laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Pią 29 Mar 2024, 09:29



Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry) 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 05 Wrz 2018, 18:30
Posty: 18
Post Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Cześć wszystkim!
Planuję wymianę starego laptopa na nowszy model, bo mój obecny zaczyna służyć mi jako dodatkowe źródło ciepła. Przeglądam poszczególne modele, mam już faworyta, ale domyślam się, że na forum znajdzie się ktoś, kto zna się lepiej, dlatego nie przedłużając napiszę czego poszukuję.

Budżet: Maksimum 3800zł

Wbudowany system: TAK

Przeznaczenie: Praca, ale chciałbym też móc w coś od czasu do czasu zagrać. Zależy mi na szybkim działaniu i nie obraziłbym się, gdybym mógł odpalić na minimalnych/średnich detalach gry pokroju RDR2/Cuberpunk w jakiejś sensownej płynności. Kilka lat temu zrobiłem sobie średniego stacjonarnego pod gry. Nie jest to nic potężnego, ale jakby co mam na czym grać. Jedynie czasami byłoby miło odpalić sobie coś średnio wymagającego.

Pojemność dysku: Do pracy śmiało starczy mi 512GB SSD, ale jeśli trafi się terabajt to byłoby nieźle.

W tym przedziale cenowym kusi mnie ten model:
https://www.x-kom.pl/p/695991-notebook- ... ecyfikacja

Skoro już piszę, to mam dwa pytania.
1. Zintegrowana grafika czerpie pamięć ze wbudowanego RAMu. Czy połączenie Ryzen 7 5700u + 32GB RAM będzie mocno zauważalnym skokiem płynności w RDR2/Cyberpunk w porównaniu z tym samym procesorem wspartym o 16GM RAM?
2. Czy laptopy z zainstalowanym systemem mają już pełną wersję Windowsa, czy jest to jedynie wersja testowa i po pewnym czasie będę musiał wykupić pełną wersję?

Z góry dziękuję za porady!


Nie 16 Sty 2022, 19:05
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Przy tym budżecie i z wymogiem systemu, co prawda nieco ponad budżet, ale moim zdaniem warto- ze względu na obecność karty RTX 3050:
Dell Inspiron G15 Ryzen 5 5600H/8GB/512/Win11 RTX3050
Przeceniony aż z 4800zł na 3999zł i ma do tego dosyć mocną bo aż 80W kartę graficzną poza tym wydajny procesor AMD i całkiem jeszcze chyba akceptowalny design.
Jeżeli ma być jednak taniej, to nieco niżej są laptopy z kartą GTX 1650:
Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 i5-11300H/16GB/512/W11 GTX1650
Dell Inspiron G15 5510 i5-10500H/16GB/512/Win11 GTX1650
Jak widać różnica nie jest duża, choć oba powyższe mają już po 16GB pamięci ram. Jednak karta graficzna jest słabsza i należy pamiętać, że ram z czasem można dołożyć/ wymienić (w większości laptopów gaimingowych), a karty graficznej jednak tak łatwo nie ulepszymy (w sumie to wcale nie ulepszymy bo jest ona wlutowana w płytę więc zmiana karty = zmiana laptopa).


Nie 16 Sty 2022, 21:42
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 05 Wrz 2018, 18:30
Posty: 18
Post Re: Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Pierwszy Dell brzmi bardzo kusząco, ale niestety 3800 to mój maks, więc dodatkowych stówek nie wyciułam, ale dziękuję. ;)

Chociaż...coś mi się pomyliło, bo myślałem, że pierwszy Dell przekracza mój budżet o 1000zł :D Mam dwa pytania
1. Super procesor, super grafika, ale dlaczego przy takiej specyfikacji jest tylko 8GB RAMu? Czy to nie podkopie płynności?
2. Co sądzicie o tym HP, którego wrzuciłem w linku w pierwszym poście?

Ogólnie byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś odpowiedział na pytania z pierwszego posta. :)


Nie 16 Sty 2022, 21:49
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8673
Miejscowość: Opole
Post Re: Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Aktualny laptop warto przeczyścić i wymienić pastę na procesorze, to nie będzie służył jako źródło ciepła ;)

Odnośnie HP który podałeś jest ok, choć 32 GB ram do niczego nie jest potrzebne. No i to nie jest laptop do gier.

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Pon 17 Sty 2022, 17:46
Profil WWW
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Cytuj:
Skoro już piszę, to mam dwa pytania.
1. Zintegrowana grafika czerpie pamięć ze wbudowanego RAMu. Czy połączenie Ryzen 7 5700u + 32GB RAM będzie mocno zauważalnym skokiem płynności w RDR2/Cyberpunk w porównaniu z tym samym procesorem wspartym o 16GM RAM?
2. Czy laptopy z zainstalowanym systemem mają już pełną wersję Windowsa, czy jest to jedynie wersja testowa i po pewnym czasie będę musiał wykupić pełną wersję?


1. Zintegrowana karta w Ryzenie do tych gier jest za słaba- nie jest oczywiście tak, że te gry się nie uruchomią, ale nie wiem czy jest sens kaleczyć je niską rozdzielczością i niskimi ustawieniami grafiki, a itak koniec konców mieć 20-30fps'ów . Jeżeli chodzi o same pytanie co do ramu, to oczywiście w przypadku karty zintegrowanej część ramu będzie zarezerwowana dla grafiki . Przy 16GB jest chyba rezerwowane 2GB, nie jestem pewien czy przy 32GB będzie to 4GB Vram, bo i tak ta karta by tego nie wykorzystała. Skoku wydajności w tych grach nie będzie przy 16 vs. 32GB bo ograniczeniem jest wydajność karty. I choćby miała i 8GB do dyspozycji to i tak nie zmieni to wydajności w grze. Większy pożytek będzie z pracy pamięci w dual channel. Dopiero najnowsze APU AMD które będzie miało zintegrowane karty RDNA2, a procesor będzie korzystał z pamięci DDR5 da zauważalny wzrost wydajności (ale będzie to miało związek z nowszą generacją zintegrowanej karty oraz ze znacznie szybszymi pamięciami).

