laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Sob 27 Kwi 2024, 15:07



Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
 Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Sob 20 Paź 2012, 16:28
Posty: 6
Post Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
Witam serdecznie.

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu dręczącego mnie problemu. Zakupiłem w X-KOM Samsunga NP305E5A-S03PL. Laptop posiada zintegrowanego Radeona 6520G i dedykowanego Radeona 6470M. Na różnych forach napotykałem na podobne wątpliwości co moje, ale niestety nie znalazłem rozwiązania.

Oprogramowanie Catalysta pozwala przypisać do konkretnych aplikacji konkretną kartę graficzną. Jeżeli widzę, że zintegrowana nie daje rady, mogę przełączyć na "dużą wydajność". Tyle teoria. W praktyce wszystkie aplikacje chodzą na karcie zintegrowanej - niezależnie czy zaznaczone są jako "nieprzypisane", ""w trybie oszczędności" czy "wysokiej wydajności".

Karta dedykowana działa tylko w jednej sytuacji, a mianowicie, gdy aktywny jest tryb Dual Graphics. Tryb ten jest osiągalny jedynie w aplikacjach wykorzystujących DX10 i DX11.

Efektem tego jest sytuacja, w której nowsze i bardziej wymagające od grafiki aplikacje chodzą płynnie (np. Sniper Elite 2). Każda inna aplikacja (mimo teoretycznej możliwości wykorzystywania karty dedykowanej) wykorzystuje tylko kartę zintegrowaną, która często chodzi na 100% i nie daje rady z płynnym wyświetlaniem.

W tej sprawie kontaktowałem się telefonicznie z serwisem X-KOM jak i z supportem Samsungiem, ale sugerowane rozwiązania nie pomogły, stąd moje pytania:
1. Czy ktoś napotkał na podobne problemy?
2. Czy dobrze myślę, że taki sposób działania kart jest nieprawidłowy i czy jest jakieś sensowne rozwiązanie problemu?

Zdaję sobie sprawę, że laptop taki nie jest do grania, a raczej do zastosowań biurowych. Szkoda by jednak było, gdyby okazało się, że sprzęt nie działa na 100% dobrze.

Sterowniki są aktualne samsungowskie. Najnowszy Catalyst ze strony AMD nie rozwiązuje problemu. Wnioski dotyczące pracy obu kart opieram na obserwacji działania aplikacji, podglądzie w AMD System Monitor i testach w MSI Kombustor. Testowałem z różnymi ustawieniami - różne warianty w opcjach zasilania, CrossFire (wł/wył). Od zakupu minęło już ponad 10 dni i nie wiem czy opisany przypadek kwalifikuje się na naprawę gwarancyjną, dlatego bardzo proszę o porady co robić z tą sytuacją. Może po prostu wszystko jest w porządku i tylko mi wydaje się, że powinno to działać inaczej niż działa. Z laptopa jestem bardzo zadowolony, ale powyższa kwestia nie daje mi spokoju. Pomożecie?


Sob 20 Paź 2012, 16:56
Profil
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie 01 Wrz 2002, 11:00
Posty: 7675
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
@cshem powiedz proszę jakie aplikacje nie działają płynnie na zintegrowanej karcie graficznej.

_________________
- Specjalne rabaty dla użytkowników forum
- Promocje, konkursy, kody rabatowe x-kom
- Kanał YouTube x-kom

Oficjalne konto sklepu internetowego, wpisy mogą mieć charakter reklamowy.


Pon 22 Paź 2012, 12:41
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Sob 20 Paź 2012, 16:28
Posty: 6
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
Próbowałem NBA 2k12 i CoD Black Ops (na niskich detalach). Filmy w HD też potrafią się przyciąć...
Jak wspomniałem karta dedykowana ruszyła normalnie w DualGraphics przy Sniper Elite 2.

Wiem, że poprzeczkę stawiam być może laptopowi za wysoko. Mnie nie niepokoi to, że coś nie idzie płynnie, ale dlaczego nawet nie próbuje (poprzez przełączenie na kartę dedykowaną).

Zauważyłem, że dedykowana karta włączyła mi się na wp.tv (flashplayer ustawiony na wysoką wydajność), podczas gdy na youtube działa tylko zintegrowana...


Pon 22 Paź 2012, 12:56
Profil
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie 01 Wrz 2002, 11:00
Posty: 7675
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
@cshem sprawdź w programie 3DMark jakie wyniki osiąga notebook.

_________________
- Specjalne rabaty dla użytkowników forum
- Promocje, konkursy, kody rabatowe x-kom
- Kanał YouTube x-kom

Oficjalne konto sklepu internetowego, wpisy mogą mieć charakter reklamowy.


