laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Pią 29 Mar 2024, 00:49



Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Problem z FPS RTX3070ti ryzen 7 3800x 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Nie 02 Paź 2022, 19:10
Posty: 5
Post Problem z FPS RTX3070ti ryzen 7 3800x
Witam. Pomocy szukałem już na różnych forach ale nie mogę nadal rozwiązać swojego problemu.
Mianowicie chodzi o drobne raptowne spadki płynności obrazu które dzieją się w cyklicznych odstępach czasu przez co obraz naprawdę rwie. Sytuacja dzieje się w różnego rodzaju grach np Farming Simulator 22, CS Go, GTA V a nawet w Terrarii. W grach typu Need for Speed (2016)takiego rwania nie ma, ale chłodzenie procesora pracuje na dużo wyższych obrotach niż przy innych tytułach a raz na jakiś czas ekran robi się czarny i z trybu pełnoekranowego gra przechodzi w tryb gry w oknie. Wszelkiego rodzaju sterowniki pilnuję by były zaktualizowane, System był stawiany już na kilku dyskach ( obecnie widnows 11). W celu zweryfikowania problemu próbowałem podmieniać podzespoły Ale nie dało to żadnego efektu. Mam do dyspozycji kilka dysków dwa zasilacze, dwa procesory ale efekt ten sam. Z problemem walczę już pod początku obecnego roku i udałem się na forum Nvidia w poszukiwaniu rozwiązania. Tam użytkownik który najwyraźniej pracuje w supporcie polecił mi wykonać Benchmarki za pomocą programu 3dmark i monitorować wszystko programem hwinfo podczas gdy sterownik grafiki jaki kazał mi zainstalować to wersja 417.12 (podobno najstabilniejszy) . Na początku diagnoza padła na kartę graficzną, którą oddałem na naprawę gwarancyjną ale karta wróciła jedynie z notą że została wymieniona pasta termoprzewodząca ale problem pozostał. Potem testowaliśmy wszystko przy użyciu mojej starej karty gtx 960 i problem podobny występował. Wtedy postanowiłem uruchomić stare graty czyli drugą taką samą płytę główną i odrobine słabszy procesor ( historia z tym związana jest taka że nie umiejętnie demontowałem chłodzenie i podgiąłem piny na procesorze więc postanowiłem nie ryzykować i kupiłem drugi procesor i taką samą płytę główną). Po ciężkich bojach jakoś udało mi się zainstalować stary procesor tak aby wszystko się uruchomiło, ale po złożeniu komputera na tej płycie i procesorze problem nadal występuje. Więc płytę główną i procesor mam wykluczone, można rzec że układ graficzny też mimo że ciężko porównać gołym okiem stabilność gtx960 w porównaniu do rtx 3070 ale takie spadki też miały miejsce na słabszej karcie.. Dokupiłem inny dysk, dokupiłem też inny Ram ale nic się nie zmieniło. Wykonaliśmy test z dwoma zasilaczami podpiętymi równolegle (?) jeden do płyty głównej i procesora a drugi zasilał kartę graficzną, potem drugi taki sam test jedynie z zasilaczami zamienionymi. Po przeanalizowaniu tych wyników ten użytkownik poprosił bym zakupił lepszej klasy zasilacz by wykluczyć jego winę, bo może faktycznie te zasilacze które mam swoją efektywnością nie powalają. Powodem za tym miało być zbyt niskie napięcie na 8Pinowej wtyczce 12V. Zasilacz jaki chcę teraz kupić to be quiet! Straight Power 11 850W 80 Plus Platinum, zwyczajnie czekam do 10tego bo nie chcę ruszyć mojej żelaznej rezerwy.

Pisze tu bo już faktycznie nie wiem gdzie szukać ratunku. W mojej okolicy nie ma serwisów które podołały by tego typu problemowi bo głównie zajmują się wymianą podzespołów w laptopach albo zwyczajnie instalacją systemów, a nie chciałbym wysyłać komputera w Polskę. Możliwe że źle dobrałem podzespoły i zwyczajnie cos ze sobą nie współpracuje

Podzespoły jakie mam do dyspozycji

Procesory Ryzen 7 3800x i Ryzen 5 2700x
Chłodzenie obecnie jest stockowe ale było Fortis 3, czekam na nowy wentylator
2x płyta główna Msi B450 Gaming Plus Max
Pamięć Ram Crucial Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3000MHz ( 2x8GB), CL15 oraz Kingstone Fury Beast cl 16 3200Mhz (2x8GB)
SSD Silicon Power P34A80 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe , SSD Samsung Evo 890, SSD NVMe Samsung 980 1TB
Zasilacze Antec 500W oraz SilentiumPC Vero M 3 700w
Karty graficzne Gigabyte RTX 3070Ti 8GB OC oraz Evega GTX 960

Link do folderu w którym znajduje się log i Screeny z HWinfo z ostatniego testu
https://drive.google.com/drive/folders/ ... TWbk_z8q59


Nie 02 Paź 2022, 19:48
Profil
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie 01 Wrz 2002, 11:00
Posty: 7665
Post Re: Problem z FPS RTX3070ti ryzen 7 3800x
Instalowałeś może Windowsa 10?

Ostatnio był problemy z działaniem sterowników Nvidii na Win 11, więc może to być przyczyna.

_________________
- Specjalne rabaty dla użytkowników forum
- Promocje, konkursy, kody rabatowe x-kom
- Kanał YouTube x-kom

Oficjalne konto sklepu internetowego, wpisy mogą mieć charakter reklamowy.


Pon 03 Paź 2022, 10:36
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Nie 02 Paź 2022, 19:10
Posty: 5
Post Re: Problem z FPS RTX3070ti ryzen 7 3800x
Problemy już miałem na windows 10.. Przeszedłem na windows 11 i przynajmniej tak często black screenów nie mam..
To samo z wersją biosu, próbowałem na starszych wersjach, na nowszych również.. Naczytałem się dużo na temat tzw stutteringu procesorów ryzen, że podobno chodzi o problemy tpm lub też ftpm w przypadku ryzen ale ani włączanie modułu ani wyłączanie nie przynosi żadnego rezultatu, zresztą nie spotkałem przypadków podobnych do mojego..

Tu filmik jak to wygląda z mojej perspektywy

https://youtu.be/P3eVD33ZPWo


Pon 03 Paź 2022, 12:30
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.