laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 18 Kwi 2024, 05:50



Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Laptop do programowania i obróbki filmów 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Nie 12 Lut 2023, 22:01
Posty: 4
Post Laptop do programowania i obróbki filmów
Witam. Potrzebuję wymienić prywatny laptop na nowszy. Nie jestem na bieżąco ze sprzętem, więc liczę na to, że pomożecie. :)

1. Co będę robić na laptopie
  • Programowanie - aplikacje mobilne, aplikacje webowe, kontenery, chmury
  • Obróbka zdjęć
  • Obróbka wideo
  • Gry typu Cyberpunk, Wiedźmin (bardzo rzadko)
  • Mogę go też wykorzystywać do pracy (programowanie, wideokonferencje)
  • Odtwarzanie muzyki i filmów (mam zewnętrzne głośniki)

2. Budżet
Max 7000 zł, ale może nie ma sensu tyle wydawać.

3. Ekran
Matowy, plusem będzie w miarę dokładne pokrycie kolorów.

4. Dysk
SSD, wystarczy 512 GB, mniej ważne dane mogę trzymać na dyskach zewnętrznych.

5. Procesor
Tutaj mam największy dylemat. Dziś programista musi mieć wydajny sprzęt, żeby odpalić ciężkie Android Studio, żeby emulator Androida płynnie działał i w ogóle dało się go używać, żeby projekt się szybko budował, a do tego odpal kontenery Dockera, aplikacje, usługi... Musi być procesor najnowszej generacji z dobrym wsparciem dla wirtualizacji. Dlatego odpada i5 (starsza generacja ledwo uciągnie emulator Androida i to po wielu próbach). Z Ryzenem nie mam żadnego doświadczenia i nie wiem, czy Ryzen 5 wystarczy, czy iść w Ryzen 7 i która wersja, bo kilka jest (może jest jakaś stronka, gdzie są testy właśnie do takich zastosowań, np. jak długo się jakiś projekt buduje?).

A może między starszymi generacjami i5 a obecnymi jest przepaść i warto rozważyć i5?

6. Karta graficzna
To mój drugi dylemat, czy potrzebuję RTX, czy wystarczy jakiś Radeon lub Intel HD. W gry albo nie będę grał wcale, albo sporadycznie, ale inne programy też mogą wymagać renderingu 3D, np. aplikacje do projektowania, symulacje, aplikacje WebGL. Zainteresowałem się jakiś czas temu Metaverse i może też coś zacznę działać. Co do filmów, to płynne odtwarzanie 4K, obsługa najnowszych kodeków, wsparcie dla kodowania też by się przydało, aczkolwiek to ostatnie ostatecznie może procesor realizować.

7. Inne wytyczne
  • Mikrofon powinien być nad ekranem, a nie pod lub o zgrozo pod klawiaturą
  • system Windows 11 lub bez systemu
  • dobre odprowadzanie ciepła na zewnątrz, a nie przez klawiaturę
  • niski pobór prądu i małe wydzielanie ciepła, jeśli laptop jest nieobciążony
  • pamięć RAM minimum 16 GB
  • rzadko gdzieś chodzę z laptopem, ale im mniej waży, tym lepiej

8. Punkt odniesienia
W służbowym laptopie Dell Latitude wszystko płynnie śmiga, a filmy 4K@50 HEVC też płynnie odtwarza. Grać nie próbowałem.

CPU: Core i7-10850H
GPU: Intel UHD Graphics Comet Lake GT2 R1
RAM: 16 GB

W sumie to mógłbym na służbowym uprawiać prywatę i pewnie wiele osób tak robi, ale nie twój sprzęt, nie twoje projekty. Nawet jeśli zawartość nie jest na bieżąco monitorowana, to w razie awarii może być przypał. Ciekawe, jak to u was wygląda.

Kiedyś i tak kupię stacjonarkę, ale na razie nie ma warunków na rozstawienie sprzętu.

9. Lenovo czy inna marka?
Dużo osób poleca Lenovo Ideapad lub Lenovo Legion. Te pierwsze słyną z awaryjności i nawet w sklepie mi odradzali. Ale obejrzałem sobie ten film https://www.youtube.com/watch?v=clO1gLAqPRg i jeśli ktoś więcej pracuje niż gra, to bardziej odpowiedni wydaje się IdeaPad. Czy przegrzewanie się to duży problem? Legion też może być, pomijając mankamenty typu mikrofon pod matrycą, zastępowanie gniazd USB thunderboltem...


Nie 12 Lut 2023, 23:15
Profil
Komputerowiec
Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 05 Paź 2020, 08:41
Posty: 374
Post Re: Laptop do programowania i obróbki filmów
Z mocnych sprzętów zobacz Gigabyte AORUS 5 SE4 i7-12700H/32GB/1TB/Win11X RTX3070 240Hz.
Z dobrym chłodzeniem masz klasyk czyli Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7/16GB/1TB/Win10 RTX3070 165Hz.

_________________
Polecam ranking sprzętu komputerowego => Pan Laptop


Pon 13 Lut 2023, 11:37
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8676
Miejscowość: Opole
Post Re: Laptop do programowania i obróbki filmów
Laptop aktualnie nie kupuje się pod markę, choć akurat legiony to udane modele.
Z takiej aktualnie wyższej półki Gigabyte AERO 16 XE5 OLED i7-12700H/32GB/2x1TB/Win11P RTX3070Ti
Trochę ponad budżet, lecz dostajesz wydajny sprzęt z procesorem 14 rdzeniowy, dodatkowo wydajną kartą graficzną. Matryca AMOLED 3840 x 2400 (4K UHD+) z 100% pokryciem kolorów HDR 500, w pełni aluminiowa obudowa, 32 GB ram z możliwością rozbudowy do 64GB, dwa dyski PCIe, system w wersjii pro.

