laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Wto 19 Mar 2024, 05:07



Odpowiedz  [ 74 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
 Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach 
Autor Wiadomość
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob 29 Sty 2005, 11:59
Posty: 471
Miejscowość: Łódź/Częstochowa
Post Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach
Pozwole sobie zacytowac pewien artykul, ktory znalazlem w necie, a ktory moze sie coniektorym uzytkownikom notebookow przydac, zarowno tym 'z dluzszym stazem' jak i 'poczatkujacym'. Moglem podac link, ale uznalem ze tak bedzie lepiej. Milej lektury :)

Jak zapewnić długą pracę baterii w notebooku?

Wiele błędnych informacji, dotyczących eksploatacji i formatowania nowych baterii komputerów przenośnych, które można odnaleźć na stronach internetowych, zamiast konkretnych korzyści, przysporzyło ich właścicielom więcej kłopotów i kolejnych pytań. Ten artykuł wyjaśni, w jaki sposób użytkować baterię w notebooku, by zachować ją w dobrej kondycji przez długi czas.

Jak rozpocząć pracę z nową baterią?

Nowe ogniwa Li-Ion (litowo-jonowe) stosowane dziś powszechnie w bateriach notebooków, w odróżnieniu od innych ogniw (NiMH; Ni-Cd) nie posiadają tzw. „efektu pamięci”. Formatowanie, nazywane też formowaniem, czyli proces kilkukrotnego pełnego ładowania i wyładowania nowej baterii, nie wpłynie na zwiększenie lub wyrównanie pojemności ogniw. Jest on potrzebny do zupełnie czego innego.
Musimy najpierw umieć odróżnić proste pojęcia, zanim rozwinę poprzedni wątek. Jako baterię Li-Ion rozumiem zamknięty w jednej obudowie zespół ogniw Li-Ion ( cell – ang.) i elektroniczny układ kontroli procesu ładowania. Po co ta elektronika? Jest ona niezbędna do nadzorowania procesu ładowania się ogniw Li-Ion. Ogniwa Li-Ion są bardzo wymagające pod względem precyzji ich ładowania i temperatury. Zbyt głębokie rozładowanie lub przeładowanie może nieodwracalnie je uszkodzić. To właśnie elektroniczny układ pilnuje by napięcie w ogniwie nie spadło poniżej 2.4V, przy którym następuje utlenienie jednej z elektrod i zniszczenie ogniwa. Ta sama elektronika nie dopuszcza do nadmiernego naładowania ogniw, odcinając napięcie jeśli przekroczy ono wartość 4.3V. I w tym przypadku może nastąpić jego uszkodzenie czy nawet eksplozja ogniw. Oczywiście układ sterujący procesem ładowania nie wykorzystuje tych granicznych wartości. Jego praca jest zoptymalizowana nie tylko pod kątem uzyskania największej pojemności ogniw, ale również możliwie najdłuższej eksploatacji baterii. Napięcia pojedynczego ogniwa wynoszą odpowiednio 3.0V dla rozładowanego ogniwa i 4.2V dla naładowanego.

Nazwę „formatowanie” powinniśmy zastąpić pojęciem „kalibracji” baterii. Proces formatowania ma na celu zwiększenie aktywności ogniwa, co nie występuje w przypadku ogniw Li-Ion. Za to proces kalibracji ma celu dopasowanie elektroniki znajdującej się w baterii do poprawnej pracy z ogniwami. Elektroniczny układ nadzorujący pracę ogniw musi zapisać w swojej pamięci na podstawie ich napięcia, kiedy rozpocząć proces ładowania, a kiedy zakończyć ich rozładowywanie.
Brak kalibracji nowej baterii w naszym komputerze może spowodować niepełne wykorzystanie pojemności ogniw i tym samym skrócenie czasu pracy notebooka. Objawem nieprawidłowej kalibracji mogą być również odmienne - niezgodne ze stanem rzeczywistym, wskazania miernika energii w naszym systemie operacyjnym. Taka sytuacja może mieć również miejsce w przypadku baterii już eksploatowanych. Nierówna, czy przerywana praca na baterii może również „rozstroić” elektronikę i wywołać efekt obniżonej pojemności baterii. Powtórzenie procesu kalibracji może przywrócić lub przynajmniej poprawić własności baterii. Oczywiście nie oznacza to, że po kalibracji każda bateria odzyska całkowicie utracone cechy. Ogniwa Li-Ion, podobnie jak ogniwa wykonane w każdej innej technologii mają określoną liczbę cykli ładowań przy których zachowują swoje właściwości. Dla ogniw Li-Ion wynosi to ok. 200 pełnych cykli. Potem stopniowe degradowanie się ogniw objawiające się spadkiem ich pojemności staje się bardziej zauważalne.

