laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 17:06



Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 Laptop do filmów 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 19 Cze 2019, 02:06
Posty: 8
Post Laptop do filmów
Witam,

Poszukuję laptopa w cenie do 2800 zł (maks 3000) o dużej pamięci (najlepiej 1000 GB albo więcej). Bardzo mi zależy, by miał możliwie przyjazną dla oczu matrycę. Już drugi laptop planuję odesłać właśnie z tego powodu. Moje wymagania to: 17 cali, matowa, FullHD, z dobrymi kątami widzenia. Najlepiej by miała wysoką częstotliwość odświeżania, bo to - z tego co wyczytałem - redukuje zmęczenie oczu. Mój obecny lap, który kupiłem przez x-kom ponad tydzień temu ma matrycę AHVA i odświeżanie 60 hz. Posiada o wiele lepsze kąty widzenia i jakość obrazu od poprzedniego, który był totalnym niewypałem. Niestety wciąż męczy mi się przy nim wzrok i boli głowa.

Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś sugestie z Waszej strony.


Śro 19 Cze 2019, 02:34
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop do filmów
W takim budżecie ciężko będzie o matrycę z wysoką częstotliwością odświeżania, nie wiem jaki masz aktualnie laptop (podejrzewam Asus'a, bo oni montują zazwyczaj AHVA).
Z matrycą IPS i 17" powyżej budżetu masz:
Acer Aspire 5 i5-8250U/8GB/240+1000/Win10 MX150 FHD
HP 17 i5-8265U/8GB/240+1TB/Win10 IPS
HP 17 i5-8265U/8GB/480/Win10 IPS

Ewentualnie HP z procesorami AMD lepiej wyposażone i w tej samej lub niższej cenie co ich odpowiedniki u Intela:
HP 17 Ryzen 5-2500U/16GB/240+1TB/Win10 IPS w kolorze srebrnym
HP 17 Ryzen 5-2500U/8GB/256+1TB/W10 IPS Silver


Śro 19 Cze 2019, 07:41
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 19 Cze 2019, 02:06
Posty: 8
Post Re: Laptop do filmów
Dzięki za odpowiedź. Mam Dell Inspiron 3781 i3-7020U/8GB/240+1TB/Win10 Silver. Sprawdziłem dane matrycy i okazuje się, że to jednak nie chodzi o częstotliwość odświeżania, bo mam 60 hz i w starym, który nie męczył mi wzroku też miałem 60. Teraz już nie mam bladego pojęcia o co chodzi. Wstawię tutaj linki z danymi matrycy starego i nowego lapa. Wiesz może, który jeszcze z parametrów matrycy może wpływać na większe/mniejsze zmęczenie wzroku?

Matryca ze starego:
http://m.panelook.com/LTN154P3-L02_Sams ... _8666.html

Matryca z nowego:
http://m.panelook.com/B173HAN01.3_AUO_1 ... 33384.html


Śro 19 Cze 2019, 13:33
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 19 Cze 2019, 16:26
Posty: 1
Post Re: Laptop do filmów
Na komfort korzystania z ekranu składa się bardzo wiele czynników, m.in ustawiona jasność, kontrast, temperatura koloru. Częstotliwość odświeżania akurat nie jest jednym z nich. Chyba że mówimy o częstotliwości PWM o ile występuje.

Także może zacznij od ustawienia sobie cieplejszej barwy ekranu a najlepiej zainstaluj f.lux który zrobi to automatycznie za Ciebie dobierając temperaturę koloru do pory dnia.


Śro 19 Cze 2019, 16:32
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop do filmów
Akurat ta matryca (AUO139D)nie ma PWM więc to nie tędy droga, na pewno pomysł z barwą ma sens. Można też spróbować obniżyć jasność, ja np. na początku pracowałem na stacjonarnym monitorze na b.dużej jasności, ale obecnie ten parametr mam ustawiony na 20- z początkowych 100. Może tu leży problem, Twój stary laptop miał jasność na poziomie 180cd/m2, nowy ma do 300cd/m2 więc widać że jest tu znaczny wzrost. Na początek spróbuj ustawić jasność na połowę.
Niestety, żeby się przyzwyczaić trzeba się wstępnie pomęczyć, ale jest to kwestia kilku dni.
Oczywiście jasność ekranu należy dopasować do warunków w jakich przebywamy (u mnie przez większość czasu pracuje bez innych źródeł światła-w pomieszczeniu zaciemnionym).
Tu możesz dowiedzieć się nieco więcej co możesz zrobić: https://www.eizo.pl/baza-wiedzy/10-spos ... z-ekranem/


Śro 19 Cze 2019, 17:58
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 19 Cze 2019, 02:06
Posty: 8
Post Re: Laptop do filmów
A czy typ matrycy (IPS vs WLED) może tu mieć znaczenie? Albo zastosowanie technologii WLED zamiast CCFL? Bardzo zależy mi, by to rozkminić, bo kończy mi się czas na ewentualne odstąpienie od umowy.


Śro 19 Cze 2019, 23:33
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 19 Cze 2019, 02:06
Posty: 8
Post Re: Laptop do filmów
Wkradła się pomyłka. Miało być oczywiście IPS vs TN.


Śro 19 Cze 2019, 23:34
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop do filmów
Każdy z nas jest inny i tu wchodzimy trochę w medycynę. Raczej typ matrycy nie powinien mieć wpływy, a nawet bym powiedział, że IPS ze względu na lepsze kąty i większą stabilność jakości obrazu (brak zmian ze względu na kąt patrzenia) powinien powodować mniejsze męczenie wzroku.


Czw 20 Cze 2019, 08:37
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 19 Cze 2019, 02:06
Posty: 8
Post Re: Laptop do filmów
A ktoś z Was może zna laptopy o typie matrycy TN i jednocześnie dobrych kątach widzenia? Mój stary miał matrycę TN, ale kąty były znakomite, czyli takie lapy istnieją. Niestety nie mam pojęcia, jak to sprawdzić, bo w parametrach laptopów oferowanych do sprzedaży po prostu się tego nie pisze.


Czw 20 Cze 2019, 18:51
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop do filmów
Takie coś ma Asus i nazywa się (według producenta) EWV, czyli Enhanced Wide Viewing-powłoka poszerzająca kąty.
Niestety pomimo opisu EWV zdarzają się też wersje po prostu z matrycą IPS/AHVA.


Czw 20 Cze 2019, 22:34
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.