laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 12:58



Odpowiedz  [ 1 post ] 
 Modernizacja zestawu za ok. 3 tysiące. 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 10 Maj 2023, 11:30
Posty: 3
Post Modernizacja zestawu za ok. 3 tysiące.
Witam,
Proszę o pomoc w wyborze nowych podzespołów.
O ile z wyborem nowego procesora nie mam żadnych problemów, choć mocno kusił Amd ryzen 5 5800X3D, to płyta, oraz pamięci ram spędzają mi sen z powiek.
Wybór padł na 13600KF, i teraz mam dylemat, którą płytę oraz pamięci ram wybrać, która konfiguracja będzie bardziej bezproblemowa, oraz wystarczy na dłuższy okres czasu?
Najbardziej mi zależy, żeby po złożeniu nowych części do tych, które już posiadam, komputer działał płynnie oraz stabilnie, bez dodatkowych problemów spowodowanych np. nieodpowiednim dobraniem podzespołów względem siebie oraz konflikcie np. w sterownikach.
Konfigurując pierwszy koszyk w waszym sklepie, brałem pod uwagę zakup droższego procesora z integrowanym układem graficznym: 13600k oraz symbolicznie tańszą, lepiej wyposażoną płytą główną Asus tuf gaming z690-plus d4 za 1149zł oraz z pamięciami kingstona ddr4 32gb za 380zł.
Przy coraz niższych cenach pamięci ddr5, nie opłaca się kupować drogiej płyty, która obsługuje starszy standard pamięci ddr4, bo największy koszt zestawu to i tak procesor oraz płyta główna.
Niestety, płyta asusa tuf gaming ddr5 na chipsecie z790, którą planowałem początkowo wybrać jest dla mnie za droga, dlatego jako alternatywę wybrałem płytę msi, lub gigabyte, bo są zauważalnie tańsze.

Wstępnie wybrałem:
Procesor:
Intel Core i5-13600KF, Kod producenta: BX8071513600KF (Cena: 1399zł - sklep x-kom)
Pamięci ram:
Kingston fury renegade silver 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32, Kod producenta: KF560C32RSK2-32 (Cena: 639zł - sklep x-kom)
Płyta główna:
Msi pro z790-a wifi ddr5, Kod producenta: PRO Z790-A WIFI (Cena: 1250zł - sklep: msi polska, po zastosowaniu rabatu -100zł, dla osób które składają zamówienie pierwszy raz)

Alternatywne części:

Płyta główna:
Gigabyte Z790 GAMING X ddr5 (Cena: 1199zł - sklep x-kom)
oraz
Pamięci ram:
Kingston fury beast black expo amd 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 Kod producenta: KF560C36BBEK2-32 (Cena: 563zł - sklep: amazon.pl)


Moje preferencje:
Zestaw na następne minimum cztery lata, do użytku domowego: przeglądanie internetu, najnowsze gry, obróbka video, z możliwością wymiany karty graficznej na nową np. za dwa lata.
Dobry układ dźwiękowy, który nie będzie najtańszym realtekiem alc897, jest negatywnie oceniany nawet na stronie waszego sklepu. np. w komentarzach pod płytami głównymi.
Tylko min. realtek alc1220 lub najlepiej: realtek alc4080 oraz układ sieciowy: realtek 2.5GB, bo podobno z najnowszymi intelami: I225-V oraz I226-V nadal występują problemy z stabilnym działaniem.
Min. dwa gniazda M.2 4.0 na drugi dysk ssd, wiem to już standard, ale żeby nie było.
Chipset z790 lub w ostateczności z690, ogólnie rzecz biorąc nie pracuje oraz gram na podkręconych podzespołach, ale lubię mieć tą możliwość w przyszłości.
Slot pcie 5.0 x16, dla katy graficznej, wybór bardziej przyszłościowy.
Obsługa 32gb pamięci DDR5.
Rozmiar płyty pełnowymiarowy atx, z 6 warstwami laminatu, to już chyba powoli standard w płytach za 1000zł, niestety 8 warstwowe można kupić dopiero w płytach za ponad 2 czy 3 tysiące.
Niezła sekcja zasilania (min. 60 amperowa), która będzie chłodna, oraz cicho pracowała, bez zbędnych irytujących pisków podczas obciążenia.
Czy, powyższe podzespoły będą bezproblemowo działy, z niżej wymienionymi. które kupiłem w 2022 roku.
Może jest coś o czym nie wiem, np. konflikt sprzętowy lub w sterownikach, oprogramowaniu pomiędzy podzespołami.
Sprawdziłem, wyżej wymienione pamięci ram są na liście kompatybilności producentów płyt głównych msi, oraz gigabyte.
Sam się zastanawiam, która płyta główna będzie lepszy wyborem, oraz bardziej bezproblemowa: msi, gigabyte, czy jednak droższy asus.

Podzespoły, które obecnie posiadam:

Karta graficzna: Asus radeon rx 6600 dual 8gb gddr6.
Chłodzenie procesora: Be quiet pure rock 2 czarny 120mm, posiada tylko cztery rurki odprowadzające ciepło, czy da radę z i5 13600kf?
Zasilacz: Corsair rm750x 750w 80 plus gold. (rewizja z 2021 roku)
Obudowa: Genesis irid 505f.
Dysk ssd na system windows 10: Samsung 980 500gb nvme m.2.
Dysk na dane kilkuletnie: hdd Wd blue 2tb 3.5 cala, oraz ssd plextor m8vc 256gb 2,5 cala.
Monitor: Gigabyte g24f2, rozdzielczość: 1080p z 165hz odświeżaniem, kupiony w ubiegłym miesiącu.

Zmiana z procesora: amd ryzen 5 2600, kupionego w 2019 roku, który ograniczał wydajność radeona rx 66000 w grach, oraz miejscach procesorowych.
Kwota maksymalna jaką mam przeznaczoną na modernizację: 3300zł.
Jak uważacie, czy za te pieniądze można złożyć komputer z lepszych lub tańszych podzespołów np. wybierając platformę amd oraz procesor np. ryzen 5 7600 lub intela i5 13500?

Wstępnie wybrałem, koszyk:
1. https://www.x-kom.pl/lista/pm8bvcv9d
2. https://www.x-kom.pl/lista/ghfd4pysl ten sam zestaw z płytą jako przykład, którą wstępne planuje kupić w sklepie msi za 1250zł: https://pl-store.msi.com/products/pro-z790-a-wifi
3. https://www.x-kom.pl/lista/bx4e6xue9 Tańszy zestaw z i5 13500, płyta b760, pamięci ddr4

Z góry dzięki, za waszą pomoc :)


Czw 11 Maj 2023, 08:28
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 1 post ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.