Prawidłowy przebieg kalibracji baterii:

Całkowite rozładowanie baterii.
Najlepiej zrobić to przez włączenie notebooka (naturalnie bez podłączonego zasilacza sieciowego) i rozładowaniu do momentu, w którym notebook samoczynnie się wyłączy. Warto zrezygnować wtedy z pracy pod np. Windowsem i uruchomić komputer wchodząc do BIOSu (w większości notebooków poprzez wciśnięcie tuż po uruchomieniu „F2” lub „DEL”). Nie działają wtedy żadne funkcje oszczędzania energii i hibernacji. Nie ma niebezpieczeństwa, że notebook zostanie wyłączony przy np. 3% pojemności baterii, bo tak „zarządził” system operacyjny w celu zachowania naszej pracy.

Rozpoczęcie ładowania.
Podłączamy zasilacz do komputera, co zostanie oznajmione zapaleniem się kontrolki ładowania baterii (najczęściej pomarańczowej). W tym czasie możemy normalnie pracować na komputerze, wydłuży to jednak ponad dwukrotnie czas ładowania się baterii. Najważniejszą zasadą jest to, by proces ładowania miał charakter ciągły, tzn. nie był przerywany i ponownie kontynuowany np. następnego dnia. Pierwsze ładowanie jest zazwyczaj trochę dłuższe i trwa nawet kilka godzin (przy wyłączonym komputerze). Zakończenie ładowania sygnalizowane jest przez np. zmianę koloru kontrolki ładowania na zielony lub jej zgaśnięcie (należy sprawdzić w instrukcji obsługi danego notebooka). Proces ładowania się zakończył i dalsze oczekiwanie nie ma żadnego sensu.

Powtórzenie procesu.
Ponownie rozładowujemy i ładujemy baterię zgodnie z zaleceniami zawartymi w poprzednich punktach.

Kalibracja baterii w notebookach ASUS.

Użytkownikom notebooków marki ASUS producent uprościł to zadanie umieszczając specjalną funkcję służącą do kalibracji baterii w BIOSie komputera.
Tuż po włączeniu notebooka przechodzimy do jego BIOSu przez wciśnięcie klawisza „F2”. W zakładce POWER odnajdziemy funkcję START BATTERY CALIBRATION (fot). Kalibrację rozpoczynamy wykonując polecenia wyświetlane na ekranie, czyli odłączamy zasilacz a następnie ponownie ładujemy po wyłączeniu się samoczynnym notebooka.

Czy wyciąganie baterii ma sens?

