laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 17:32



Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
 Laptop za ok. [2000-3000 zł] 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Nie 09 Maj 2010, 13:00
Posty: 9
Miejscowość: Świat
Post Laptop za ok. [2000-3000 zł]
Cześć. Chciałbym zakupić nowego laptopa. Obecnie pracuję na Toshibie L20-183. Do oryginalnej konfiguracji dokładałem tylko ram - czyli w sumie miałem 1Gb DDR2.
W sumie sprzęt ten prawie (celowo, napisałem prawie) wystarczał mi. Jedynie jak instalowałem nowsze programy to był kłopot - nowsze - np. Matlab2009/AutoCad.
Jedne chodziły, ale dało się pracować, drugie nie (tutaj np. AutoCad 2010).

Chciałbym kupić laptopa, który byłby wszechstronny jeśli chodzi o programy.
W gry na pewno nie będę grał więc uznaje, że za taką cenę na pewno można znaleźć coś sensownego.

Poniżej zebrałem zastosowanie komputera i moje oczekiwania:
- wszechstronność jeśli chodzi o pracę z różnego typu programami (nie zajmuję się czymś profesjonalnie dlatego wymienianie programów z nazwy mija się z celem bo sam nie wiem),
- laptop będzie jak najbardziej używany jako przenośny komputer także chciałbym aby był wytrzymały na podróże - w sensie dobre, solidne wykonanie,
- dysk może być najmniejszy z możliwych - sam obecnie mam 60 gb i zupełnie mi starczyło,
- długość pracy na baterii też jest bez znaczenia,
- w gry nie gram,
- nie chciałbym aby miał jakieś problemy z temperaturami lub coś w tym stylu.
Wiele wątków czytałem i dużo osób zwraca uwagę na wysokie temperatury.
Moja Toshiba cały czas jest ciepła jednak nigdy nie miałem z nią problemów.

Polecono mi model Dell Vostro 3500
http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=53947
Tylko tutaj dwie rzeczy "niepokojące". Raz że ma wtyczkę audio z przodu (to nawet mogę przeboleć), a dwa to podobno wiatraczek ciągle chodzi pomimo ze komputer nie ma wysokich temperatur. Duża zaletą jak dla mnie jest gwarancja 36 miesięcy NBD

Przedział cenowy w którym chcę kupić laptopa jest bardzo duży - zdaję sobie z tego sprawę. Ale chciałbym zaznaczyć, że w sumie, że mogę kupić coś za 3000 zł to nie wiem czy jest sens kupować za tyle jeśli można np za 2500 kupić coś co mi starczy na kolejne 4 lata (bo pewnie za tyle będę kupował następnego).
Chętnie poczytam jakieś propozycji/opinie.


Ostatnio edytowany przez sony_1000, Nie 09 Maj 2010, 13:21, edytowano w sumie 1 raz



Nie 09 Maj 2010, 13:18
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 31 Sty 2005, 09:28
Posty: 3119
Miejscowość: Galway(Irl)
Post 
sony_1000 napisał(a):
pracę z różnego typu programami
No w sumie nie sprecyzowałeś kompletnie niczego :D bo Spik, gg, word i Acrobat Reader też są programami różnego typu ;)

Jeśli chodzi ci o programy inżynierskie to podstawą dla Ciebie jest wydajny wielordzeniowy procesor i ilość pamięci ram w przedziale 3-4GB.
Myśle że coś z i3 albo i5 na pokładzie spełni Twoje oczekiwania. Ale teraz co z wielkością? To zwykle też bardzo ważny element w takich zastosowaniach.

Moja propozycja to 15.6" Asus A52F z procesorem i5 na pokładzie, win7HP 64bit i cenie poniżej 2500zł. http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=52908
Albo 17.3" Asus K72F ok 2700zł http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=52928

_________________
i5-3570k @4.7 1.33V * MSI Z77 MPower * 8GB DDR3 Kingston Predator 1866 * XFX Radeon HD 6970 2GB
Seagate 600 256GB SSD * Plextor M5 Pro 256GB SSD * Samsung SE-S224 * BeQuiet DP 650W * Silverstone TJ07B * EIZO S2231W
WC: Apogee XT, Laing DDC, XSPC EX480


Nie 09 Maj 2010, 16:36
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Nie 09 Maj 2010, 13:00
Posty: 9
Miejscowość: Świat
Post 
Tak, dedukcja jak najbardziej dobra z Twojej strony - programy inżynierskie - tego właśnie określenia mi brakowało. Tylko tutaj od razu mogę dodać, że moja praca z tymi programami jest na poziomie amatorskim/hobbistycznym.

Co do tego modelu z 17 calową matrycą to odpada. Jak dla mnie te 42cm to za dużo.
15'6 cala o szerokości 38 cm to jak dla mnie max.

Odnosząc się już do konkretnego modelu, czyli tego ASUSA A52F-SX041V
http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=52908
to trochę kurcze ta zintegrowana karta graficzna kuleje. Tak myślę, czy i3 z jakąś mocniejszą dedykowaną kartą graficzną, bo np. w takim ASUSIE za 1800 zl jest już gf 320m który
jest na 86 pozycji:
http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-kar ... 174.0.html
dla porównania, teraz Radeon 5145 jest na 101 pozycji.