Wto 23 Paź 2012, 14:27
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 23 Paź 2012, 12:58
Posty: 17
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
Nie wiem jak jest w laptopach z Radeonem, ale przy Nvidii można po prawym kliknięciu na skrót albo plik wykonywalny wybrać opcję "Uruchom z procesorem graficznym..." i tam wybrać zintegrowany bądź dedykowany.


Wto 23 Paź 2012, 14:32
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Sob 20 Paź 2012, 16:28
Posty: 6
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
@X-KOM.PL

Oto wyniki w 3DMark11:

Z włączonym CrossFire:
P1148 3DMarks
Graphics Score
1090
Physics Score
2343
Combined Score
844

Bez CrossFire:
P686 3DMarks
Graphics Score
615
Physics Score
2129
Combined Score
602

Jak wspomniałem karta 6470M włącza się bez problemu przy DX10 i DX11, dlatego przy 3DMark11 ładnie obie chodziły w DualGraphics.

@moturzysta
Ja też mogę teoretycznie wybrać procesor dla każdej aplikacji. W praktyce karta dedykowana włącza się jedynie w aplikacjach wykorzystujących DX10 lub DX11 - tak to przynajmniej wygląda...


Wto 23 Paź 2012, 14:48
Profil
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie 01 Wrz 2002, 11:00
Posty: 7675
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
Z testów wynika, że karty działają prawidłowo. Wspomniałeś, że podczas oglądania filmów notebook też potrafi się przyciąć, lecz to już zależy głównie od procesora, który nie powinien mieć z tym żadnych problemów.
Co do płynnego działania wymienionych tytułów gier na zintegrowanej karcie graficznej to niestety jest ona za słaba. Nie zmienia to faktu, iż notebook powinien automatycznie przełączyć na wydajniejszy układ graficzny.

_________________
- Specjalne rabaty dla użytkowników forum
- Promocje, konkursy, kody rabatowe x-kom
- Kanał YouTube x-kom

Oficjalne konto sklepu internetowego, wpisy mogą mieć charakter reklamowy.


Wto 23 Paź 2012, 15:33
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Sob 20 Paź 2012, 16:28
Posty: 6
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
X-KOM.PL napisał(a):
Z testów wynika, że karty działają prawidłowo. Wspomniałeś, że podczas oglądania filmów notebook też potrafi się przyciąć, lecz to już zależy głównie od procesora, który nie powinien mieć z tym żadnych problemów.
Co do płynnego działania wymienionych tytułów gier na zintegrowanej karcie graficznej to niestety jest ona za słaba. Nie zmienia to faktu, iż notebook powinien automatycznie przełączyć na wydajniejszy układ graficzny.


No tak działają prawidłowo, jak wspomniałem nie ma z tym problemów przy DX10 i DX11. Zdaję sobie sprawę, że karta zintegrowana jest za słaba na powyższe tytuły. Tym bardziej intrygowało mnie, jak by to wyglądało, gdyby przełączanie było możliwe "z ręki".
Co mam zatem robić? Uznać zachowanie laptopa za normalne? Czuję, że to bubel AMD i obecność karty dedykowanej na pokładzie jest mocno przereklamowana (skoro nie można jej w pełni wykorzystać). Zamieszczając ten post chciałem się dowiedzieć jak to powinno wyglądać, bo dotychczas używałem komputerów stacjonarnych z pojedynczą kartą graficzną. W zasadzie posty moturzysty i x-kom utwierdzają mnie w przekonaniu, ze wszystko nei działa do końca poprawnie. Tyle że oddawanie sprzęty na gwarancję jest w moim przekonaniu ryzykowne (przecież z testów wynika, że jakoś tam działa) i boję się, że będę płacił za niesłuszne reklamowanie... No nic, będę miał nauczkę na przyszłość, żeby szukać innego szprzętu...


Wto 23 Paź 2012, 19:43
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 28 Mar 2012, 13:39
Posty: 4878
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
Załącz plik Video na plycie na ktorym nagrasz, ze dedykowana karta sie nie wlacza + napisz notatke. Wrzuć to do pudełka i oddaj na gware. Ja tak zrobiłem swego czasu z karta graficzna, ktora sypała artami (o dziwo w sklepie przez 2h nic sie nie dzialo, nawet gdy stalem przy serwisantach), w domu po 5min cyrki ;)

_________________
Szukasz pomocy z wyborem laptopa dla siebie? >> Napisz do mnie tutaj <<
Intel i5 @4.8GHz ~ 16GB DDR3 ~ GTX970 ~ Vertex4 128GB + Plextor M6S ~ Fractal Define R4
AMD PII X4 955@4.0GHz ~ 8GB DDR3 ~ GTX760 ~ Samsung F3 ~ Elite430
Lenovo Y510p i7-4700MQ ~ 8GB DDR3 ~ Plextor 128GB ~ GT755M
Dell Vostro 3560 i7-3612QM ~ 16GB DDR3 ~ M5M 128GB
Acer E1-570G i3-3217U ~ 4GB DDR3 ~ GT740


