forum.X-KOM.PL
https://forum.x-kom.pl/

Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach
https://forum.x-kom.pl/viewtopic.php?f=13&t=866
Strona 1 z 5

Autor:  Maniuś [ Czw 01 Mar 2007, 15:10 ]
Temat postu:  Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach

Pozwole sobie zacytowac pewien artykul, ktory znalazlem w necie, a ktory moze sie coniektorym uzytkownikom notebookow przydac, zarowno tym 'z dluzszym stazem' jak i 'poczatkujacym'. Moglem podac link, ale uznalem ze tak bedzie lepiej. Milej lektury :)

Jak zapewnić długą pracę baterii w notebooku?

Wiele błędnych informacji, dotyczących eksploatacji i formatowania nowych baterii komputerów przenośnych, które można odnaleźć na stronach internetowych, zamiast konkretnych korzyści, przysporzyło ich właścicielom więcej kłopotów i kolejnych pytań. Ten artykuł wyjaśni, w jaki sposób użytkować baterię w notebooku, by zachować ją w dobrej kondycji przez długi czas.

Jak rozpocząć pracę z nową baterią?

Nowe ogniwa Li-Ion (litowo-jonowe) stosowane dziś powszechnie w bateriach notebooków, w odróżnieniu od innych ogniw (NiMH; Ni-Cd) nie posiadają tzw. „efektu pamięci”. Formatowanie, nazywane też formowaniem, czyli proces kilkukrotnego pełnego ładowania i wyładowania nowej baterii, nie wpłynie na zwiększenie lub wyrównanie pojemności ogniw. Jest on potrzebny do zupełnie czego innego.
Musimy najpierw umieć odróżnić proste pojęcia, zanim rozwinę poprzedni wątek. Jako baterię Li-Ion rozumiem zamknięty w jednej obudowie zespół ogniw Li-Ion ( cell – ang.) i elektroniczny układ kontroli procesu ładowania. Po co ta elektronika? Jest ona niezbędna do nadzorowania procesu ładowania się ogniw Li-Ion. Ogniwa Li-Ion są bardzo wymagające pod względem precyzji ich ładowania i temperatury. Zbyt głębokie rozładowanie lub przeładowanie może nieodwracalnie je uszkodzić. To właśnie elektroniczny układ pilnuje by napięcie w ogniwie nie spadło poniżej 2.4V, przy którym następuje utlenienie jednej z elektrod i zniszczenie ogniwa. Ta sama elektronika nie dopuszcza do nadmiernego naładowania ogniw, odcinając napięcie jeśli przekroczy ono wartość 4.3V. I w tym przypadku może nastąpić jego uszkodzenie czy nawet eksplozja ogniw. Oczywiście układ sterujący procesem ładowania nie wykorzystuje tych granicznych wartości. Jego praca jest zoptymalizowana nie tylko pod kątem uzyskania największej pojemności ogniw, ale również możliwie najdłuższej eksploatacji baterii. Napięcia pojedynczego ogniwa wynoszą odpowiednio 3.0V dla rozładowanego ogniwa i 4.2V dla naładowanego.

Nazwę „formatowanie” powinniśmy zastąpić pojęciem „kalibracji” baterii. Proces formatowania ma na celu zwiększenie aktywności ogniwa, co nie występuje w przypadku ogniw Li-Ion. Za to proces kalibracji ma celu dopasowanie elektroniki znajdującej się w baterii do poprawnej pracy z ogniwami. Elektroniczny układ nadzorujący pracę ogniw musi zapisać w swojej pamięci na podstawie ich napięcia, kiedy rozpocząć proces ładowania, a kiedy zakończyć ich rozładowywanie.
Brak kalibracji nowej baterii w naszym komputerze może spowodować niepełne wykorzystanie pojemności ogniw i tym samym skrócenie czasu pracy notebooka. Objawem nieprawidłowej kalibracji mogą być również odmienne - niezgodne ze stanem rzeczywistym, wskazania miernika energii w naszym systemie operacyjnym. Taka sytuacja może mieć również miejsce w przypadku baterii już eksploatowanych. Nierówna, czy przerywana praca na baterii może również „rozstroić” elektronikę i wywołać efekt obniżonej pojemności baterii. Powtórzenie procesu kalibracji może przywrócić lub przynajmniej poprawić własności baterii. Oczywiście nie oznacza to, że po kalibracji każda bateria odzyska całkowicie utracone cechy. Ogniwa Li-Ion, podobnie jak ogniwa wykonane w każdej innej technologii mają określoną liczbę cykli ładowań przy których zachowują swoje właściwości. Dla ogniw Li-Ion wynosi to ok. 200 pełnych cykli. Potem stopniowe degradowanie się ogniw objawiające się spadkiem ich pojemności staje się bardziej zauważalne.

