laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Wto 23 Kwi 2024, 16:00

 Przewodnik BBCode 
Wprowadzenie
Czym jest BBCode?

Formatowanie tekstu
Jak utworzyć pogrubiony, pochylony i podkreślony tekst
Jak zmienić kolor lub rozmiar tekstu
Czy mogę połączyć kilka tagów?

Cytowanie oraz pisanie tekstu o stałej szerokości znaków
Cytowanie tekstu w odpowiedziach
Pisanie kodu lub danych o stałej szerokości znaków

Generowanie list
Tworzenie listy nieuporządkowanej
Tworzenie listy uporządkowanej

Tworzenie linków
Link do innej strony

Pokazywanie obrazków w postach
Wstawianie obrazka do postu
Dodawanie załączników do postu

Inne zagadnienia
Czy mogę dodawać własne tagi?

 

 Wprowadzenie 
» Czym jest BBCode?
BBCode jest specjalną implementacją HTML-a. To czy możesz używać BBCode w swoich postach na forum jest uzależnione od ustawień określonych przez administratora. Możesz również wyłączyć BBCode w postach zaznaczając odpowiednią opcję w formularzu pisania postu.Sam BBCode jest stylowo podobny do HTML-a, tagi są zamykane w kwadratowych nawiasach [ i ] a w HTML używamy < i > i daje nam lepszą kontrolę nad tym co i jak będzie wyświetlane. Zależnie od szablonu jakiego używasz możesz znaleźć dodawanie BBCode do Twych postów które jest znacznie łatwiejsze dzięki przyciskom nad polem do wpisania treści posta. Więcej informacji o BBCode znajdziesz w przewodniku, do którego dostaniesz się ze strony wysyłania postu.

Góra


 Formatowanie tekstu 
» Jak utworzyć pogrubiony, pochylony i podkreślony tekst
BBCode zawiera tagi pozwalające na szybką zmianę stylu Twego tekstu. Można tego dokonać w następujące sposoby:
 • By pogrubić kawałek tekstu obejmij go tymi tagami [b][/b], np.

  [b]Witaj[/b]

  da nam Witaj
 • By podkreślić użyj [u][/u], np.

  [u]Dzień dobry[/u]

  da nam Dzień dobry
 • By pochylić tekst użyj [i][/i], np.

  To jest [i]Świetne![/i]

  da nam To jest Świetne!

Góra

» Jak zmienić kolor lub rozmiar tekstu
Aby zmienić kolor lub rozmiar Twojego tekstu możesz użyć poniższych tagów. Pamiętaj, że ostateczny wygląd będzie zależał od systemu i przeglądarki oglądającego:
 • Zmiana koloru następuje przez objęcie wybranego tekstu tagiem [color=][/color]. Możesz użyć zdefiniowanych nazw kolorów (np. red, blue, yellow, itd.) lub ich szesnastkowych odpowiedników, np. #FFFFFF, #000000. Przykładowo, aby utworzyć tekst o kolorze czerwonym:

  [color=red]Cześć![/color]

  lub

  [color=#FF0000]Cześć![/color]

  oba przykłady dadzą efekt Cześć!
 • Zmianę rozmiaru tekstu można osiągnąć w podobny sposób [size=][/size]. Ten tag jest zależny od szablonu wybranego przez użytkownika, ale zalecane jest użycie numerycznej wartości reprezentującej rozmiar tekstu w procentach czcionki domyślnej, począwszy od 20 aż do 200 (bardzo duże). Przykład:

  [size=30]mały[/size]

  da nam mały

  a:

  [size=200]OGROMNY![/size]

  da efekt OGROMNY!

Góra

» Czy mogę połączyć kilka tagów?
Tak, oczywiście możesz. Na przykład, by zwrócić czyjąś uwagę, możesz napisać tak:

[size=150][color=red][b]Patrz na mnie![/b][/color][/size]

co da nam Patrz na mnie!

