laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 17:43



Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
 Laptop z możliwie dobrą matrycą 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 02 Kwi 2019, 12:19
Posty: 5
Post Laptop z możliwie dobrą matrycą
Dzień dobry,
chciałbym prosić o pomoc w wyborze laptopa.
Obecnie używam zenbooka ux410, teraz chciałbym czegoś o trochę większej wydajności i przekątnej 15,6 cala.

Priorytety mam następujące:
- matryca - matowa z pokryciem sRGB w okolicach 90-100%, nie wymagam kosmicznych parametrów, przy obróbce korzystam z zewnętrznego monitora, ale wartości rzędu 60% sRGB kłują mnie w oczy.
- procesor - myślę że i5 8300H lub 8400H byłaby właściwa, niskonapięciowe raczej odpadają. i7 to chyba za dużo ciepła jak na kompaktową obudowę. Starsze generacje procesorów raczej odrzucam.
- ram - 16 GB, lub mniej ale z możliwością rozbudowy, dwa sloty i możliwość rozbudowy do 32GB byłoby idealnie
- dyski - oczywiście ssd, pewnie najlepiej PCIe, ale pewnie przy m2 czy sata aż tak wiele nie stracę. WAŻNE aby była możliwość zamontowania drugiego ssd.
- obudowa - smukła, aluminiowa i lekka (2 kg max)
- grafika - gram od wielkiego dzwonu i to w stare RPG, Lightroom i PS raczej słabo korzystają z GPU, więc jak będzie coś więcej niż integra to super, jak nie też ok
- budżet do 4500 brutto, zakup na fakturę najchętniej w xkom

Spojrzałem na zenbooki, ale cena i brak możliwości rozbudowy ramu i dysków dyskwalfikują.

Vivobooki Pro spełniają wszystkie założenia poza jednym - matrycą. Tzn. wg specyfikacji producenta sa też z niezłymi matrycami
- N580GD w wersji UHD ma dobre pokrycie sRGB
- N580VD z czterech matryc które są na stronie jedna FHD i jedna UHD dały by radę, ale nie wiem czy to starszy model bo tylko z poprzednią generacją procków je widziałem.
Ogólnie nie widzę nigdzie dostępnych wersji z tymi lepszymi matrycami.

Czy jest coś wartego polecenia, a może pojawiło się coś nowego?
Za wszelkie rady i wskazówki będę wdzięczny.


Wto 02 Kwi 2019, 14:49
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8673
Miejscowość: Opole
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
W tym modelu jak w poprzedniej serii jest problem z matrycami.
ASUS VivoBook Pro 15 N580GD i5-8300/16GB/256+1TB/W10
Osobiście widziałem ten model w wersji złotej na żywo, dla mnie matryca na pierwszy rzut oka zrobiła pozytywne wrażenie, nie byłem wstanie określić pokrycia kolorów. Z tego co najbardziej słyszałem jest tam matryca zamontowana średnia czyli ta z trochę lepszym pokryciem jak 65%.

Z lepszą jakościowo matrycą będzie Lenovo y530, tylko jego waga jest trochę większa od zakładanej.
Lenovo Legion Y530-15 i5-8300H/16GB/240+1TB GTX1050
Lenovo Legion Y530-15 i5/8GB/240+1TB GTX1050Ti 144Hz
Matryca FULL HD matowa IPS, procesor 8 generacji 4 rdzeniowy, ciekawy design stonowany i elegancki, wygodna podświetlana klawiatura, dobra kultura pracy stabilna praca procesora i procesora graficznego pod obciążeniem, umiarkowane temperatury i hałas. Dodatkowo matryca z 144hz jest jeszcze trochę lepsza jakościowo jeżeli chodzi o pokrycie kolorów, nie jest to bardzo duża różnica lecz posiadasz optymalne budżet więc warto o tym powiedzieć.

Alternatywa z Ultrabooków
Lenovo Ideapad 720s-15 i5/8GB/256/Win10 GTX1050Ti Szary
Matryca FULL HD IPS całkiem niezła, minusem jest starsza generacja procesora czyli 7 generacja.

