laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 23:29



Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Lekki 15'' z dobrą matrycą (ew. lekka 17'') do 8000 zł 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 03 Sty 2018, 21:26
Posty: 11
Post Lekki 15'' z dobrą matrycą (ew. lekka 17'') do 8000 zł
Witam.
Poszukuję laptopa 15'' z dobrą matrycą do fotografii, lekkiego, małego, cichego. Wiem, wiem, skrzynka i monitor zewnętrzny. Ale tu nie chodzi nawet o obróbkę zdjęć, ale o ich poprawne oglądanie, np. w podróży. A przynajmniej z matrycą, która nie byłaby gorsza, niż stare tn-ki sprzed 10 lat. Co - jak się okazuje, nie jest w sumie takie proste.

Podczas gdy mój 10letni Asus N52da dokonywał żywota, od ponad roku rozglądałem się na lapkiem, który go zastąpi i spełni istotne dla mnie wymagania: Waga do ok. 2 kg, dysk ssd z możliwością włożenia drugiego hdd, podświetlana klawiatura, wejście power i hdmi po lewej stronie, w miarę przyzwoita matryca. Jak się okazuje, przez 10 lat ceny laptopów wzrosły, przy jednoczesnym spadku jakości wykonania.

Kupiłem chwalonego Della 7560 i okazało się, że zażółcenie matrycy jest okropne. Jadę z nim na weekendzie do kalibracji, ale obawiam się, że niewiele pomoże. O ile biel jest biała a czerń mocno czarna, to szarości, nawet na zdjęciach B&W są żółtawe a nawet lekko seledynowe. Na dodatek mam wielkie wątpliwości co do tanich IPSów (a i nie wiem, czy drogie są lepsze), bo i ile czerń jest wyraźniejsza i biel też, to już rozpiętość tonalna w takim IPSie jest gorsza niż w moim starym asusie TN, podświetlanym CCFL. A rozpiętość tonalna jest dla mnie bardzo ważna, ważniejsza niż perfekcyjna biel i perfekcyjna czerń. Chodzi o to, że te nowe matryce IPS gubią szczegóły w czerniach i bielach. Takie niebo jest białe jak mleko tam, gdzie na TNce jeszcze widać zarysy chmurek. Taka marynarka jest czarną plamą, gdzie na TNce jeszcze widać poły i fałdy. Proste wytłumaczenie. Na tej www.lagom.nl/lcd-test/gradient.php tablicy gradientu stary asus ma piękne, łagodne przejście, dell ma banding.
Uprzedzam pytania, wyświetlacz w dellu przeszedł wszelkie możliwe próby ustawiań jasności i gammy. Może jestem rozpieszczony faktem, że służbowe laptopy miewałem zwykle klasy premium, a miałem ich chyba z 8. No ale ja nie proszę o laptopa dla grafika, co to, to nie, nie chcę obrabiać na nim zdjęć do druku. Ja pytam o laptopa, na którym zdjęcia da się oglądać, bez bólu tyłka.

No i do rzeczy. Dell 7560 pójdzie dla żony, bo kupiłem niestety nie-przez-internet. Z laptopów, które są dla mnie na horyzoncie, pozostają dwa modele:

- Dell XPS 15 9560 - przed zakupem którego powstrzymują powszechnie znane problemy z wykonaniem poszczególnych egzemplarzy, a to piszczące cewki, a to odolejająca się ramka matrycy, uloty światła, problemy z WiFi. Na dodatek na dzień dobry dellowskie zażółcenie matrycy (konkretnie za ciepła temp barwowa), która co prawda da się skalibrować, no ale. Swoją drogą to skandal, aby sprzęt za 8k miał tyle felerów. Idzie mi o model z matryca FHD, bo UHD to niestety za małe elementy graficzne na stronach czy w programach, a ja nie jestem masochistą, co podniecając się rozdzielczością UHD będzie szukał ikonki o wielkości pchły. UHD jest ok przy 27'' a nie przy 15tu.

- Dell Precision 5520 - ta sama skrzynka co XPS, ale o dziwo mniej problemów z wykonaniem (czyżby xpsy celowo były robione na odpieprz, by było taniej?). Niestety matryca FHD w tym precisionie ma mniejsze pokrycie barw niż w XPSie. Pytanie jak z rozpiętością tonalną i zażółceniem.

Oba modele interesują mnie z mniejszą baterią, bym wsadzić mógł HDD. Pytanie, który z nich, przy najmniej grzejącej się konfiguracji bebechów najdłużej pociągnie na tej mniejszej wersji baterii 56-Wh.

Alternatywy nie widzę, choć pociąga mnie kwestia zobaczenia, jak w kwestii rozpiętości tonalnej wypadają asusowe EVW. Jednak Asus Zenbook 15 ma jeszcze więcej diagnozowanych problemów z wykonaniem, na dodatek microSD jest dla mnie sporą upierdliwością.

