laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Pią 29 Mar 2024, 15:06



Odpowiedz  [ 1 post ] 
 Desktop dla architekta do +/- 8000 zł (bez peryferiów) 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pon 08 Wrz 2014, 20:21
Posty: 4
Post Desktop dla architekta do +/- 8000 zł (bez peryferiów)
Witajcie,

W najbliższym czasie, tj. między 15 stycznia a 15 lutego planuję zakup komputera pełniącego rolę "stacji roboczej", umożliwiającego mi kontynuację pracy projektowej także i w domu. Pracodawca umożliwia mi przeniesienie licencji wykorzystywanego software'u także na komputer prywatny, więc desktop będzie miał trzy kluczowe zastosowania:

1. Projektowanie architektoniczne i inżynieria - Revit i 3ds Max (razem z silnikiem renderującym V-Ray)
2. Produkcja i postprodukcja wideo i animacji - Adobe After Effects i Premiere Pro
3. Projektowanie VR - Unreal Engine

Komputer będzie też spełniał funkcję platformy testowej pod Oculus Rift i HTC Vive.

Zdaję sobie sprawę, iż dedykowane stacje robocze potrafią kosztować ponad 50k zł, ale chcę zacząć dużo skromniej, bo z budżetem w okolicach 8000 zł. Im mniej tym lepiej, ale jeśli będzie trochę więcej to nie będzie tragedii. To ma być mój domowy desktop, na którym mogę kontynuować pracę rozpoczętą w biurze. Jeśli o walory użytkowe chodzi to priorytetem jest w moim przypadku niska temperatura pracy podzespołów (oraz ich żywotność!), ich wydajność oraz cisza.

Nie jestem takim specjalistą w zakresie hardware'u jakim bym chciał być, stąd prośba o pomoc w złożeniu odpowiedniego zestawu. Niestety te dostępne na stronach x-kom nie spełniają moich wymagań. Te wymagania to:

1. Procesor:
Niestety Xeony są poza zasięgiem mojego budżetu, więc muszę pozostać przy i7. Optymalnym wyborem byłby 6-rdzeniowy 6800k lub mocniejszy, jednak budżet tego nie pomieści (nie mówiąc już o płycie głównej na Sockecie 2011-3). 4-rdzeniowy 7600/7600K/7700/7700K musi wystarczyć.

1a. Chłodzenie procesora:
Dobre chłodzenie to konieczność - będą zdarzały się okresy wielogodzinnego stresu. Stawiam na rozwiązania be quiet! dla 1151 i choć nie zamierzam bawić się w OC to proszę was o opinię który zestaw wybrać - najdroższy Dark Rock Pro 3 czy może budżetowy Pure Rock okaże się wystarczający? A może coś pomiędzy?

O dobrej paście termoprzewodzącej nie wspominam, bo tą są groszowe sprawy.

2. Karta graficzna:
Niestety karty Quadro są także poza moim zasięgiem, więc muszę pozostać przy GeForce'ach. Sądzę, że optymalnym wyborem byłby GTX 1070, gdyż 1080-tki są zbyt drogie przy zbyt małej wartości dodanej dla mnie, jako architekta. Dodatkowo często zdarza się, iż GDDR5X kłóci się z silnikiem renderującym. Mówiąc o 1070-tkach mam na myśli jedną z dwóch - Founders Edition od Gigabyte albo AMP Extreme od ZOTACa.

Pracuję na trzech 24" monitorach Lenovo Thinkvision X24 (FHD), ale konieczne są 3 wyjścia Display Port (w niedalekiej przyszłości zamienię 3x FHD na 3x 4k).

Nie planuję dokładać drugiej karty graficznej (częste zgrzyty z wykorzystywanym oprogramowaniem), więc SLI nie jest mi potrzebne.