Wto 23 Paź 2012, 20:14
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Sob 20 Paź 2012, 16:28
Posty: 6
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
kaijitsu napisał(a):
Załącz plik Video na plycie na ktorym nagrasz, ze dedykowana karta sie nie wlacza + napisz notatke. Wrzuć to do pudełka i oddaj na gware. Ja tak zrobiłem swego czasu z karta graficzna, ktora sypała artami (o dziwo w sklepie przez 2h nic sie nie dzialo, nawet gdy stalem przy serwisantach), w domu po 5min cyrki ;)


Mam rozumieć, że zgadzasz się, że opisane przeze mnie zachowanie laptopa jest nieprawidłowe? Bo ja już myślę, że może to być jeden z tych "udanych" modeli i Samsung nie przyzna się, że coś jest nie tak. Kiedyś miałem takie przeboje z lodówką. Po kilku naprawach gwarancyjnych serwisant przyznał, że Indesit wypuścił babora i naciągali ludzi na kasę za naprawy pogwarancyjne.

Czyli co, reklamować kompa i dorzucić płytkę z video, żeby zrozumieli dokładnie o co chodzi?


Wto 23 Paź 2012, 21:50
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 28 Mar 2012, 13:39
Posty: 4878
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
Ja bym reklamował, tym bardziej, że to zachowanie laptopa nie jest normalne. Może faktycznie "ten typ tak ma" ale powinni jakoś rozwiązać ten problem. Przecież dedykowana karta jest za słąba aby udźwignąć COKOLWIEK w dx10/11 więc jej istnienie nie miało by wgl sensu. Rozumiem, że od samego początku były takie cyrki (czyt. świeży system z standardowymi sterownikami). Szkoda, że nie oddałeś przed upływem 10dni no ale cóż.

Tak jak mówiłem, opisz problem w formie notatki oraz nagraj Video pokazujące, że dedykowana karta włącza sie tylko w grach z dx10/11 a w pozostałych nie działa (pokaz wszystkie mozliwe sposoby uruchomienia aplikacji - z karta dedykowana, integra itp.), w tle niech będzie włączony MSI AFterburner pokazujący obciążenie GPU (oznaka czy dedykowana karta wgl pracuje). Jeśli potrafisz korzystać z Video makera to "potnij" te filmiki bo jeśli to będzie trwać godzine to można się liczyć z tym, że wgl. tego nie obejrzą.

_________________
Szukasz pomocy z wyborem laptopa dla siebie? >> Napisz do mnie tutaj <<
Intel i5 @4.8GHz ~ 16GB DDR3 ~ GTX970 ~ Vertex4 128GB + Plextor M6S ~ Fractal Define R4
AMD PII X4 955@4.0GHz ~ 8GB DDR3 ~ GTX760 ~ Samsung F3 ~ Elite430
Lenovo Y510p i7-4700MQ ~ 8GB DDR3 ~ Plextor 128GB ~ GT755M
Dell Vostro 3560 i7-3612QM ~ 16GB DDR3 ~ M5M 128GB
Acer E1-570G i3-3217U ~ 4GB DDR3 ~ GT740


Śro 24 Paź 2012, 08:37
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Sob 20 Paź 2012, 16:28
Posty: 6
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
@kaijitsu Dzięki za zainteresowanie i cenne sugestie. Tak, laptop zachowywał się w ten sposób od samego początku. Nie wykorzystałem tej 10-dniowej gwarancji, bo dość późno zorientowałem się, że coś jest nie tak i do końca próbowałem konsultować możliwe sposoby naprawy/poprawy/wyjaśnienia z Samsungiem i serwisantem X-KOM.PL.
Chyba jeszcze pokażę tego laptopa w jakimś serwisie na miejscu, może coś podpowiedzą. Żal mi go będzie odsyłać jeśli tak zadecyduję :(
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.


Śro 24 Paź 2012, 09:08
Profil
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie 01 Wrz 2002, 11:00
Posty: 7675
Post Re: Problem z grafiką w Samsung NP305E5A-S03PL 6520G/6470M
@cshem przed wysłaniem notebooka do serwisu, sprawdź proszę czy na innych grach sytuacja również ma miejsce. Dodatkowo proponujemy sprawdzić czy na stronie producenta notebooka nie zostały wydane najnowsze sterowniki dla Twojego modelu, które mogłyby rozwiązać problem.

_________________
- Specjalne rabaty dla użytkowników forum
- Promocje, konkursy, kody rabatowe x-kom
- Kanał YouTube x-kom

Oficjalne konto sklepu internetowego, wpisy mogą mieć charakter reklamowy.


Śro 24 Paź 2012, 14:49
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 13 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.