Najczęściej popełnianym błędem jest wyjmowanie baterii z notebooka w czasie pracy na zasilaczu. Argumentem za tym jest najczęściej chęć uniknięcia zużywania się ogniw. Błąd! Bateria pozostawiona na dłuższy czas (kilka miesięcy) w bezczynności traci często bezpowrotnie część swojej pojemności. Zamiast zyskać tylko tracimy. Wyjmowanie baterii miało swoje uzasadnienie kiedyś, gdy do zasilania komputerów przenośnych wykorzystywano akumulatory Ni-Cd (niklowo-kadmowe). Ze względu na występujące w nich zjawisko „pamięci” i dodatkowo niedoskonałości układów ładowania, zapobiegano ich przyspieszonej degradacji przez wyjęcie z komputera.
Zjawisko degradacji ogniw wynikające ze zbyt długiego przechowywanie rozładowanych baterii jest problemem nie tylko dla użytkowników komputerów ale głównie dla sklepów przetrzymujących zbyt długo komputery w swoich magazynach.
Wyjęta bateria z naszego notebooka pozbawia nas przywileju korzystania z bufora napięciowego jakim jest bateria. Działa ona przecież jako zabezpieczenie efektów naszej pracy, gwarantując ciągłość zasilania notebooka w przypadku wyłączenia lub wahań prądu. Należy tez wspomnieć o tym, że bateria naszego notebooka stanowi często także integralną część obudowy. Dość często zdarza się, że posiada ona gumowe nóżki, których pozbawiamy komputer wyciągając baterię. Wprowadzamy więc, w przypadku wyjęcia baterii, niestabilność pozycji komputera i dodatkowo zmniejszamy jego prześwit. Narażamy go w ten sposób na przegrzanie ograniczając dopływ powietrza do otworów wentylacyjnych (jeśli znajdują się na spodzie komputera). Poza tym, gdyby producent zalecał takie rozwiązanie, sam wprowadziłby dodatkowy wyłącznik baterii nie narażając użytkownika na niewygody związane z jej wyciąganiem.

Ogniwa Li-Ion w naszej baterii nie lubią być „puste”. Znaczy to tyle, że jeśli chcemy prawidłowo przechowywać nieużywaną baterią (np. zapasową) naładujmy ją najpierw. Należy unikać niepotrzebnego nagrzewania i schładzania baterii. Nie pozwólmy, by bateria była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Trzymajmy ją w temperaturze pokojowej. Przyda się też choć raz w miesiącu jej „przewietrzenie”, polegające na niczym innym jak rozładowaniu i ponownym naładowaniu.

Kilka porad jak poprawnie eksploatować baterię.

Zachowujmy pełne cykle ładowania i rozładowania.
Jeśli pracujemy na baterii a jej zużycie osiągnęło już np. 60% - rozładujmy ją do końca i dopiero wtedy podłączmy zasilacz. Podobnie ładujmy ją zawsze do pełna.

Przynajmniej raz w miesiącu kalibrujmy baterię.
Kalibrowanie baterii jest szczególnie ważne, jeśli nasz notebook jest stale podłączony do zasilacza i bateria nie ma okazji pracować.

Unikajmy źle dobranych zasilaczy.
Często nieodpowiednie parametry nieoryginalnego zasilacza powodują zakłócenie procesu ładowania baterii. W miarę możliwości korzystajmy więc z tych zasilaczy, które producent dostarcza w komplecie z komputerem. Może się też bowiem zdarzyć, że np. pomimo poprawnej pracy komputera na zasilaczu, bateria nie jest w ogóle ładowana ze względu na niską wydajność prądową zasilacza.

_________________

Apple MacBook A1181
Core 2 Duo T9100
3 GB Ram 800 MHz
250 GB HDD Western Digital
13" LED
X3100 Integrated 144 MB


Lenovo ThinkPad
Intel Core i5-8265U
8 GB RAM DDR4
SSD SKHynix 512GB M.2 2280
HDD Seagate 1TB 5400obr. 128MB 2,5" SSHD FireCuda


Intel Core i5-3570K
Asus P8Z77-M Pro
8 GB RAM DDR3
GeForce GTX 1660 SUPER™ AERO ITX OC
SSD Samsung 850 Pro
HDD Seagate 1TB 5400obr. 128MB 2,5" SSHD FireCuda


Czw 01 Mar 2007, 15:10
Profil WWW
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 31 Sty 2005, 09:28
Posty: 3119
Miejscowość: Galway(Irl)
Post 
@ Maniuś - wielkie brawa za pomysł!!!

To bardzo przydatne informacje z których mogą skorzystać wszyscy użytkownicy urządzeń mobilnych z tym typem baterii/akumulatora czyli np telefonów komórkowych, palmtopów etc.