Nie polecamy jednak pisać w ten sposób dużo tekstu! Pamiętaj, że to Twoim zadaniem jest, by upewnić się, że wszystkie tagi zostały zamknięte poprawnie. Na przykład, następujący zapis jest niepoprawny:

[b][u]To jest źle[/b][/u]

Góra


 Cytowanie oraz pisanie tekstu o stałej szerokości znaków 
» Cytowanie tekstu w odpowiedziach
Są dwa sposoby, aby zacytować tekst - z odniesieniem lub bez.
 • Kiedy używasz funkcji cytowania, aby odpowiedzieć na wcześniejszego posta, powinieneś zwrócić uwagę na to, żeby cytowaną treść umieścić w znacznikach [quote=""][/quote]. Ta metoda pozwala Ci na cytowanie z odniesieniem do osoby lub czegokolwiek innego, co zechcesz tam wpisać! Dla przykładu, aby zacytować tekst, który napisał Pan Janek, powinieneś wpisać:

  [quote="Pan Janek"]Tekst, który Pan Janek napisał w swoim poście.[/quote]

  W wyniku zostanie automatycznie dodane Pan Janek napisał: przed zacytowanym tekstem. Pamiętaj, że imię osoby cytowanej musisz umieścić między podwójnymi cudzysłowami, ponieważ są one wymagane.
 • Druga metoda pozwala Ci zacytować cokolwiek bez odniesienia. Aby jej użyć, umieść tekst cytowany między znacznikami [quote][/quote]. Zobaczysz wtedy w wiadomości, że przed tekstem zostało dodane po prostu Cytat: przed zacytowanym tekstem.

Góra

» Pisanie kodu lub danych o stałej szerokości znaków
Jeżeli chcesz wyświetlić trochę kodu, lub inny tekst wymagający czcionki o stałej szerokości (np. Courier) powinieneś tekst umieścić w znacznikach [code][/code], np.

[code]echo "To jest trochę kodu";[/code]

Całe formatowanie użyte wewnątrz [code][/code] jest zachowane. Dodatkowo, może zostać użyte kolorowanie składni PHP. W tym celu użyj polecenia [code=php][/code]. Ten sposób jest polecany przy wklejaniu kodu PHP, ponieważ znacznie poprawia jego czytelność.

Góra


 Generowanie list 
» Tworzenie listy nieuporządkowanej
Wyróżnia się dwa typy list: uporządkowane i nieuporządkowane. Idea jest identyczna, jak w HTML. Lista nieuporządkowana wypisuje elementy jeden pod drugim, wyróżniając je kropką (lub innym punktorem). W celu utworzenia listy nieuporządkowanej użyj tagów [list][/list], a elementy umieść wewnątrz, poprzedzając każdy znakiem [*]. Przykładowo, aby utworzyć listę kolorów, wpisz:

[list]
[*]Czerwony
[*]Niebieski
[*]Żółty
[/list]

Co da w wyniku:
 • Czerwony
 • Niebieski
 • Żółty

Góra

» Tworzenie listy uporządkowanej
Drugim typem list są listy uporządkowane, które dają nam kontrolę nad tym czym będzie poprzedzona każda z pozycji. By utworzyć uporządkowaną listę używamy [list=1][/list] co da nam numerowaną listę lub [list=a][/list] co da nam alfabetyczną listę. Tak jak w nieuporządkowanej liście pozycje określamy używając [*]. Na przykład:

[list=1]
[*]Idź do sklepu
[*]Kup nowy komputer
[*]Zaklnij gdy komputer ulegnie awarii
[/list]

wygeneruje:
 1. Idź do sklepu
 2. Kup nowy komputer
 3. Zaklnij gdy komputer ulegnie awarii
Podczas gdy dla alfabetycznej listy używamy:

