laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Pią 19 Kwi 2024, 09:27



Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Czy wymiana karty graficznej wystarczy? 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Sob 29 Lis 2014, 21:04
Posty: 11
Post Czy wymiana karty graficznej wystarczy?
Przymierzam się do małej aktualizacji sprzętu i zastanawiam się, czy wymiana samej karty graficznej wystarczy, czy jakieś inne podzespoły będą mnie realnie ograniczać.

Obecnie mam
Procesor: I7 4790K
RAM: 24GB DDR3 1600 (3 kości HyperX 8GB 1600MHz CL10)
Karta: GTX 970
Płyta: MSI Z97-G43
Dysk SSD (240+1000GB, oba SATA, bo płyta nie obsługuje M2)

Większość gier chodzi wystarczająco dobrze (choć już nie zawsze na max detale), ale przymierzam się do wymiany monitora, który będzie miał 3080x1440, więc przy takiej rozdzielczości może już nie być tak dobrze.
Na pewno poczekam jeszcze chwilę na premierę nowych radeonów i RTX 3070 i normalizację dostępności i cen tego, co już miało premierę, ale rozglądać już się można, a zbierać kasę trzeba.

Zastanawiam się jednak, czy procesor jednak już kilka generacji wstecz (wtedy jeden z lepszych, ale lata lecą) lub RAM nie będą znacząco spowalniać całości. Z drugiej strony budżet też nie jest z gumy, co innego wydać 2k na kartę, a co innego 4-5k na całego kompa.


Pon 19 Paź 2020, 10:04
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8676
Miejscowość: Opole
Post Re: Czy wymiana karty graficznej wystarczy?
Możesz trochę wydajniejszą grafikę dokupić, lecz około 30% wydajniejsza. Potem będzie ją ograniczał procesor.
Gainward GeForce GTX 1660 SUPER Ghost OC 6GB GDDR6

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Pon 19 Paź 2020, 17:49
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Sob 29 Lis 2014, 21:04
Posty: 11
Post Re: Czy wymiana karty graficznej wystarczy?
Dzięki.

Spędziłem kilkanaście godzin na google (teraz "jestę expertę" w temacie ;) ) i w zasadzie sam sobie odpowiedziałem.
Im wyższa rozdzielczość i detale, tym mniejsza różnica.

Jak by kogoś jeszcze interesowało, to ktoś porównał jak RTX3080 działa z prockiem 4770K, a jak z kilkoma nowszymi do 9900K i 10900K włącznie na kilku 9 różnych grach w różnych rozdzielczościach i ustawieniach
https://www.tomshardware.com/features/n ... benchmarks

W 1080p medium różnica może być nawet ponad 2 krotna, tylko czy ktoś zauważy różnicę między 240fps a 100fps?
W 4K ultra różnica wynosi od 0 (w Borderlands3 nawet 4770K wypadł najlepiej z testowanych procków, ale to raczej zwalam na coś działającego w tle niż realny wynik) do kilkudziesięciu % zależnie od gry, zwykle tylko kilka %


Kupię na razie samą kartę graficzną, ale w głowie będzie siedzieć, że reszta też wymaga aktualizacji i w przyszłym roku, jak dozbieram kasy, wymienię resztę CPU+MOBO+RAM


Wto 20 Paź 2020, 11:26
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.