Ciekawe modele MSI czy zapowiadany lekki 17'' Asus N705UN/UD - mają power i HDMI po prawej stronie, co całkowicie dyskwalifikuje te laptopy dla moich potrzeb.

Macbook pro 15 odpada, bo mentalna przesiadka na inny system jest ciężka, bo nie wsadzę HDD dodatkowego itp, itd.

Czy ktoś coś podpowie w ramach ww. delów (xps i precisiona), ewentualnie może przegapiłem jakąś alternatywę?


Czw 11 Sty 2018, 10:11
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob 23 Sie 2014, 17:35
Posty: 7785
Post Re: Lekki 15'' z dobrą matrycą (ew. lekka 17'') do 8000 zł
Dell XPS 15 9560 i7-7700HQ/16GB/512/Win10 UHD (XPS0141V) tylko z 4K i skalowanie interfejsu systemowego + poprawka dla aplikacji by czcionki nie były rozmyte w starszych programach.

_________________
Zestawienie polecanych laptopów i ultrabooków ✅
Nie wiesz która seria jest najlepsza, który model jest najnowszy? Napisz na mój e-mail :thumright:
GG:47751279


Czw 11 Sty 2018, 16:39
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 03 Sty 2018, 21:26
Posty: 11
Post Re: Lekki 15'' z dobrą matrycą (ew. lekka 17'') do 8000 zł
Pięknie dziękuję za radę, ale widziałem ja te poprawki i ich efekt i dziękuję - postoję. Zresztą ja już po 40tce i niedowidzę różnicy w FHD i UHD w pliku np. zdjęcia lub filmu. Więc uważam UHD (na tak małych monitorach oczywiście) za kwiatek do kożucha. W tym przypadku powodujący jeszcze skrócenie czasu pracy na baterii.

Zabawne jest to, że informacji miarodajnych o różnicach między 9560 a 5520 jest tyle co kot napłakał, i piszę tu też o stronach anglojęzycznych. Najbardziej mnie rozbawiło, gdy jakiś angol podjął decyzję, że kupi precisiona, bo on ma 11mm a XPS 18mm. Biedak nie doczytał/nie dowidział, że to to samo pudło, mające z jednej strony 11mm, z drugiej 18mm.

Znów w jednym teście w necie wyszło im, że XPS ma 95% sRGB a precision aż 98%, w innym zaś, że XPS 99%, a precision 90% (cały czas mowa o FHD). Niby na stronach della dopisano przy FHD którą ma precision, że to jest UltraSharp™ - ale to może być tylko chłyt małketingowy. Czy mogę liczyć na jakąś poradę, mimo, że X-kom nie ma w sprzedaży tego precisiona?


Czw 11 Sty 2018, 16:58
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Czw 04 Maj 2017, 15:28
Posty: 8
Post Re: Lekki 15'' z dobrą matrycą (ew. lekka 17'') do 8000 zł
msi gp72mvr jest o dziwo lekki, 17 120hz dosc ladna matryca.mam goi w domu


Czw 11 Sty 2018, 17:05
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Lekki 15'' z dobrą matrycą (ew. lekka 17'') do 8000 zł
Matryce TN w MSI rzeczywiście są dobre jeżeli chodzi o odwzorowanie kolorów, czerń itp.
W sumie to z MSI jest ciekawy model który mieści się w budżecie i powinien mieć dobrą matrycę:
MSI GS63VR i7-7700HQ/16GB/1TB+256/Win10 GTX1060 120Hz
Oczywiście jest to laptop z mocnymi podzespołami.
Również z dobrą matrycą jest 17" :
MSI GP72MVR i7-7700HQ/16GB/1TB+256SSD/Win10X GTX1060
Z tym, że on waży ~2,75kg więc nie wiem czy nadal jest to "lekko".


Czw 11 Sty 2018, 20:32
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 03 Sty 2018, 21:26
Posty: 11
Post Re: Lekki 15'' z dobrą matrycą (ew. lekka 17'') do 8000 zł
Fajne laptopy polecacie ale niestety mają wszystkie power i hdmi po prawej stronie lub/i są za ciężkie. Póki co najlepszą opcją pozostaje Dell Precision 5520.


Pią 12 Sty 2018, 09:36
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Lekki 15'' z dobrą matrycą (ew. lekka 17'') do 8000 zł
Rzeczywiście dobra matryca+ odpowiednia strona złączy to trudno będzie znaleźć.
Kiedyś był taki laptop :MSI WT72 6QJ i7-6700HQ/16GB/1TB Quadro M2000M, on miał akurat złącza z tyłu, ale niestety nie był lekki.


Pią 12 Sty 2018, 18:59
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 23 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.