W przypadku Legiona wybrałbym opcję z Intelem 12 generacji
Lenovo Legion 5-15 i7-12700H/32GB/512/Win11 RTX3060 165Hz
Lekko ponad budżet, lecz z kodem rabatowym "legion-iem" jest 10% taniej to spokojnie zmieści się w zakładanym budżecie.

Ewentualnie biznesowy model z wydajnym procesorem 12 generacji
Dell Vostro 7620 i7-12700H/16GB/512/Win11P RTX3050
Skoro Twój sprzęt służbowy daje radę, to tutaj mocy Ci nie zabraknie. Plusem jest 3 letnia gwarancja biznesowa.

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Wto 14 Lut 2023, 22:29
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Nie 12 Lut 2023, 22:01
Posty: 4
Post Re: Laptop do programowania i obróbki filmów
Legion jest ok, ale kilka szczegółów go dyskwalifikuje do wszechstronnego użytku, m.in. mikrofon w miejscu, gdzie będzie zbierał szumy. Inne wady są omówione w podlinkowanym wyżej filmie. W służbowym mikrofon jest koło kamerki i nie zbiera szumów. Poza tym bym brał Legion pod uwagę.

Laptopy z błyszczącą matrycą też odpadają. Resztę przejrzę i dam znać.


Czw 16 Lut 2023, 20:12
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Nie 12 Lut 2023, 22:01
Posty: 4
Post 
Wybór padł na Legion, ale czasami przydałby się Mac i zastanawiam się, czy nie kupić jednak MacBooka.

Chodzi o to, że jak chcesz wydawać apki także na iOS, to potrzebujesz Maca. Poza tym będę robić dokładnie to, co w pierwszym poście.

1. Jak jest z żywotnością i awaryjnością tych laptopów?
2. Czy do moich zastosowań potrzeba 16 GB RAM, czy ujdzie 8 GB?
3. Jakie mieliście problemy po przejściu z PC na Maca?
4. Jak różnią się matryce w Legionach z tymi w MacBookach jeśli chodzi m.in. o obróbkę zdjęć?
5. Niektóre znane gry są dostępne na Maca, ale czy działają tak samo dobrze jak na PC?

Trzeba wyłożyć trochę więcej kasy, pewnie koło 8000 zł.


Czw 02 Mar 2023, 17:30
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8676
Miejscowość: Opole
Post Re: Laptop do programowania i obróbki filmów
1. Nie ma reguły.
2. Moim zdaniem 16 GB to minimum, tym bardziej przy modelu w którym nie rozbudujesz ram to raczej musi być.
3. Pas
4. Obie są całkiem przyzwoite, więc powinny wystarczyć.
5. Zależy jakie gry, pamiętaj że mak nie jest do gier.

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Sob 04 Mar 2023, 22:15
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Nie 12 Lut 2023, 22:01
Posty: 4
Post Re: Laptop do programowania i obróbki filmów
Popracowałem chwilę z Mac OS i mam mieszane odczucia. Przyzwyczajenia z Windowsa robią swoje.

Zwiększamy budżet do 10 koła. RAM minimum 16 GB, ale dobrze będzie 32 GB. Procek minimum i7 najnowszej generacji.

Chcę do końca tygodnia coś zamówić, by nie eksploatować firmowego lapka do prywatnych celów, ale dylematów coraz więcej:

1. Zauważyłem, że wiele laptopów z wyższej półki ma błyszczące matryce. Tak jak podany przez Ciebie wyżej Gigabyte. Jeśli laptop ma służyć do pracy, to matryca musi być matowa. Zależy mi na dobrym odwzorowaniu kolorów. Chociaż opinie o tej matrycy AMOLED są pozytywne... Jak sprawa wygląda z matrycami matowymi? Różne są opinie, szczególnie o jasności matryc. W Latitude 5511 (IPS) ekran jest bardzo jasny na maksymalnym ustawieniu. Wg Internetów pokrycie kolorów nie jest idealne, ale w porównaniu do starszego laptopa z błyszczącą matrycą LED (ten to dopiero przekłamuje), jest dobrze. Może nie da się idealnie pogodzić matowej matrycy do pracy ze 100% pokryciem kolorów? Z tych 2 rzeczy chyba wolę, żeby światło się od ekranu nie odbijało.

2. Zależy mi przede wszystkim na obróbce wideo, żeby szybko kodować filmy w 4K, jak dojdzie coś z 3D/VR, to też. Tutaj prawdopodobnie ważniejszy jest procesor, ffmpeg umie wykorzystać wszystkie dostępne rdzenie, natomiast inną kluczową kwestią jest efektywne odprowadzanie ciepła i laptopy radzą sobie bardzo słabo.

3. Co sądzicie o kompaktowym Apple M2 mini? Są też odpowiedniki z Intelem / Ryzenem. Trzeba dokupić zewnętrzne peryferia. Jedyna wada to że jeśli zajdzie potrzeba gdzieś podróżować, to bardziej się przyda laptop, ale rzadko gdzieś jeżdżę na dłużej, więc rozważam też stacjonarkę.

4. Intel vs Ryzen vs M2?

5. W przypadku mocno grzejących się laptopów, przy zadaniach typu kodowanie wideo, podkładka chłodząca coś pomaga?

Szybki rzut oka na pierwszy zaproponowany Gigabyte - zdaje się spoko. Jak porównujecie z Legionami jeśli chodzi m.in. o wydajność i odprowadzanie ciepła?


Czw 27 Kwi 2023, 00:09
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.