laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Pią 19 Kwi 2024, 20:55



Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
 Komputer do gier AM4 do oceny [5000 PLN] 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 04 Kwi 2023, 13:44
Posty: 1
Post Komputer do gier AM4 do oceny [5000 PLN]
Witam
Przymierzam się do kupna nowego komputera przeznaczonego do gier. Idealnie by było jakby dało radę zmieścić się w budżecie do 5 000 PLN. Komputer raczej nie będę rozbudowywał (no może co najwyżej dokupienie ramu) i chciałbym, żeby mi służył te 5-8 lat. Gram na rozdziałce FullHD 1920x1080 z monitorem 60Hz i fajnie by było pograć w nowe tytuły na wysokich detalach :)
Skonfigurowałem sobie taki oto zestaw, proszę o ocenę i rozwianie wątpliwości co do poszczególnych podzespołów (szczegóły poniżej):


Płyta główna: ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Procesor: AMD Ryzen 5 5600X
Cooler cpu: SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan 140mm/120mm
Pamięć: Kingston FURY 16GB (2x8GB) 3600MHz CL 16 Renegade Black
Dysk: Samsung 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO
Grafika: Gigabyte GeForce RTX 3060 EAGLE OC LHR 12GB GDDR6
Zasilacz: be quiet! Straight Power 11 650W 80 Plus Gold
Obudowa: be quiet! Pure Base 500DX Black


Płyta główna
1. ASUS TUF GAMING B550-PLUS
2. Gigabyte B550 AOURUS ELITE AX V2
3. MSI MAG B550 TOMAHAWK
Która z tych płyt jest najbardziej opłacalna? Ta od gigabyte podobno trzeba bios aktualizować, żeby w ogóle procesory na niej śmigały? A raczej nie chciałbym się w takie coś bawić.


Procesor
1. AMD Ryzen 5 5600X
2. AMD Ryzen 7 5800X
3. AMD Ryzen 9 5900X
4. AMD Ryzen 9 5950X
Jeśli chodzi o procesor to nie wiem, który będzie najbardziej wydajny w grach. Nie będę się bawił w podkręcanie. Z jednej strony fajnie by było zaoszczędzić i wybrać tego Ryzena 5. Nie będę się zajmować żadnym renderingiem czy czymś takim, główne przeznaczenie to gry, to może nie trzeba brać Ryzen 9? A jeśli już, to czy powyższe płyty główne go obsłużą? czy trzeba dołożyć do czegoś mocniejszego? A może w ogóle bez sensu brać Ryzen 9 i wybrać coś pomiędzy jak np Ryzen 7?


Pamięć
1. Kingston FURY 16GB (2x8GB) 3600MHz CL 16 Renegade Black
2. Patriot 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 Viper Steel
3. Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16
Która pamięć jest szybsza 3600MHz CL 16 vs 3733MHz CL 17? Bo wolałbym raczej brać te szybsze. Kolejna sprawa, czy 16GB to ilość wystarczająca? czy od razu brać 32GB? A może kupić jedną kość 16GB i potem dołożyć drugą 16GB za parę miesięcy?


Grafika
1. Gigabyte GeForce RTX 3060 EAGLE OC LHR 12GB GDDR6
2. ASUS GeForce RTX 3060 DUAL OC V2 LHR 12GB GDDR6
3. MSI GeForce RTX 3060 VENTUS 2X OC 12GB GDDR6
4. MSI GeForce RTX 3060 GAMING X 12GB GDDR6
Raczej wolałbym brać kartę graficzną z 12GB pamięci, żeby mieć właśnie jakiś zapas na przyszłość. Te modele zwróciły moją uwagę, aczkolwiek nie do końca wiem, który wybrać? Bo w zasadzie różnią się jedynie ceną i taktowaniem rdzenia, rozmiarem czy ilością złączy zasilania albo mają wpisane różne rekomendacje co do mocy zasilania. A może RTX 3060 to już zbyt "stara" karta? Może się wstrzymywać z kupnem poczekać trochę i za parę miesięcy kupić RTX 4060? (o ile będzie coś takiego).


Zasilacz
1. be quiet! Straight Power 11 650W 80 Plus Gold
Wybrałem o mocy 650W Plus Gold, a może to błąd i wystarczy 550W? Ciężko się połapać jaki faktycznie by mi wystarczył? Czy opłaca się brać Plus Gold czy może wystarczy Bronze? A może mimo wszystko lepiej dołożyć do Platinum?


Obudowa
1. be quiet! Pure Base 500DX Black
Przyznam jest trochę droga, wybrałem ją bo zasugerowałem się popularnością. W zasadzie to przydałaby mi się obudowa, która byłaby w miarę przestronna w środku, żeby wszystkie podzespoły włącznie z coolerem PC czy kartą graficzną spokojnie weszły. I żeby była odpowiednio chłodzona z dobrym przepływem powietrza. Szklana / przezroczysta z lewej strony by było widać bebechy to też fajny bajer, raczej nie potrzebuję, że by świeciła jak tęcza. Pewnie dałoby się zaoszczędzić na tym elemencie? Tylko jaki model spełniłby moje wymagania w takim razie?


AM4 vs AM5
A może całkowicie bez sensu jest pakować się w platformę AM4 i lepiej zacisnąć pasa, dołożyć pieniążków i skonfigurować sobie zestaw na platformie AM5?


Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Wto 04 Kwi 2023, 13:45
Profil
Komputerowiec
Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 05 Paź 2020, 08:41
Posty: 379
Post Re: Komputer do gier AM4 do oceny [5000 PLN]
Zastanów się czy nie warto dołożyć do takiego zestawu PC.

_________________
Polecam ranking sprzętu komputerowego => Pan Laptop


Wto 04 Kwi 2023, 14:10
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.