_________________
i5-3570k @4.7 1.33V * MSI Z77 MPower * 8GB DDR3 Kingston Predator 1866 * XFX Radeon HD 6970 2GB
Seagate 600 256GB SSD * Plextor M5 Pro 256GB SSD * Samsung SE-S224 * BeQuiet DP 650W * Silverstone TJ07B * EIZO S2231W
WC: Apogee XT, Laing DDC, XSPC EX480


Czw 01 Mar 2007, 15:53
Profil
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob 29 Sty 2005, 11:59
Posty: 471
Miejscowość: Łódź/Częstochowa
Post 
Dzieki Rafa :) Zastanawialem sie czy moze post aby nie zadlugi, ale mam nadzieje, ze wlasnie ten artykul sie komus przyda :)

_________________

Apple MacBook A1181
Core 2 Duo T9100
3 GB Ram 800 MHz
250 GB HDD Western Digital
13" LED
X3100 Integrated 144 MB


Lenovo ThinkPad
Intel Core i5-8265U
8 GB RAM DDR4
SSD SKHynix 512GB M.2 2280
HDD Seagate 1TB 5400obr. 128MB 2,5" SSHD FireCuda


Intel Core i5-3570K
Asus P8Z77-M Pro
8 GB RAM DDR3
GeForce GTX 1660 SUPER™ AERO ITX OC
SSD Samsung 850 Pro
HDD Seagate 1TB 5400obr. 128MB 2,5" SSHD FireCuda


Czw 01 Mar 2007, 15:55
Profil WWW
Boss Komputerowiec
Boss Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pią 12 Sie 2005, 10:08
Posty: 1065
Miejscowość: Blachownia i gdzieś w Lubuskiem
Post 
Proponuje takie tamety przyklejać bo po jakims czasie zniknie na innej stronie i nikt go nie znajdzie!!!


Pią 02 Mar 2007, 09:44
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 31 Sty 2005, 09:28
Posty: 3119
Miejscowość: Galway(Irl)
Post 
Zrobiłbym to od razu ale jak zwykle to może zrobić tylko admin ;)

_________________
i5-3570k @4.7 1.33V * MSI Z77 MPower * 8GB DDR3 Kingston Predator 1866 * XFX Radeon HD 6970 2GB
Seagate 600 256GB SSD * Plextor M5 Pro 256GB SSD * Samsung SE-S224 * BeQuiet DP 650W * Silverstone TJ07B * EIZO S2231W
WC: Apogee XT, Laing DDC, XSPC EX480


Pią 02 Mar 2007, 15:39
Profil
użytkownik
użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw 10 Lut 2005, 01:51
Posty: 114
Miejscowość: Katowice
Post 
Bardzo dobry artykuł... Nie ukrywam że zaskoczył mnie podpunkt "Czy wyciąganie baterii ma sens?", gdyż przy zakupie lapka powiedziano mi że dobrze jest wyciągać baterię gdy jest podłączony zasilacz. Często(90% pracy z laptopem) pracuję na zasilaczu i do tej pory bateria leżała sobie w szufladzie :D. No cóż pora to zmienić
Podziękowania dla autora tematu

_________________
Flame USER
Lap: Lenovo - IBM Y550 T6500 :: 3072MB :: 320GB :: GT130M DDRIII :: white edition ;]
wbrew opiniom - zero problemów ;]

Image
Image


Nie 11 Mar 2007, 13:33
Profil
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob 29 Sty 2005, 11:59
Posty: 471
Miejscowość: Łódź/Częstochowa
Post 
Mnie tez zaskoczyl, ale mozna sie tego bylo spodziewac. To juz nie sa te stare niklowo-cadmowe ogniwa, teraz juz litowo-jonowe, a pewnie niedlugo sie tez to zmieni. W kazdym badz razie artykul bardzo dobry. Znalazlem go jakies 3 miesiace temu, niestety zapomnialem o nim.