3. Pamięć RAM:
64 GB w 4 kościach po 16 GB. Taktowanie czy CL nie są zbyt istotne. Sądzę, że 2400 MHz i CL na poziomie 15/16 powinno być ok. Chyba, że się mylę - jeśli tak to wyprowadźcie mnie z błędu. Zestaw 64GB Cruciala albo HyperX wygląda dość ciekawie w cenie ~1700-1800 zł.

W założonym (niewielkim) budżecie nie ma miejsca ani na Xeony, ani na płytę główną pod Xeony, a więc i pamięć z ECC także nie jest brana pod uwagę.

Jeśli budżet tego nie pomieści to mogę zacząć od 32GB w dwóch kościach, żeby później móc dołożyć kolejne dwie do pełnych 64GB (konieczne minimum 4 sloty na płycie głównej).

4. Dysk SSD:
Minimalna pojemność - 400 GB (potrzebuję około 120-150 GB na software i około 200 GB na aktualne pliki projektowe). HDD jest zbędny (przełożę 4TB HDD z obecnego komputera), a M.2 czy PCI Express wykraczają poza budżet.

5. Zasilacz:
Oczywiście także be quiet! z wysokim certyfikatem. Pół modularny lub modularny. Ostateczna moc uzależniona od zapotrzebowania (ZOTAC GTX 1070 jest cholernie prądożerny).

6. Dodatkowe chłodzenie:
Nie planuję chłodzenia wodnego, ale planuję dokupienie dodatkowych wentylatorów be quiet! 140mm. Ilość uzależniona od obudowy.

7. Obudowa:
be quiet! Silent Base 600 lub 800, alternatywnie Phanteks Enthoo Pro (antracyt), każda z oknem. Z moich wyliczeń wynika, że zarówno karta graficzna jak i chłodzenie CPU się zmieści. Jeśli się mylę - wyprowadźcie mnie proszę z błędu. Chyba, ze zaproponujecie lepsze rozwiązanie.

8. Oprogramowanie:
Jedyny konieczny software to system operacyjny - Windows 10 64-bit. MS Office mam w ramach już wykupionej licencji, a Autodesk i Adobe dostaję od pracodawcy.

9. Na koniec najważniejszy element - płyta główna. Zostawiłem to na koniec, gdyż tutaj mam największy problem. Jak już wspomniałem - nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Wiem jedynie, że potrzebuję płyty głównej na Socket 1151. Wiem jaki chipset będzie najlepszy dla danego procesora (H170 dla 6700, H270 dla 7700, Z170 dla 6700K i Z270 dla 7700K). Wiem, że potrzebuję minimum 4 slotów DIMM (minimum 2400 MHz) oraz SATA III 6 GB/s.

Nie wiem natomiast którą płytę główną wybrać. Nie zamierzam na chwilę obecną podkręcać żadnego z podzespołów, więc w teorii płyty główne H170 lub H270 powinny być ok, jednak taktowanie procesorów 6700 i 7700 (bez K) pozostawia wiele do życzenia. Te kilkaset Hz więcej w moim przypadku może zrobić niemałą różnicę. W końcu to tylko 4 rdzenie i 8 wątków. Z drugiej jednak strony renderowanie będzie się odbywać głównie przy wykorzystaniu GPU (V-Ray RT), jednak mocniejsze CPU może zrobić różnicę w viewportach. Może za jakiś czas zdecyduję się podkręcić CPU - tego jeszcze nie wiem. Najistotniejsza jest żywotność sprzętu, gdyż jak już wspomniałem - bardzo często będzie pracował w wielogodzinnym stresie.

Peryferia nie są potrzebne, gdyż wszystkie posiadam, włącznie z tabletem Wacom i manipulatorem 3dconnexion.

Wybaczcie długi post, ale chciałem opisać moje dokładne wymagania. Traktuję ten zakup jako mój własny, domowy projekt i miło byłoby samemu złożyć coś wydajnego w założonym budżecie zamiast opierać się na gotowych rozwiązaniach.

Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc.


Pią 13 Sty 2017, 13:15
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 1 post ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.