Prawidłowy przebieg kalibracji baterii:

Całkowite rozładowanie baterii.
Najlepiej zrobić to przez włączenie notebooka (naturalnie bez podłączonego zasilacza sieciowego) i rozładowaniu do momentu, w którym notebook samoczynnie się wyłączy. Warto zrezygnować wtedy z pracy pod np. Windowsem i uruchomić komputer wchodząc do BIOSu (w większości notebooków poprzez wciśnięcie tuż po uruchomieniu „F2” lub „DEL”). Nie działają wtedy żadne funkcje oszczędzania energii i hibernacji. Nie ma niebezpieczeństwa, że notebook zostanie wyłączony przy np. 3% pojemności baterii, bo tak „zarządził” system operacyjny w celu zachowania naszej pracy.

Rozpoczęcie ładowania.
Podłączamy zasilacz do komputera, co zostanie oznajmione zapaleniem się kontrolki ładowania baterii (najczęściej pomarańczowej). W tym czasie możemy normalnie pracować na komputerze, wydłuży to jednak ponad dwukrotnie czas ładowania się baterii. Najważniejszą zasadą jest to, by proces ładowania miał charakter ciągły, tzn. nie był przerywany i ponownie kontynuowany np. następnego dnia. Pierwsze ładowanie jest zazwyczaj trochę dłuższe i trwa nawet kilka godzin (przy wyłączonym komputerze). Zakończenie ładowania sygnalizowane jest przez np. zmianę koloru kontrolki ładowania na zielony lub jej zgaśnięcie (należy sprawdzić w instrukcji obsługi danego notebooka). Proces ładowania się zakończył i dalsze oczekiwanie nie ma żadnego sensu.

Powtórzenie procesu.
Ponownie rozładowujemy i ładujemy baterię zgodnie z zaleceniami zawartymi w poprzednich punktach.

Kalibracja baterii w notebookach ASUS.

Użytkownikom notebooków marki ASUS producent uprościł to zadanie umieszczając specjalną funkcję służącą do kalibracji baterii w BIOSie komputera.
Tuż po włączeniu notebooka przechodzimy do jego BIOSu przez wciśnięcie klawisza „F2”. W zakładce POWER odnajdziemy funkcję START BATTERY CALIBRATION (fot). Kalibrację rozpoczynamy wykonując polecenia wyświetlane na ekranie, czyli odłączamy zasilacz a następnie ponownie ładujemy po wyłączeniu się samoczynnym notebooka.

Czy wyciąganie baterii ma sens?

Najczęściej popełnianym błędem jest wyjmowanie baterii z notebooka w czasie pracy na zasilaczu. Argumentem za tym jest najczęściej chęć uniknięcia zużywania się ogniw. Błąd! Bateria pozostawiona na dłuższy czas (kilka miesięcy) w bezczynności traci często bezpowrotnie część swojej pojemności. Zamiast zyskać tylko tracimy. Wyjmowanie baterii miało swoje uzasadnienie kiedyś, gdy do zasilania komputerów przenośnych wykorzystywano akumulatory Ni-Cd (niklowo-kadmowe). Ze względu na występujące w nich zjawisko „pamięci” i dodatkowo niedoskonałości układów ładowania, zapobiegano ich przyspieszonej degradacji przez wyjęcie z komputera.
Zjawisko degradacji ogniw wynikające ze zbyt długiego przechowywanie rozładowanych baterii jest problemem nie tylko dla użytkowników komputerów ale głównie dla sklepów przetrzymujących zbyt długo komputery w swoich magazynach.
Wyjęta bateria z naszego notebooka pozbawia nas przywileju korzystania z bufora napięciowego jakim jest bateria. Działa ona przecież jako zabezpieczenie efektów naszej pracy, gwarantując ciągłość zasilania notebooka w przypadku wyłączenia lub wahań prądu. Należy tez wspomnieć o tym, że bateria naszego notebooka stanowi często także integralną część obudowy. Dość często zdarza się, że posiada ona gumowe nóżki, których pozbawiamy komputer wyciągając baterię. Wprowadzamy więc, w przypadku wyjęcia baterii, niestabilność pozycji komputera i dodatkowo zmniejszamy jego prześwit. Narażamy go w ten sposób na przegrzanie ograniczając dopływ powietrza do otworów wentylacyjnych (jeśli znajdują się na spodzie komputera). Poza tym, gdyby producent zalecał takie rozwiązanie, sam wprowadziłby dodatkowy wyłącznik baterii nie narażając użytkownika na niewygody związane z jej wyciąganiem.