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Wto 02 Kwi 2019, 17:23
Profil WWW
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
Jak nie chcesz się bawić w dokładanie ramu, to za 4899zł (czyli ponad budżet :( ) masz 720s-15 z 16GB pamięci:
Lenovo Ideapad 720s-15 i5/16GB/256/Win10 GTX1050Ti Szary
Jeżeli to za dużo, to oczywiście można wziąć wersję z 8GB pamięci: Lenovo Ideapad 720s-15 i5/8GB/256/Win10 GTX1050Ti Szary
720s-15 to moim zdaniem b.dobry laptop- najwyższy z serii Ideapad, ma dobre wyposażenie oraz oferuje długie czasy pracy na wbudowany aku, a przy tym nie jest za ciężki. Obudowa jest aluminiowa, a ekran typu IPS ma dobre pokrycie kolorów. Na plus możliwość dołożenie kolejnego dysku SSD na PCIe np:
ADATA 256GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro
ADATA 512GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro


Wto 02 Kwi 2019, 20:45
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 02 Kwi 2019, 12:19
Posty: 5
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
Dziękuję za sugestię.
Jednak, że czas mnie nie nagli, to sobie trochę pomarudzę.

Lenovo Legion - odpada ze względu na klockowatość. Jakkolwiek by to nie brzmiało to wygląd ma znaczenie, a to komputer który będzie ze mną jeździł po klientach, hotelach, eventach.

Lenovo Ideapad - rozważałem ten model, budżet to zniesie. Poprzednio miałem Ideapada 720s-13 i złego słowa nie powiem - kapitalnie sztywny(pewnie 15 tak sztywna już nie będzie) z niezła matrycą. Odrzuciłem z powodu procesora. Kupowanie komputera z ponad 2 letnim procesorem budzi we mnie wewnętrzny sprzeciw, a i porównanie 7300HQ z 8300H jest bardzo jednostronne: HT, więcej casche, obsługa szybszego ramu, no i pół GHz w turbo - lightroom bardzo chętnie to zagospodaruje.

Może orientujecie się czy są w planach nowe Ideapady?
Albo czy można gdzieś w polskiej dystrybucji kupić vivobooki z którąś z lepszych matryc?


Wto 02 Kwi 2019, 23:33
Profil
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec

Rejestracja: Czw 22 Mar 2018, 15:02
Posty: 484
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
ASUS VivoBook Pro 15 N580GD i5-8300/16GB/480+1TB/W10
Alternatywnie wykorzystując max budżet dostaniesz Asusa N580GD w wersji z SSD M.2 480GB + 1TB HDD.

Lenovo Ideapad 720s-15 i7/8GB/256/Win10 GTX1050Ti Szary
Lenovo Ideapad 720s-15 i7/16GB/256/Win10 GTX1050Ti Szary
Lenovo Ideapad 720s-15 występuje również w droższej wersji z wydajnym procesorem i7-7700HQ, który ma wydajność zbliżoną do i5-8300H.


Śro 03 Kwi 2019, 04:41
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
koperski napisał(a):
Dziękuję za sugestię.
Jednak, że czas mnie nie nagli, to sobie trochę pomarudzę.

Lenovo Legion - odpada ze względu na klockowatość. Jakkolwiek by to nie brzmiało to wygląd ma znaczenie, a to komputer który będzie ze mną jeździł po klientach, hotelach, eventach.

Lenovo Ideapad - rozważałem ten model, budżet to zniesie. Poprzednio miałem Ideapada 720s-13 i złego słowa nie powiem - kapitalnie sztywny(pewnie 15 tak sztywna już nie będzie) z niezła matrycą. Odrzuciłem z powodu procesora. Kupowanie komputera z ponad 2 letnim procesorem budzi we mnie wewnętrzny sprzeciw, a i porównanie 7300HQ z 8300H jest bardzo jednostronne: HT, więcej casche, obsługa szybszego ramu, no i pół GHz w turbo - lightroom bardzo chętnie to zagospodaruje.

Może orientujecie się czy są w planach nowe Ideapady?
Albo czy można gdzieś w polskiej dystrybucji kupić vivobooki z którąś z lepszych matryc?

Oczywiście odczucia to odczucia, ale ja bym jednak tego procesora aż tak nie skreślał- to nadal wydajna jednostka, a trudno jest obecnie znaleźć laptopa który spełniałby idealnie wszystkie Twoje wymagania w tym budżecie.
Moim zdaniem to trochę taki zabieg marketingowy- stare procesory (siódmej generacji) są be więc kupujcie nowe.
Oczywiście nie neguje tego co napisałeś o wydajności, ale nie jest też tak że i5-7300HQ będzie o połowę wolniejszy od i5-8300H.


Śro 03 Kwi 2019, 10:46
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8673
Miejscowość: Opole
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
koperski napisał(a):
Dziękuję za sugestię.
Jednak, że czas mnie nie nagli, to sobie trochę pomarudzę.

Lenovo Legion - odpada ze względu na klockowatość. Jakkolwiek by to nie brzmiało to wygląd ma znaczenie, a to komputer który będzie ze mną jeździł po klientach, hotelach, eventach.

