forum.X-KOM.PL
https://forum.x-kom.pl/

własna chłodnica do wc
https://forum.x-kom.pl/viewtopic.php?f=33&t=49
Strona 1 z 1

Autor:  vikt_r [ Pon 14 Lut 2005, 23:51 ]
Temat postu:  własna chłodnica do wc

Chłodnica jest to element układu do chłodzenia wodą odpowiedzialny za oddawanie ciepła wytworzonego przez procesor. W tym celu można zastosować gotową chłodniczkę samochodową o odpowiednich wymiarach lub wykonać samemu. W moim układzie jest chłodnica wykonana ręcznie i mimo to ma dobre wyniki.

SPOSÓB WYKONANIA
Nie będę owijał w bawełnę, ale wykonanie ręczne dla niektórych może być bardzo trudne. Są dwa sposoby wykonania- łatwiejszy, ale trudniej dostępny oraz trudniejszy, ale dostępny dla większości majsterkowiczów.


SPOSÓB WYKONANIA ŁATWIEJSZYPotrzebna jest blaszka aluminiowa o grubości 2mm oraz hmmm.. Nic wielkiego tylko maszyna CNC np. jakaś prasa...I to jest to trudniej dostępne. Przygotowujemy sobie blaszkę o wym. 120x120 mm lub o innych w zależności od wielkości chłodnicy, jaka chcemy mieć. Następnie maszynką CNC wycinamy otworki fi15mm (ilość jest zależna od tego ile chcemy mieć rurek). Wycinamy sobie też podkładki dystansowe o wewnętrznej średnicy 15,5mm tak, aby łatwo wchodziły na rurkę i o średnicy zewnętrznej ok. 20-25mm. Rurki to zwykła rurka miedziana, od CO.

Układamy tyle blaszek, aby wyszła żądana szerokość. Na wystające rurki zakładamy kolanka (lutujemy lub kleimy np. poxipolem) tak aby obieg był zamknięty, na dwie ostatnie końcówki zakładamy króćce na węże i chłodnica gotowa.


SPOSÓB WYKONANIA TRUDNIEJSZY
Tu trzeba troszkę się pomęczyć, aby wykonać tyle otworów i żeby były w jednej osi (lekka odchyłka od osi i nie wciśniemy rurki) W przygotowanych blaszkach w narożnikach wiercimy małe otworki np. fi4,5 i wszystkie blachy skręcamy w jeden blok.Na pierwszej blaszce trasujemy rozstaw otworów. Teraz będzie potrzebna wiertarka stołowa (może gdzieś po znajomości w zakładzie ślusarskim) Wiercimy otworki fi 14,5 a następnie rozwiertakiem fi15 uzyskujemy żądaną średnice. Jako podkładki dystansowe można

użyć innej rurki o większej średnicy pociętej na małe 2mm kawałeczki. Pozostałe czynności są takie same jak w pierwszej metodzie.

Screeny:
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8

Autor:  Maciej [ Czw 17 Lut 2005, 06:38 ]
Temat postu: 

Linki do screenow nie dzialaja( przynajmniej u mnie)

Autor:  vikt_r [ Czw 17 Lut 2005, 13:55 ]
Temat postu: 

:? sorki w najbliższym czasie poprawię to jak tylko znajde chwilke.

[EDIT] Zdjęcia już działąją.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/