_________________

Apple MacBook A1181
Core 2 Duo T9100
3 GB Ram 800 MHz
250 GB HDD Western Digital
13" LED
X3100 Integrated 144 MB


Lenovo ThinkPad
Intel Core i5-8265U
8 GB RAM DDR4
SSD SKHynix 512GB M.2 2280
HDD Seagate 1TB 5400obr. 128MB 2,5" SSHD FireCuda


Intel Core i5-3570K
Asus P8Z77-M Pro
8 GB RAM DDR3
GeForce GTX 1660 SUPER™ AERO ITX OC
SSD Samsung 850 Pro
HDD Seagate 1TB 5400obr. 128MB 2,5" SSHD FireCuda


Pon 12 Mar 2007, 18:06
Profil WWW
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 31 Sty 2005, 09:28
Posty: 3119
Miejscowość: Galway(Irl)
Post 
No teraz litowo-polimerowe są na topie. Podobno lepsze od jonowych ale nie znam dokładnych różnic ani w budowie ani w użytkowaniu.
Czytałem jedynie to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator ... polimerowy

_________________
i5-3570k @4.7 1.33V * MSI Z77 MPower * 8GB DDR3 Kingston Predator 1866 * XFX Radeon HD 6970 2GB
Seagate 600 256GB SSD * Plextor M5 Pro 256GB SSD * Samsung SE-S224 * BeQuiet DP 650W * Silverstone TJ07B * EIZO S2231W
WC: Apogee XT, Laing DDC, XSPC EX480


Ostatnio edytowany przez rafa, Wto 13 Mar 2007, 04:51, edytowano w sumie 1 raz



Wto 13 Mar 2007, 04:50
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Sob 05 Mar 2011, 17:22
Posty: 3
Post Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach
Witam
jak sobie kupie laptopa to mam zamiar wyjąć całkowicie baterię

według opisu jak zrozumiałem to lepiej włożyć baterię raz miesiącu do laptopa i naładować
i rozładować baterię

dobrze rozumiem?


Nie 06 Mar 2011, 12:13
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 31 Sty 2005, 09:28
Posty: 3119
Miejscowość: Galway(Irl)
Post Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach
Niestety źle! ;)

"Zachowujmy pełne cykle ładowania i rozładowania."
Jak chcesz to osiągnąć przy nieużywanej baterii? Bateria musi pracować czyli ulegać rozładowaniu.


Moge się przy okazji pochwalić :devil: W laptopie żony akumulator wytrzymał 4.5 roku!!! Komp przez ten czas był w stanie pracować do 3.5h. Dopiero miesiąc temu zaczęła się wyświetlać informacja że należ rozważyć wymiane baterii. Przy czym wciąż trzyma ok 1h

Kto mnie przebije? :jupi:

_________________
i5-3570k @4.7 1.33V * MSI Z77 MPower * 8GB DDR3 Kingston Predator 1866 * XFX Radeon HD 6970 2GB
Seagate 600 256GB SSD * Plextor M5 Pro 256GB SSD * Samsung SE-S224 * BeQuiet DP 650W * Silverstone TJ07B * EIZO S2231W
WC: Apogee XT, Laing DDC, XSPC EX480


Nie 06 Mar 2011, 22:44
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Czw 17 Mar 2011, 20:37
Posty: 4
Post Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach
rafa napisał(a):
Niestety źle! ;)

"Zachowujmy pełne cykle ładowania i rozładowania."
Jak chcesz to osiągnąć przy nieużywanej baterii? Bateria musi pracować czyli ulegać rozładowaniu.


Moge się przy okazji pochwalić :devil: W laptopie żony akumulator wytrzymał 4.5 roku!!! Komp przez ten czas był w stanie pracować do 3.5h. Dopiero miesiąc temu zaczęła się wyświetlać informacja że należ rozważyć wymiane baterii. Przy czym wciąż trzyma ok 1h

Kto mnie przebije? :jupi:


no ja niestety nie przebije. szkoda ze dopiero teraz tu zajrzalem.
po czterech latach uzytkowania acer travelmate z centrino żony wytrzymuje godzine na baterii. sprawnosc baterii po tym czasie spadla do 54%. wynika to oczywiscie z mojej niewiedzy.