Lenovo Ideapad - rozważałem ten model, budżet to zniesie. Poprzednio miałem Ideapada 720s-13 i złego słowa nie powiem - kapitalnie sztywny(pewnie 15 tak sztywna już nie będzie) z niezła matrycą. Odrzuciłem z powodu procesora. Kupowanie komputera z ponad 2 letnim procesorem budzi we mnie wewnętrzny sprzeciw, a i porównanie 7300HQ z 8300H jest bardzo jednostronne: HT, więcej casche, obsługa szybszego ramu, no i pół GHz w turbo - lightroom bardzo chętnie to zagospodaruje.

Może orientujecie się czy są w planach nowe Ideapady?
Albo czy można gdzieś w polskiej dystrybucji kupić vivobooki z którąś z lepszych matryc?


Lenovo y530 może wygląda na "klocowaty" na pierwszy rzut oka lecz jego waga to 2,24 kg. Polecam zobaczyć go na żywo.

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Śro 03 Kwi 2019, 16:33
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 02 Kwi 2019, 12:19
Posty: 5
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
Dziękuję za kolejne rady.
Chyba zdecyduje się na tą 720s - cena zrobiła się znacząca atrakcyjniejsza.
Naczytałem się niestety na temat problemów z zasilaniem procesora i dużym cięciem taktowana CPU,
ale zdaje sobie sprawę, że jak nie ma się ochoty na wydanie 10k na XPS, to trzeba iść na kompromisy.
Teraz tylko muszę podjąć decyzję czy i7 czy i5.
Wyższe taktowanie zawsze na plus, przy pracy w LR, zastanawiam się tylko czy przy i5 problemy z cięciem
taktowania nie będą mniejsze.
Dodatkowym plusem wersji z i5 jest miejsce na drugi dysk. W sumie to czy ktoś się orientuje dlaczego
w wersji z i7 nie ma takiej opcji? Inne chłodzenie i miejsca brakuje?
W koszyku leży wersja z i7, bo dysk zawsze będę mógł podmienić na większy, ale... czy to dobra decyzja?


Nie 14 Kwi 2019, 14:11
Profil
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec

Rejestracja: Czw 22 Mar 2018, 15:02
Posty: 484
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
To cięcie taktowania bardziej jest odczuwalne przy obciążenianiu laptopa pogramami testującymi. Laptop z I7-7700HQ jest droższy, ale za to szybszy. Przeglądanie internetu na laptopie z i7, oraz szybkim SSD odbywa się w bardzo szybkim tempie, ale i5-7300HQ to absolutnie nie jest jakiś muł. Ma wyższą wydajność od najnowszych niskonapięciowych i5u 8 gen. i7-7700HQ ma 4 rdzenie i 8 wątków, oraz jest wyżej taktowany 2,8Ghz-3,8Ghz vs 2,5Ghz-3,5Ghz a co za tym idzie ma też wysoką wydajność na poziomie zbliżonym do i5-8300H. Podsumowując jak Masz możliwość zwiększenia budżetu, to dopłata do i7 jest dobrą opcją a jeżeli zależy Ci na jak najniższej cenie laptopa, to z wersji z i5 poleconej przez Gajwera również powinieneś być zadowolony. :wink:


Nie 14 Kwi 2019, 15:47
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
Bez przesady z tą szybkością, często zdarza się że laptopy z i5 cale nie są wolniejsze, bo układ chłodzenia ogarnia te podzespoły, przez co za niższą cenę mamy.... taką samą wydajność.
W przypadku np. procesorów niskonapięciowych jeżeli nie ma innych czynników decydujących (np. wielkość pamięci ram/dysku SSD/ dostępność) to w ogóle nie ma sensu polecać wersji z i7.
Co z tego że i7-7700HQ w Turbo osiąga wyższe taktowanie skoro przy dłuższym obciążeniu mogą być problemy z jego utrzymaniem.
Z drugiej strony 2 miejsce na dysk SSD może się przydać, szczególnie że można tam zamontować dysk SSD na PCIe.


Nie 14 Kwi 2019, 16:17
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 02 Kwi 2019, 12:19
Posty: 5
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
Dlatego cały czas mnie zastanawia wybór procesora.
Tak naprawdę jedynymi wymagającym dla procesora programem którego używam jest Lightroom.
Program, który w żadnym wypadku nie wykorzysta 8 wątków, 4 rdzenie to jest sufit i pewnie
lepiej by śmigał na 2 wysokotaktowanych niż na 4 wolniejszych (ogólnie to procesory coraz mocniejsze tylko oprogramowanie archaiczne :D )
W i7 kuszą mocniejsze rdzenie, przy i5 miejsce na kolejny dysk.
Cena właściwie ta sama, zastanawiam się tylko czy w tym konkretnym modelu zysk z wyższego taktowania nie zostanie zjedzony przez wyższą temperaturę.