Ogniwa Li-Ion w naszej baterii nie lubią być „puste”. Znaczy to tyle, że jeśli chcemy prawidłowo przechowywać nieużywaną baterią (np. zapasową) naładujmy ją najpierw. Należy unikać niepotrzebnego nagrzewania i schładzania baterii. Nie pozwólmy, by bateria była narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Trzymajmy ją w temperaturze pokojowej. Przyda się też choć raz w miesiącu jej „przewietrzenie”, polegające na niczym innym jak rozładowaniu i ponownym naładowaniu.

Kilka porad jak poprawnie eksploatować baterię.

Zachowujmy pełne cykle ładowania i rozładowania.
Jeśli pracujemy na baterii a jej zużycie osiągnęło już np. 60% - rozładujmy ją do końca i dopiero wtedy podłączmy zasilacz. Podobnie ładujmy ją zawsze do pełna.

Przynajmniej raz w miesiącu kalibrujmy baterię.
Kalibrowanie baterii jest szczególnie ważne, jeśli nasz notebook jest stale podłączony do zasilacza i bateria nie ma okazji pracować.

Unikajmy źle dobranych zasilaczy.
Często nieodpowiednie parametry nieoryginalnego zasilacza powodują zakłócenie procesu ładowania baterii. W miarę możliwości korzystajmy więc z tych zasilaczy, które producent dostarcza w komplecie z komputerem. Może się też bowiem zdarzyć, że np. pomimo poprawnej pracy komputera na zasilaczu, bateria nie jest w ogóle ładowana ze względu na niską wydajność prądową zasilacza.

Autor:  rafa [ Czw 01 Mar 2007, 15:53 ]
Temat postu: 

@ Maniuś - wielkie brawa za pomysł!!!

To bardzo przydatne informacje z których mogą skorzystać wszyscy użytkownicy urządzeń mobilnych z tym typem baterii/akumulatora czyli np telefonów komórkowych, palmtopów etc.

Autor:  Maniuś [ Czw 01 Mar 2007, 15:55 ]
Temat postu: 

Dzieki Rafa :) Zastanawialem sie czy moze post aby nie zadlugi, ale mam nadzieje, ze wlasnie ten artykul sie komus przyda :)

Autor:  Arti [ Pią 02 Mar 2007, 09:44 ]
Temat postu: 

Proponuje takie tamety przyklejać bo po jakims czasie zniknie na innej stronie i nikt go nie znajdzie!!!

Autor:  rafa [ Pią 02 Mar 2007, 15:39 ]
Temat postu: 

Zrobiłbym to od razu ale jak zwykle to może zrobić tylko admin ;)

Autor:  papik [ Nie 11 Mar 2007, 13:33 ]
Temat postu: 

Bardzo dobry artykuł... Nie ukrywam że zaskoczył mnie podpunkt "Czy wyciąganie baterii ma sens?", gdyż przy zakupie lapka powiedziano mi że dobrze jest wyciągać baterię gdy jest podłączony zasilacz. Często(90% pracy z laptopem) pracuję na zasilaczu i do tej pory bateria leżała sobie w szufladzie :D. No cóż pora to zmienić
Podziękowania dla autora tematu

Autor:  Maniuś [ Pon 12 Mar 2007, 18:06 ]
Temat postu: 

Mnie tez zaskoczyl, ale mozna sie tego bylo spodziewac. To juz nie sa te stare niklowo-cadmowe ogniwa, teraz juz litowo-jonowe, a pewnie niedlugo sie tez to zmieni. W kazdym badz razie artykul bardzo dobry. Znalazlem go jakies 3 miesiace temu, niestety zapomnialem o nim.

Autor:  rafa [ Wto 13 Mar 2007, 04:50 ]
Temat postu: 

No teraz litowo-polimerowe są na topie. Podobno lepsze od jonowych ale nie znam dokładnych różnic ani w budowie ani w użytkowaniu.
Czytałem jedynie to: http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator ... polimerowy

Autor:  za2 [ Nie 06 Mar 2011, 12:13 ]
Temat postu:  Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach

Witam
jak sobie kupie laptopa to mam zamiar wyjąć całkowicie baterię

według opisu jak zrozumiałem to lepiej włożyć baterię raz miesiącu do laptopa i naładować
i rozładować baterię

dobrze rozumiem?

Autor:  rafa [ Nie 06 Mar 2011, 22:44 ]
Temat postu:  Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach

Niestety źle! ;)

"Zachowujmy pełne cykle ładowania i rozładowania."
Jak chcesz to osiągnąć przy nieużywanej baterii? Bateria musi pracować czyli ulegać rozładowaniu.