2. Jeżeli jest w nazwie system Windows, to jest to wersja pełna i nie trzeba nic (przynajmniej póki co) dokupywać później (troszkę inaczej jest w przypadku wersji z S na końcu, ale tu takich laptopów nie ma w propozycjach).

fontaine napisał(a):
Pierwszy Dell brzmi bardzo kusząco, ale niestety 3800 to mój maks, więc dodatkowych stówek nie wyciułam, ale dziękuję. ;)

Chociaż...coś mi się pomyliło, bo myślałem, że pierwszy Dell przekracza mój budżet o 1000zł :D Mam dwa pytania
1. Super procesor, super grafika, ale dlaczego przy takiej specyfikacji jest tylko 8GB RAMu? Czy to nie podkopie płynności?
2. Co sądzicie o tym HP, którego wrzuciłem w linku w pierwszym poście?

Ogólnie byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś odpowiedział na pytania z pierwszego posta. :)


1.To jest przecena z prawie 5000zł więc 8GB ramu które można rozbudować nic tu nie zmienia- z czasem sobie po prostu dołożysz kolejny moduł pamięci (jest wolne 1 miejsce więc wystarczy tam po prostu dołożyć 8GB).
PAmiętaj, że karty i procesora nie zmienisz, a ram możesz z czasem wymienić nawet na 32GB.
2. Zdecydowanie ten HP nie jest laptopem do gier- nie ma dedykowanej karty oraz posiada niskonapięciowy procesor.


Pon 17 Sty 2022, 20:49
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 05 Wrz 2018, 18:30
Posty: 18
Post Re: Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Dzięki wielkie! W takim razie pozostaje ostatnia kwestia. Nagiąłem budżet do granic możliwości i prawdopodobnie zdecyduję się na sprzęt, którego nikt tu wcześniej nie wymienił.

https://www.x-kom.pl/p/677397-notebook- ... ecyfikacja

On nie ma systemu, ale mogę pobrać wersję testową bezpośrednio ze strony Microsoftu, użyć creation tool, by wgrać go na pendrive, włożyć go do nowego laptopa bez systemu, włączyć i powinien się uruchomić instalator wersji testowej. Z czasem przy kolejnej wypłacie będe mógł wykupić sobie pełną wersję. Mam rację?

Skoro laptop ma tak mocne podzespoły, to trochę szkoda, by miał jedynie 512 miejsca na dysku (z czego windows i tak pewnie zje około 100GB). Skusił mnie ten model, bo w specyfikacji jest napisane: "Możliwość montażu dysku M.2 PCIe (elementy montażowe w zestawie)"
Czy to oznacza, ze znajduje się tam miejsce na drugi dysk M.2 PCIe i mogę z czasem kupić kolejne 512GB i dołożyć? Jeśli tak, to czy taka rozbudowa nie będzie miała wpływu na gwarancję? Jeśli będzie miała wpływ, to czy jest opcja podjechania do salonu XKoma (Wrocław) by na miejscu zamontować taki dysk?

Wybaczcie tyle pytań, ale skoro czeka mnie tak wielki wydatek to wolę rozwiać wszelkie wątpliwości. :)


Pon 17 Sty 2022, 21:59
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Pytaj zanim kupisz- to nic nie kosztuje.
Ten Nitro pozwala na dołożenie jeszcze dwóch dysków, więc możesz bez problemów to zrobić- również sam o ile przy okazji nie uszkodzisz czegoś jeszcze. X-kom oczywiście taką usługę wykona (a przynajmniej tak mi się wydaje).
Co do systemu, to możesz zrobić tak jak napisałeś no i Windows nie zabiera 100GB- raczej ~20GB
Jeżeli laptop może być bez Windows'a, to prócz:
Acer Nitro 5 R5-5600H/16GB/512 RTX3050 144Hz
Do wyboru masz jeszcze:
Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 Ryzen 5/16GB/512 RTX3050
Lenovo IdeaPad Gaming 3-15 Ryzen 5/16GB/512 RTX3050


Wto 18 Sty 2022, 20:06
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 05 Wrz 2018, 18:30
Posty: 18
Post Re: Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Wielkie dzięki za wszyskie porady :) Celowałem w 3500, potem skoczyło do 3800, a koniec końców wybrałem ten model
https://www.x-kom.pl/p/677397-notebook- ... 7652f1d&99
Już do mnie jedzie :) Procesor i grafika tak jak chciałem, a na dodatek 16GB RAMu. W tym miejscu pytanko: Czy ten model ma ten RAM w dual channel, czy to jest jedna kość 16GB?


Śro 19 Sty 2022, 13:56
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Ten model co podałeś wyżej ma pamięć w dualu -patrz pozycja w specyfikacji: "Liczba gniazd pamięci (ogółem / wolne)
2/0"- oznacza to że są 2 sloty i oba są zajęte przez moduły 8GB.
Pozdrawiam


Śro 19 Sty 2022, 20:17
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Śro 05 Wrz 2018, 18:30
Posty: 18
Post Re: Laptop do 3800zł (praca/średnio wymagające gry)
Tak sądziłem, ale wolałem się upewnić. Nie mam więcej pytań.
Dziękuję bardzo!


Śro 19 Sty 2022, 20:49
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 23 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.