[list=a]
[*]Pierwsza możliwa odpowiedź
[*]Druga możliwa odpowiedź
[*]Trzecia możliwa odpowiedź
[/list]

co da nam:
 1. Pierwsza możliwa odpowiedź
 2. Druga możliwa odpowiedź
 3. Trzecia możliwa odpowiedź

Góra


 Tworzenie linków 
» Link do innej strony
phpBB umożliwia wiele sposobów tworzenia URI (Uniform Resource Indicators), szerzej znanych jako URL.
 • Pierwszym jest zastosowanie tagu [url=][/url]; cokolwiek zostanie wpisane po znaku =, zostanie potraktowane jako URL. Na przykład chcąc uzyskać link do phpBB.com możesz napisać:

  [url=http://www.phpbb.com/]Odwiedź phpBB.com![/url]

  Powyższy kod spowoduje wygenerowanie linka: Odwiedź phpBB.com!. Zauważ, że link tego typu otwiera się w nowym oknie lub w tym samym oknie, zależnie od ustawień przeglądarki użytkowników.
 • Jeżeli chcesz, aby cały adres URL wyświetlony został jako link, użyj znacznika w sposób podany poniżej:

  [url]http://www.phpbb.com/[/url]

  Powyższy kod spowoduje wygenerowanie linka: http://www.phpbb.com/
 • Ponadto skrypt phpBB zawiera funkcję Magic Links, która zmienia podany adres na jego poprawną formy bez użycia żadnych dodatkowych tagów czy nawet frazy http://. Na przykład wpisanie www.phpbb.com w poście automatycznie spowoduje wygenerowanie linka www.phpbb.com.
 • Tak samo ma się sprawa z adresami e-mail. Możesz wykorzystać tag, na przykład:

  [email]no.one@domain.adr[/email]

  co da następujący wynik: no.one@domain.adr, lub wpisać jedynie no.one@domain.adr w treści wiadomości a zostanie on automatycznie przerobiony na link.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać wspomniane tagi w połączeniu z innymi np. [img][/img] (czytaj dalej), [b][/b], itp. Oczywiście podobnie jak przy tagach formatujących tekst należy upewnić się, czy wszystkie są odpowiednio pozamykane na przykład:

[url=http://www.google.com/][img]http://www.google.com/intl/en_ALL/images/logo.gif[/url][/img]

jest błędną formą, która może spowodować że Twój post zostanie usunięty.

Góra


 Pokazywanie obrazków w postach 
» Wstawianie obrazka do postu
BBCode w phpBB pozwala na umieszczanie obrazów w postach. Wiążą się z tym jednak dwie bardzo ważne kwestie, o których należy pamiętać: po pierwsze, wielu użytkowników nie lubi, gdy posty są wypełniane dużą ilością obrazów; po drugie, obraz musi znajdować się już w Internecie (nie może znajdować się wyłącznie na Twoim komputerze, chyba że jest to serwer WWW). Aby wyświetlić obrazek musisz otoczyć jego adres URL znacznikami [img][/img]. Na przykład:

[img]http://www.google.com/intl/en_ALL/images/logo.gif[/img]

Jak zostało zaznaczone w sekcji powyżej, mo��esz z obrazu uczynić odsyłacz, umieszczając go między tagami [url][/url], np.

[url=http://www.google.com/][img]http://www.google.com/intl/en_ALL/images/logo.gif[/img][/url]

wyświetli się jako:

Góra

» Dodawanie załączników do postu
Załączniki mogą teraz być umieszczane w jakiejkolwiek części postu dzięki nowemu BBCode [attachment=][/attachment], jeżeli załączniki są dozwolone przez administrację forum i jeżeli masz odpowiednie uprawnienia. Podczas pisania postu jest dostępna rozwijana lista do umieszczania załączników wstawionych.

Góra


 Inne zagadnienia 
» Czy mogę dodawać własne tagi?
Jeżeli jesteś administratorem tego forum i masz odpowiednie uprawnienia, możesz dodawać nowe BBCode poprzez sekcję własnych BBCode.

GóraSkocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.