laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 18:56



Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Monitor 24''+ do pracy/grafiki (hobbistycznej) 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 24 Maj 2019, 23:31
Posty: 9
Post Monitor 24''+ do pracy/grafiki (hobbistycznej)
Dobry wieczór,
poszukuję nowego monitora do pracy w domu. Monitor będzie mi głównie służyć do pracy biurowej (konsola linuxowa, przeglądarka i tego typu rzeczy), a po godzinach - do oglądania wydr (czy innych ciekawych filmików) na YT. Od czasu do czasu zdarza się, że potrzebuję obrobić sobie hobbistycznie jakieś zdjęcie z lustrzanki (możliwe, że niedługo będę robić trochę więcej zdjęć), porysować (tablet graficzny) czy zmontować jakiś film (ale też raczej bardziej hobbistycznie). Obecnie mało gram, więc nie mam tu jakichś szczególnych wymagań - jak Starcraft II/Transformers Devastation będą się dobrze prezentować, to będę szczęśliwy.


Generalnie do tej pory używam swojego leciwego Dell'a U2412M - 24 calowy monitor zakupiony jakoś w 2016 roku, który ciągle spełnia swoją funkcję dobrze - kiedy potrzebuję zrobić coś bardziej graficznego (obróbka zdjęcia) to ustawiam sobie odpowiedni tryb, natomiast na co dzień używam raczej trybu ekonomicznego - raz, żeby oszczędzić trochę energii, a dwa, żeby oszczędzić trochę swoje oczy. Wybór złącz przyzwoity, choć brakuje mi jeszcze jednego portu displayport (HDMI niestety w ogóle nie ma, natomiast dołączony VGA jest spoko opcją przy podłączaniu starszego sprzętu, co czasem się zdarza). Głośnik średni, ale muzyki i tak słucham raczej na słuchawkach - a do oglądania filmów na YT wystarczy. Przy 24 calach nie brakuje mi aż tak drugiego monitora do codziennej pracy.


To czego oczekiwałbym od nowego monitora, to żeby miał parametry nie gorsze niż dotychczasowy Dell, minimum 24 cale, choć może też być coś większego - prawdę mówiąc, to kupując poprzednika byłem zmuszony do ograniczenia się do 24 cali, bo większy monitor w obecnym pomieszczeniu się nie zmieścił; sytuacja się jednak zmieniła po przeniesieniu do większego pomieszczenia - obecnie mam trochę dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania na ścianie, przy której znajduje się biurko -> stąd pomysł, żeby nowy monitor przytwierdzić do ściany (biurka przesuwać w przyszłości nie zamierzam - strata mobilności na rzecz dodatkowego miejsca na blacie biurka jest dla mnie ok), a stary monitor zostawić domownikom w poprzednim pomieszczeniu. Zależy mi na tym, aby monitor miał opcję filtrowania światła niebieskiego celem oszczędzenia oczu przy dłuższej pracy. Ze złącz, to 2x displayport 1x HDMI będą ok, choć nie ukrywam, że VGA też mogłoby się czasem przydać.

Jeżeli chodzi o przedział cenowy, to nie chciałbym przekroczyć kwoty 2000zł.


Przeglądając różne oferty znalazłem taki ekran:
https://www.x-kom.pl/p/547365-monitor-l ... y-hdr.html

W specyfikacji pisze, że monitor wspiera VESA 100 x 100 mm - więc zakładałbym, że np. takie mocowanie:
https://www.x-kom.pl/p/672187-uchwyt-do ... r-61a.html
... będzie ok i że oprócz stosownych wkrętów do ścian - niczego więcej nie potrzebuję.

Inną, ale ciut mniejszą opcją jest propozycja Asusa:
https://www.x-kom.pl/p/637266-monitor-l ... 247cv.html


Byłbym wdzięczny za jakieś dodatkowe opinie/wskazówki.


Pozdrawiam i życzę miłego dnia,
~ qba


Śro 07 Gru 2022, 01:47
Profil
Komputerowiec
Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 05 Paź 2020, 08:41
Posty: 369
Post Re: Monitor 24''+ do pracy/grafiki (hobbistycznej)
Myślę, że model LG Ultragear 27GP850 NanoIPS HDR powinien spełnić oczekiwania. Pod linkiem masz dużo opinii o nim.

Droższa opcja to Dell S2722QC.

Daj znać co o nich myślisz.

_________________
Polecam ranking sprzętu komputerowego => Pan Laptop


Śro 07 Gru 2022, 09:37
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 24 Maj 2019, 23:31
Posty: 9
Post Re: Monitor 24''+ do pracy/grafiki (hobbistycznej)
Dobry wieczór,
tapczan, dziękuję Ci za odpowiedź - trochę przeglądałem kilka różnych recenzji video na temat podesłanych przez Ciebie monitorów i z tego co rozumiem, to w obu przypadkach najlepiej założyć, że - przynajmniej z punktu praktycznego - jakość obrazu będzie raczej porównywalna (kąty widzenia, odwzorowanie kolorów etc.). Niektóre recenzje wydają się sobie zaprzeczać, bo np. raz mówią, że Dell nada się do obróbki zdjęć, a innym razem, że lepiej wybrać inny model i w obu przypadkach przedstawiają na to statystyki, na których się nie znam.