teraz ja sie skusilem na lapka i kupilem sobie msi gx740 i zamierzam sie stosowac do Twoich porad. poki co od nowosci trzyma 2,5h. no ale to laptop dla graczy, wiec zaden z niego oszczedny zawodnik. ja w kazdym razie jestem zadowolony :)

pozdro


Czw 07 Kwi 2011, 18:35
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pon 26 Kwi 2010, 14:33
Posty: 8
Miejscowość: Myszków
Post Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach
rafa napisał(a):
Moge się przy okazji pochwalić :devil: W laptopie żony akumulator wytrzymał 4.5 roku!!!
Kto mnie przebije? :jupi:

Chyba ja hehe ;)
Mój lapek ma już 3 lata zużycie baterii ledwie 32%. Na dowód daje zrzut.

Image

Zobaczymy czy bateria tyle wytrzyma co u Ciebie ale ciężko będzie, 4.5 roku na tym samym akumulatorze to nie lada wyczyn.

Przez te lata użytkowania wypracowałem sobie system pracy na laptopie, który minimalizuje zużycie akumulatora. Kilka wskazówek opisałem niegdyś na swoim blogu w artykule pt. 10 sposobów na wydłużenie czasu pracy laptopa na baterii.

_________________
Zapraszam na mój blog TechFormator.pl: SEO, nowe technologie, promocja sklepów internetowych, darmowe oprogramowanie SEO.


Nie 10 Kwi 2011, 14:32
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pon 13 Cze 2011, 11:54
Posty: 7
Post Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach
czyli jak kupiłem nowego laptopa to mam formatować baterie, tak ? Sprzedawca z waszego sklepu (x-kom.pl) powiedział mi żebym tego nie robił. Wiec jak ? Laptop ASUS dziś zakupiony k52de.


Sob 18 Cze 2011, 15:22
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 31 Sty 2005, 09:28
Posty: 3119
Miejscowość: Galway(Irl)
Post Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach
Nic nie trzeba formatować, tylko prawidłowo eksploatować ;)

_________________
i5-3570k @4.7 1.33V * MSI Z77 MPower * 8GB DDR3 Kingston Predator 1866 * XFX Radeon HD 6970 2GB
Seagate 600 256GB SSD * Plextor M5 Pro 256GB SSD * Samsung SE-S224 * BeQuiet DP 650W * Silverstone TJ07B * EIZO S2231W
WC: Apogee XT, Laing DDC, XSPC EX480


Sob 18 Cze 2011, 20:52
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pon 27 Cze 2011, 09:57
Posty: 10
Post Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach
rokko napisał(a):
rafa napisał(a):
Moge się przy okazji pochwalić :devil: W laptopie żony akumulator wytrzymał 4.5 roku!!!
Kto mnie przebije? :jupi:

Chyba ja hehe ;)
Mój lapek ma już 3 lata zużycie baterii ledwie 32%. Na dowód daje zrzut.

Image

Zobaczymy czy bateria tyle wytrzyma co u Ciebie ale ciężko będzie, 4.5 roku na tym samym akumulatorze to nie lada wyczyn.

Przez te lata użytkowania wypracowałem sobie system pracy na laptopie, który minimalizuje zużycie akumulatora. Kilka wskazówek opisałem niegdyś na swoim blogu w artykule pt. 10 sposobów na wydłużenie czasu pracy laptopa na baterii.


Ty przebijesz "rafa" a ja ciebie "rokko". :)
U mnie po 37 miesiacach bateria ma zluzycie 12%.
Tez mam system wypracowany z bateriami: a mianowicie jak wracam do domu i wiem ze bedzie lapus podlaczony non-stop do ladowarki to laduje baterie do 100% potem odlanczam ladowarke i jak ma okolo 20%-30% to wyjmuje baterie z lapka i owijam ja szczelnie folia a potem do lodowki. Bateria lezac sobie w temp +5oC nie zluzywa sie tak szybko jak by lezala w 22oC czyli pokojowej temp.
Ale kazdy ma swoj system :)

Image


Czw 30 Cze 2011, 10:59
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 74 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.