laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 23:06



Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
 Upgrade laptopa do obróbki foto. Czy to ma sens? 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 11 Gru 2019, 13:11
Posty: 6
Post Upgrade laptopa do obróbki foto. Czy to ma sens?
Witam,

Proszę o poradę co byłoby najlepszym wyjściem w mojej sytuacji.
Trochę mocniej zająłem się fotografią poza samym sprzętem foto pora na zmiany w komputerze.
Do tej pory pracuje na laptopie Acer VN7-591G. i5-4210H 2,90 GHz, 8GB ramu, Windows 8.
Głównie lightroom, czasami wchodzę do photoshopa.
Z lightroomem acer radzi sobie średnio. Przeglądanie i selekcja rawów warzących po 40 kilka mb trochę go męczy. Za każdym następnym zdjęciem trzeba chwilkę poczekać aż załaduje zdjęcie (lightroom chyba w tym czasie przypisuje swoje profile i pokazuje rawa po swojemu).
Z samą obróbką nie ma tragedii o ile nie używam kilku filtrów gradientowych czy miejscowych, wtedy znacząco zwalnia.

Do tego dochodzi kwestia dysków. To jest najpilniejszy temat.
Mam 100gb ssd jako systemowy + 1tb jako drugi dysk w laptopie.
Obydwa mam już praktycznie zapchane. Katalog na dysku ssd szybko się rozrasta. Zdjęcia natomiast trzymam na standardowym dysku który też już praktycznie jest pełny.

Zastanawiam się co byłoby najlepszą opcją aby usprawnić mojego acera typowo po lightrooma.

Myślałem nad zastąpieniem dysku 100gb na 1tb ssd jako jedyny dysk w laptopie, gdzie po sesji zrzucam zdjęcia, robię selekcję, obrabiam i po skończonej pracy przerzucam wszystko na jakiś zewnętrzny dysk.
Mając zdjęcia na dysku ssd odczuję różnicę w działaniu lightrooma? Teraz mam zdjęcia na standardowym dysku 1tb w laptopie.
Jeśli tak, jaki dysk ssd warto kupić który będzie działał z moim acerem?

Do tego zastanawiam się nad zmianą procesora. Czy jest w ogóle sens w moim przypadku próbować rozbudować acera, czy lepiej rozglądać się w przyszłości za nowym komputerem? Z tego co wyczytałem, w kwestii działania lightrooma, procesor ma największy wpływ, później ram. Ale czy nad zwiększeniem ram też warto myśleć?

Chciałbym na razie zostać przy moim laptopie, ogarnąć sytuację z dyskami bo brakuje mi miejsca i kupić monitor pod foto. Dopiero później zmieniać sam komputer.

I jeszcze kwestia windowsa. Adobe nie wypuszcza już za dużo aktualizacji na win8, dlatego myślę o przejściu na 10 (na przykład nowsza wersja lightrooma, która wspiera się działaniem karty graficznej nie jest dostępna na win8). Mój acer powinien działać z win10 czy muszę się spodziewać problemów ze sterownikami?

Przepraszam za chaotyczny wpis. Wyszła z tego mała litania, ale chciałbym znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie na moje potrzeby :)

Dzięki za pomoc :)


Śro 11 Gru 2019, 13:39
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8673
Miejscowość: Opole
Post Re: Upgrade laptopa do obróbki foto. Czy to ma sens?
Jeżeli chodzi o wymianę dysku, możesz spróbować, choć wątpię, że przyniesie to wskazane rezultaty.
Wymiana procesor o ile będzie możliwa, również jest średnim pomysłem.

Warto zastanowić się nad wymianą sprzętu.

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Śro 11 Gru 2019, 18:22
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.