Nie 14 Kwi 2019, 18:14
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
koperski napisał(a):
Dlatego cały czas mnie zastanawia wybór procesora.
Tak naprawdę jedynymi wymagającym dla procesora programem którego używam jest Lightroom.
Program, który w żadnym wypadku nie wykorzysta 8 wątków, 4 rdzenie to jest sufit i pewnie
lepiej by śmigał na 2 wysokotaktowanych niż na 4 wolniejszych (ogólnie to procesory coraz mocniejsze tylko oprogramowanie archaiczne :D )
W i7 kuszą mocniejsze rdzenie, przy i5 miejsce na kolejny dysk.
Cena właściwie ta sama, zastanawiam się tylko czy w tym konkretnym modelu zysk z wyższego taktowania nie zostanie zjedzony przez wyższą temperaturę.


W takim razie ja bym się nie zastanawiał tylko wziął i5- szybciej wykorzystasz dodatkowe miejsce na dysk niż HT.
Lenovo Ideapad 720s-15 i5/16GB/256/Win10 GTX1050Ti Szary
W to miejsce możesz dołożyć do 16GB pamięci.


Nie 14 Kwi 2019, 21:20
Profil
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec

Rejestracja: Czw 22 Mar 2018, 15:02
Posty: 484
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
Dla siebie nie patrząc na budżet wybrałbym wersję z i7. Miałem okazję pobawić się laptopem w wersji z i7, to szybkość działania i otwierania stron internetowych była na tyle imponująca, że moim prywatnym zdaniem wersja z i7 jest warta dopłaty. Szczerze wątpię, aby Autor przy ww. zastosowaniach na tyle obciążył procesor, żeby wystąpił termal throttling.


Nie 14 Kwi 2019, 22:28
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
Pabloesc napisał(a):
Dla siebie nie patrząc na budżet wybrałbym wersję z i7. Miałem okazję pobawić się laptopem w wersji z i7, to szybkość działania i otwierania stron internetowych była na tyle imponująca, że moim prywatnym zdaniem wersja z i7 jest warta dopłaty. Szczerze wątpię, aby Autor przy ww. zastosowaniach na tyle obciążył procesor, żeby wystąpił termal throttling.

Bajki opowiadasz, w typowych zastosowaniach domowo-biurowych nie ma możliwości zobaczyć różnicy w otwieraniu strony pomiędzy i5, a i7. Pisanie o imponującej prędkości ładowania stron trochę mnie bawi.
Pytanie jeszcze czy miałeś porównanie do i5, bo to że i7 działa szybko to OK, ale może się okazać że z i5 działa..... tak samo.

Problemem jest tu różnica 50zł pomiędzy i5, a i7:
Lenovo Ideapad 720s-15 i5/16GB/256/Win10 GTX1050Ti Szary
Lenovo Ideapad 720s-15 i7/16GB/256/Win10 GTX1050Ti Szary
I gdyby nie to że w i7 nie można zamontować dodatkowego dysku, to pewnie bym ją nawet polecił, a tak moim zdaniem i5 będzie nadal dobrym wyborem.


Pon 15 Kwi 2019, 07:27
Profil
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec

Rejestracja: Czw 22 Mar 2018, 15:02
Posty: 484
Post Re: Laptop z możliwie dobrą matrycą
Ogólnie z wszelakich testów wynika, że im wydajniejszy procesor, tym szybkość działania też jest szybsza, ale pomiędzy i5-7300HQ a i7-7700HQ może być trudno o odczuwalną różnicę, ponieważ oba procesory są dosyć wydajne i nie ma między nimi dużej różnicy.
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/I ... 9vsm223877
To wprawdzie porównanie laptopa z dwu rdzeniowym i3 vs z cztero rdzeniowym i5 gdzie różnica może być odzcuwalna, ponieważ i5 jest znacznie wydajniejszy od i3 a pomiędzy i5 a i7 przyznaję Ci rację, że może nie być odczuwalnej różnicy.
https://www.youtube.com/watch?v=iWmB7f4i4qQ
Zależy też co komu potrzeba. Do laptopa nie potrzebuję drugiego dysku, to te 50zł do wersji z i7 bym był w stanie dopłacić. Jak dwa dyski są dla Autora ważne, to oczywiście również polecam wersję z i5.


Pon 15 Kwi 2019, 12:23
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 15 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.