Dell S2722QC
Czy istnieje coś takiego, jak replikator portów dla monitora? W sumie tak z ciekawości pytam, bo wiem, że w przypadku laptopów można coś takiego zakupić - w sensie, że laptop ma USB-C, do którego podpinam replikator i wtedy magicznie dostaję brakujące porty. Ten Dell oprócz 2 złączy HDMI ma również USB Typu-C (z DisplayPort i Power Delivery), co może i jest fajne jak ktoś ma nowego laptopa, ale w przypadku podpięcia kilku starszych maszyn równocześnie to może być bardziej problematyczne.
W moim przypadku przynajmniej 1 display-port byłby potrzebny, ale to zakładam, że w przypadku braku wspomnianego replikatora - przejściówka DP->HDMI mogłaby pomóc.

Sam monitor wydaje się spoko - z tego co czytałem, to ma rozdzielczość 4K i nieźle odzwierciedla kolory. Odnośnie portów już się wypowiedziałem - tragedii nie ma, ale w moim przypadku brakuje zwykłego displayporta.



LG Ultragear 27GP850 NanoIPS HDR
Odnośnie monitora LG, to wyłapałem, że jest on co prawda najjaśniejszy (400 nitów), co może mieć znaczenie np. przy walce z nadmiernie oświetlonym pokojem, ale ma to też swoją cenę - monitor pobiera 28W. Dodatkowo to, co mi się średnio podoba, to że zamiast standardowego kabla, do monitora musi być użyty dedykowany zasilacz (kabel zasilacza jest ponoć krótki - to może mieć znaczenie przy mocowaniu do ściany). Ale ten model zamiast USB Typu-C z power delivery ma zwykłego displayporta, co w moim przypadku jest raczej na plus. Dodatkowo w zestawie od razu otrzymujemy kable Dispalyport/HDMI co również pewnie się przyda.



ASUS ProArt PA278QV
Zamiast ASUS ProArt PA247CV udało mi się jeszcze znaleźć ASUS ProArt PA278QV (https://www.x-kom.pl/p/571710-monitor-l ... 278qv.html), który podobnie jak Dell i LG ma 27 cali. Z tego co widzę, to w przypadku tego monitora obejdzie się bez replikatora, bo mamy aż 2 porty displayport (1 zwykły i 1 mini), 1xHDMI i 1xDVI (z przejsciowka VGA->DVI chyba nie powinno być problemu z podpiciem starszego urządzenia; displayporty wykorzystam na nowsze). I podobnie, jak to miało miejsce w przypadku LG, producent od razu dodaje kable. Ciekawostką jest przedni design ekranu - przednia dolna belka posiada narysowaną przedziałkę, która jak dobrze rozumiem może się czasami przydać (z mojej perspektywy - nie jest to niezbędne, a raczej gadżet, który może się przydać -> duże ciekawsze jest to, że menu posiada dodatkowe opcje, które pozwala wyświetlać linijkę bezpośrednio na monitorze). Odświeżanie (75Hz) nie jest tak wysokie, jak w przypadku LG, ale jest wyższe, niż w Dellu (60Hz).
Wady - duży pobór mocy (32W) i brak technologii synchronizującej (ale to chyba miałoby znaczenie głównie przy wymagających grach? Chociaż w video review spotkałem się, że jest kompatybilny z FreeSync i G-Sync, więc to pewnie jeszcze będzie do zweryfikowania).

Mała techniczna uwaga - przy włączeniu porównywarki X-kom dla kilku monitorów nie jest napisane, że ten model posiada filtr niebieski, mimo, że nawet na stronie jest o tym mowa - co więcej, w recenzjach video goście pokazują, że filtr światła niebieskiego ma kilka poziomów do wyboru.


Ogólnie ten ASUS wychodzi cenowo pomiędzy monitorem LG, a DELLem, ma lepsze odzwierciedlenie kolorów sRGB, sporo złączy (jest też przedpotopowy DVI, ale to uważam akurat za plus). Ale chętnie posłucham jeszcze Waszych opinii, zanim "klamka zapadnie" :)


Sob 10 Gru 2022, 02:39
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 24 Maj 2019, 23:31
Posty: 9
Post Re: Monitor 24''+ do pracy/grafiki (hobbistycznej)
Dzień dobry,
mniej-więcej miesiąc temu zdecydowałem się ostatecznie na ASUS ProArt PA278QV, którego też zakupiłem i podłączyłem do swojego stanowiska.

Jak do tej pory - sprawdza się bardzo dobrze. Jakość obrazu bardzo dobra, oczy się nie męczą jakoś specjalnie (posiada kilka stopni fitru niebieskiego). 4 złącza to w tej chwili aż nadto dla mnie (3 wykorzystałem, 1 jest jeszcze do użycia). Ekran bardzo dobry zarówno do pracy (pracuje mi się na nim bardzo wygodnie), jak i do oglądania filmów. Gier nie testowałem.

Głośniki mocno średnie, ale do oglądania filmów ok.

Z modelu jestem zadowolony i mogę tylko polecić.


Pon 30 Sty 2023, 10:49
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.