laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 23:00



Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
 Ustawienie dysku ssd m.2 jako główny, systemowy 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 14 Kwi 2017, 18:19
Posty: 15
Post Ustawienie dysku ssd m.2 jako główny, systemowy
Witajcie,
Posiadam takie dyski i płytę główną:
Plextor 256GB M.2 PCIe M8PeG oraz zwykły talerzowiec WD BLUE
MSI Z370 GAMING PRO CARBON

Co zrobić, aby bios i system widział ssd m.2 jako dysk pierwszy, główny? W tej chwili dyskiem 0 jest HDD, a dyskiem 1 SSD. Podczas instalacji Windows 10, mimo iż wybrałem i sformatowałem ssd m.2 to instalator skopiował pewne pliki, foldery na HDD (wszystkie związane z boot). Tymczasowym rozwiązaniem była instalacja systemu bez podpiętego HDD.

Wcześniej mając dysk SSD SATA problemu nie było, ponieważ SSD był podpięty pod sata 1, a HDD pod sata 2.
Teraz sytuacja wygląda tak: SSD do gniazda M.2, a HDD do SATA (próbowałem również podpinać pod SATA 2, 3, ale nic nie dało).

Tutaj jest instrukcja do mojej płyty głównej:
https://pl.msi.com/Motherboard/support/ ... own-manual

Ja niestety nie znalazłem w niej odpowiedzi na mój problem.

Z góry dzięki za pomoc.


Czw 12 Paź 2017, 16:29
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Ustawienie dysku ssd m.2 jako główny, systemowy
Jak rozumiem w Bios (UEFI) widzi dysk M.2.
Jeżeli tak, to za bootowanie odpowiada opcja:
Boot Option Priorities
Natomiast podczas uruchamiania komputera wciskasz F11 i wybierasz z którego dysku ma się uruchomić system.
Informacje o kolejności Bootowania masz też na głównym ekranie UEFI-boot device priority bar- instrukacja str. 46


Czw 12 Paź 2017, 22:25
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 14 Kwi 2017, 18:19
Posty: 15
Post Re: Ustawienie dysku ssd m.2 jako główny, systemowy
Ustawienie o którym wspomniałeś wyżej skonfigurowałem poprawnie już po pierwszym uruchomieniu peceta. Problem nie polega na tym, że system instaluje się na HDD, tylko na tym, iż na HDD jest powielany folder BOOT i inne pliki z nim powiązane. Cały system jest zainstalowany na SSD także z folderem BOOT itd. "Rozwiązaniem" było odpięcie HDD na czas instalacji systemu, ale na dłuższą metę to kiepski pomysł.
W Windows 10 spojrzałem na narzędzie "Zarządzanie dyskami". Jeśli system uruchamiam jedynie z SSD M.2 to przypisywany jest mu "dysk 0". Uruchomienie systemu z podłączonym HDD powoduje automatyczną zmianę: SSD na "dysk 1", a HDD na "dysk 0". Z dyskiem SSD SATA nie ma żadnych problemów.

Jakieś pomysły?


Nie 15 Paź 2017, 19:27
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Ustawienie dysku ssd m.2 jako główny, systemowy
Zrób format na HDD, jeżeli sam SSD uruchamia się prawidłowo.
To samo sprawdzisz podłączając inny dysk HDD bez instalacji Windowsa.


Nie 15 Paź 2017, 20:01
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 14 Kwi 2017, 18:19
Posty: 15
Post Re: Ustawienie dysku ssd m.2 jako główny, systemowy
Zrobiłem format HDD zaraz po tym jak to się stało. Przy kolejnej próbie instalacji Windowsa, jego instalator w etapie "okienka" z dyskami znowu pokazywał pierwszy w kolejności HDD, więc już nie kontynuowałem (analogicznie było wcześniej kiedy kopiował folder BOOT). Odłączyłem HDD i zainstalowałem system podczas, gdy podpięty był tylko SSD M.2. Dzięki temu HDD jest "czysty". Podczas ponownego podłączenia HDD w narzędziu "Zarządzanie dyskami" niestety cały czas jest "dyskiem 0". To w niczym nie przeszkadza - martwi mnie jedynie, iż podczas każdej instalacji Windowsa będę musiał odpinać HDD. Jeśli zapomnę to znowu kopia zapasowa i format...


Pon 16 Paź 2017, 10:40
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 09 Kwi 2019, 19:05
Posty: 1
Post Re: Ustawienie dysku ssd m.2 jako główny, systemowy
Hej, chciałem odgrzać temat.
Mam do Ciebie pytanie, jak po zainstalowaniu systemu na dysku SSD (z wypiętym HDD) udało Ci się sformatować obydwie partycje na HDD (systemową i dane)? Czy korzystałeś z narzędzia "Zarządzaj komputerem" czy inny program?


Wto 09 Kwi 2019, 19:13
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.