Czyli nasuwają mi się 3 pytania:
1.W takim razie coś byś zaproponował z tą konfiguracją - czyli i3 plus mocniejsza grafika?
2. Jak duża jest przepaść między i3 a i5?
3. No i myślałem, ze grafika - przynajmniej na średnim poziomie jest wymagana przy programach typu CAD/CATIA/Inventor, gdzie operuje się na obrazach 2D/3D?


Nie 09 Maj 2010, 17:20
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 31 Sty 2005, 09:28
Posty: 3119
Miejscowość: Galway(Irl)
Post 
Do CAD'a najważniejsze jest szybki procesor (szczególnie taktowanie, bo akurat Cady nie wykorzystują wielordzeniowości a i5 właśnie głównie daje wyższe taktowanie poprzez Turbo), wystarczająca ilość ramu i szybkie dyski. Nie mają wsparcia poprzez karte graficzną.
Pisałes że nie grasz więc zintegrowany układ w zupełności wystarcza.

CATIA - tu zalecają coś od nVidia, najlepiej Quadro ;)

_________________
i5-3570k @4.7 1.33V * MSI Z77 MPower * 8GB DDR3 Kingston Predator 1866 * XFX Radeon HD 6970 2GB
Seagate 600 256GB SSD * Plextor M5 Pro 256GB SSD * Samsung SE-S224 * BeQuiet DP 650W * Silverstone TJ07B * EIZO S2231W
WC: Apogee XT, Laing DDC, XSPC EX480


Nie 09 Maj 2010, 17:51
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Nie 09 Maj 2010, 13:00
Posty: 9
Miejscowość: Świat
Post 
Cytuj:
Pisałes że nie grasz więc zintegrowany układ w zupełności wystarcza.


Tak, na pewno gry odpadają.

Programy typu CATIA/ Inventor pracują właśnie z obrazami 3D no i chyba
ta integra by zupełnie nie dawała rady.


Tak patrzę w ofertę i w sumie duża przepaść jest między tym modelem z i5 co zaproponowałeś a następnym i5 z dedykowaną grafiką. Następnym modelem z i5 i właśnie kartą to:
http://www.x-kom.pl/index.php?show_prod=54418
z tym, że przepaść 400 zł. W sumie przebolałbym gdyby chociaż był gratis plecaka bo planuję kupić. Od czego to zależy dodawanie gratisów w sklepie?
No i nasuwają mi się kolejne 2 pytania:

1. Warto właśnie dołożyć tą kwotę 400 zł i kupić tą mocniejszą grafikę właśnie dla takich programów jak CATIA?
2. W sumie nigdy nie pracowałem z Windowsami innymi poza XP Home/Pro.
Czy jakbym przypadkiem chciał sobie zainstalować XP to nie będzie problemu?


Nie 09 Maj 2010, 19:15
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 31 Sty 2005, 09:28
Posty: 3119
Miejscowość: Galway(Irl)
Post 
Może byc problem bo teraz często producenci do nowego sprzętu w ogóle nie robią sterowników pod XP. Szczególnie przy laptopach się tak zdarza.
Z drugiej strony jest szansa samemu poszukać poszczególnych sterowników jesli nie ma oficjalnie na stronie producenta. Ale z niektórymi urządzeniami na pokładzie mogą być czasem problemy. Generalnie bez 100% gwarancji a zacząć nalezy od sprawdzenia strony ze sterownikami od producenta laptopa.
Windows 7 jest tak przyjazny użytkownikowi i ma wiele udoskonalonych funkcji że XP powiedz papa ;)

Co do karta graficza-CATIA lepiej dobrze przeczesaj temat. Zalecają karty nVidii może nie bez powodu. Może chodzi o obsluge CUDA czego nie ma Ati. Może mobilne wersje w ogóle tego nie mają co wykorzystuje ta aplikacja.
Programów inżynierskich nie wykorzystywałem od czasów studiów i nie mam pojęcia jak to teraz wygląda. Być może nowe wersje programów lepiej korzystają ze sprzętu.
Może byc też tak że na nic się zda taka karta w laptopie. Sa one dużo słabsze od wersji do komputerów stacjonarnych i mogą być okrojone z pewnych funkcji.

Ten droższy laptop jest na pewno wydajniejszy w środowisku 3D ale czy też wydajniejszy w projektowaniu? Swoja droga nawet w środowisku gier ta karta tez nie jest jakoś rewelacyjna.

Przede wszystkim wybadaj temat od strony CATIA. Co jest w stanie wykożystać. Czy np obsługuje nVidia Cuda czy ATi Stream. To dwie konkurencyjne technologie i zupełnie nie kompatybilne.

_________________
i5-3570k @4.7 1.33V * MSI Z77 MPower * 8GB DDR3 Kingston Predator 1866 * XFX Radeon HD 6970 2GB
Seagate 600 256GB SSD * Plextor M5 Pro 256GB SSD * Samsung SE-S224 * BeQuiet DP 650W * Silverstone TJ07B * EIZO S2231W
WC: Apogee XT, Laing DDC, XSPC EX480


Nie 09 Maj 2010, 20:36
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.