza tym lapek fajny, na szczególną uwagę zasługuje matryca IPS. Jak taka matryca sprawdzi się w przypadku gier i filmów (IPS mają mniejszy czas reakcji)?

Gajwer napisał(a):
Matryca FULL HD o dobrym pokryciu kolorów, dobra kultura pracy, cicha praca układu chłodzenia, chłodny, stabilna praca pod obciążeniem, podświetlana klawiatura dla graczy, łatwy dostęp do podzespołów, przyjemne głośniki. Dwa dyski wewnątrz laptopa.

Też ciekawa propozycja (zwłaszcza jeśli chodzi o układ chłodzenia). Tylko nie napisano, jaki to typ matrycy i jak odwzorowuje kolory.

Co do karty dźwiękowej - chcę mieć niskie opóźnienia na wejściu (mój obecny dobrze się spisuje pod tym względem).

Propozycje ciekawe, aczkolwiek może znajdę coś tańszego i o mniejszej wadze.

FxJ napisał(a):
ASUS ROG Strix GL703VD i7-7700HQ/8GB/256SSD+1TB/Win10X - ma całkiem sensowną matryce IPS w tej cenie mimo nie najlepszego chłodzenia.
Troszkę mało jak na 17-nastkę dobrą :faja:

Możesz coś więcej napisać o chłodzeniu i oszczędzaniu energii przy normalnej pracy? To dla mnie jedna z najważniejszych kwestii. 8 GB ujdzie, ale wolałbym 16 GB. No i to nie jest IPS, a nieco ulepszony TN z poprawionymi kątami widzenia.


Pią 30 Mar 2018, 18:06
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob 23 Sie 2014, 17:35
Posty: 7785
Post Re: Laptop do programowania, zdjęć, filmów i muzyki do 5000
Cytuj:
Możesz coś więcej napisać o chłodzeniu

https://www.notebookcheck.net/Asus-ROG- ... 246.0.html

Cytuj:
oszczędzaniu energii przy normalnej pracy?

Oszczędzanie energii w 17,3"? Licząc undervolting i stworzenie własnego planu zasilania z wydajnością procesora ustawioną na powiedzmy 50% max? Czy po prostu podczas nic nie robienia poza przeglądaniem netu?

_________________
Zestawienie polecanych laptopów i ultrabooków ✅
Nie wiesz która seria jest najlepsza, który model jest najnowszy? Napisz na mój e-mail :thumright:
GG:47751279


Sob 31 Mar 2018, 01:36
Profil WWW
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop do programowania, zdjęć, filmów i muzyki do 5000
Budżet nieco mały przy takich wymaganiach, gratuluje i doceniam poświęcony czas by to wszystko opisać.
Rzeczywiście w Twoim wypadku polecałbym 2, a nawet trzy dyski SSD, a gotowe materiały na zewnętrzny HDD.
Mieszcząc się w budżecie musisz zacząć od 8GB pamięci. Niestety raczej nie znajdziesz lekkiej 17-stki :D (jakkolwiek by to nie brzmiało):
MSI GV72 i7-7700HQ/8GB/1TB/Win10X GTX1050Ti
Matowa matryca TN z dobrym pokryciem kolorów, wydajny i cichy układ chłodzenia, wydajne podzespoły obejmujące m.in. procesor i7HQ oraz GTX'a 1050Ti z 4GB pamięci. Laptop obsługuje dyski SSD na PCIe.
Do tego laptopa zakupiłbym od razu dysk SSD: Plextor 256GB M.2 PCIe PX-256M8PeGN, z czasem wymienił HDD na SSD i dołożył kolejne 8GB pamięci.
Acer Aspire 7 i7-7700HQ/8GB/1000/Win10 GTX1050Ti
W tym wypadku masz dobrą matową matrycę FHD typu IPS, wydajny i cichy układ chłodzenia, tu również na start dokupiłbym SSD: Crucial 275GB SATA SSD MX300 M.2 2280, a później dokupił kolejny SSD i rozszerzył ram.

Bardzo ciekawym modelem (przekraczającym jednak budżet) jest:
MSI GE73 i7-7700HQ/8GB/1TB/Win10X GTX1050Ti 120Hz
Z dobrą matrycą TN, i podzespołami jak u poprzedników. To co go wyróżnia to możliwość instalacji 2 dysków SSD na m.2, wtedy można zostawić 1TB HDD lub jego też wymienić na SSD (wówczas będą 3 tego typu dyski).

Przekraczając budżet:
MSI GS73 i7/16/1TB+128PCIe/Win10 GTX1050Ti 120Hz
Ma b.dobrą matrycę FHD (TN), wydajne podzespoły, już 16GB ramu i 128GB dysk SSD na PCIe. Jest lekki (2,45kg), układ chłodzenia w spoczynku jest cichy, a i pod obciążeniem nie będzie najgorzej.

Z 15"
Dell Vostro 7570 i5-7300H/8GB/128+1000/10Pro GTX1060
Nie najlżejszy, ale z ze stonowanym designem ,wydajnymi podzespołami (GTX 1060 z 6GB pamięci). Niestety matryca jest mocno przeciętna, za to masz 3-letnią gwarancję.


Sob 31 Mar 2018, 10:41
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.