Moge się przy okazji pochwalić :devil: W laptopie żony akumulator wytrzymał 4.5 roku!!! Komp przez ten czas był w stanie pracować do 3.5h. Dopiero miesiąc temu zaczęła się wyświetlać informacja że należ rozważyć wymiane baterii. Przy czym wciąż trzyma ok 1h

Kto mnie przebije? :jupi:

Autor:  donalberto [ Czw 07 Kwi 2011, 18:35 ]
Temat postu:  Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach

rafa napisał(a):
Niestety źle! ;)

"Zachowujmy pełne cykle ładowania i rozładowania."
Jak chcesz to osiągnąć przy nieużywanej baterii? Bateria musi pracować czyli ulegać rozładowaniu.


Moge się przy okazji pochwalić :devil: W laptopie żony akumulator wytrzymał 4.5 roku!!! Komp przez ten czas był w stanie pracować do 3.5h. Dopiero miesiąc temu zaczęła się wyświetlać informacja że należ rozważyć wymiane baterii. Przy czym wciąż trzyma ok 1h

Kto mnie przebije? :jupi:


no ja niestety nie przebije. szkoda ze dopiero teraz tu zajrzalem.
po czterech latach uzytkowania acer travelmate z centrino żony wytrzymuje godzine na baterii. sprawnosc baterii po tym czasie spadla do 54%. wynika to oczywiscie z mojej niewiedzy.

teraz ja sie skusilem na lapka i kupilem sobie msi gx740 i zamierzam sie stosowac do Twoich porad. poki co od nowosci trzyma 2,5h. no ale to laptop dla graczy, wiec zaden z niego oszczedny zawodnik. ja w kazdym razie jestem zadowolony :)

pozdro

Autor:  rokko [ Nie 10 Kwi 2011, 14:32 ]
Temat postu:  Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach

rafa napisał(a):
Moge się przy okazji pochwalić :devil: W laptopie żony akumulator wytrzymał 4.5 roku!!!
Kto mnie przebije? :jupi:

Chyba ja hehe ;)
Mój lapek ma już 3 lata zużycie baterii ledwie 32%. Na dowód daje zrzut.

Image

Zobaczymy czy bateria tyle wytrzyma co u Ciebie ale ciężko będzie, 4.5 roku na tym samym akumulatorze to nie lada wyczyn.

Przez te lata użytkowania wypracowałem sobie system pracy na laptopie, który minimalizuje zużycie akumulatora. Kilka wskazówek opisałem niegdyś na swoim blogu w artykule pt. 10 sposobów na wydłużenie czasu pracy laptopa na baterii.

Autor:  formula126 [ Sob 18 Cze 2011, 15:22 ]
Temat postu:  Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach

czyli jak kupiłem nowego laptopa to mam formatować baterie, tak ? Sprzedawca z waszego sklepu (x-kom.pl) powiedział mi żebym tego nie robił. Wiec jak ? Laptop ASUS dziś zakupiony k52de.

Autor:  rafa [ Sob 18 Cze 2011, 20:52 ]
Temat postu:  Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach

Nic nie trzeba formatować, tylko prawidłowo eksploatować ;)

Autor:  Speed55 [ Czw 30 Cze 2011, 10:59 ]
Temat postu:  Re: Porady dotyczace uzytkowania baterii w notebookach

rokko napisał(a):
rafa napisał(a):
Moge się przy okazji pochwalić :devil: W laptopie żony akumulator wytrzymał 4.5 roku!!!
Kto mnie przebije? :jupi:

Chyba ja hehe ;)
Mój lapek ma już 3 lata zużycie baterii ledwie 32%. Na dowód daje zrzut.

Image

Zobaczymy czy bateria tyle wytrzyma co u Ciebie ale ciężko będzie, 4.5 roku na tym samym akumulatorze to nie lada wyczyn.

Przez te lata użytkowania wypracowałem sobie system pracy na laptopie, który minimalizuje zużycie akumulatora. Kilka wskazówek opisałem niegdyś na swoim blogu w artykule pt. 10 sposobów na wydłużenie czasu pracy laptopa na baterii.


Ty przebijesz "rafa" a ja ciebie "rokko". :)
U mnie po 37 miesiacach bateria ma zluzycie 12%.
Tez mam system wypracowany z bateriami: a mianowicie jak wracam do domu i wiem ze bedzie lapus podlaczony non-stop do ladowarki to laduje baterie do 100% potem odlanczam ladowarke i jak ma okolo 20%-30% to wyjmuje baterie z lapka i owijam ja szczelnie folia a potem do lodowki. Bateria lezac sobie w temp +5oC nie zluzywa sie tak szybko jak by lezala w 22oC czyli pokojowej temp.
Ale kazdy ma swoj system :)

Image

Strona 1 z 5 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/