laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 13:24



Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
 nowy/zmodernizowany komputer 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 19 Mar 2021, 20:45
Posty: 4
Post nowy/zmodernizowany komputer
Witam wszystkich.
Ze względu na awarię USB na mojej obecnej płycie (komp nie wykrywa dysków z zewnętrznym zasilaniem i niekiedy zewnętrznych dysków 2,5" na portach USB 3.0 a na USB 2.0 działają tylko 2,5" i pendrive lecz po podłączeniu dysku czy pendrive losowo komputer ulega resetowi także w przypadku pendrive wpiętego do USB 3.0) spowodowaną ładowaniem zestawu słuchawkowego nic nie wartym kablem, że aż zapłonął i w ten sposób uszkodził obecną płytę a ja po zapoznaniu się z cenami używanych płyt z chipsetem Z97 rozważyłem kupno czegoś nowego.

Obecny zestaw:
- Intel I7 4790k+ chłodzenie Zalman CNPS14X
- płyta Asus Z97P
- RAM DDR3 2X 8GB Kingston Hyper Savage 2000MHz
- Asus Strix GTX 970 4GB DDR5
- monitor
- Silentum Supremo M1 550W
- monitor Samsung 21,5" FHD S22D390
- klawiatura i mysz bezprzewodowe Microsoft
- SSD 240GB Crucial BX500, SSD Samsung EVO 512GB i HDD Toshiba P1 2TB
- obudowa Zalman R1

Ogólnie komputer używam do prac biurowych, internetu, edycji wideo i programu Adobe PS CS4, ale trzymam gry dla siostrzeńców i dobrze by było jakby dalej była taka możliwość (FS 21, FIFA 20).
Rozważam głównie wymianę procesora, płyty i RAMU, bo praktycznie przesiadka na nowy procesor wymaga wymiany przynajmniej tych trzech komponentów. Zależy mi głównie na wydajności jaką oferuje mi obecny komputer (poza nieprawidłową pracą USB), ale chciałbym wykorzystać np. zasilacz, kartę graficzną, dyski, obudowę a dokupić resztę celem utrzymania podobnej wydajności obecnego procesora i RAMU, która w znacznym stopniu mi wystarcza, bo nie gram w skomplikowane tytuły. Przyszłościowo zamierzam przesiąść się na większy ekran w przedziale 24"-27".

Z budżetem ciężko się określić, bo różne są ceny Intela i AMD, ale skłaniam się bardziej ku Intelowi lecz w przypadku dużych różnic na korzyść AMD w podobnym budżecie wezmę pod uwagę AMD. Przy budowie obecnego PC miałem problem, że gryzła się płyta Gigabyte Gaming 5 z ASUS Strix (system zaktualizowany, sterowniki płyty i karty również) a płyta raz wykrywała a raz nie grafikę, po zmianie Gigabyte na ASUS Z97P problem zniknął (wszystkie komponenty jak podane wyżej). Gigabyte wysłałem do serwisu i później ASUSA i w obu przypadkach w testowanych przez serwisy zestawach nie było konfliktu jak u mnie.

Priorytet to głównie procesor, płyta i RAM, bo chyba nie opłaca się w tym przypadku inwestycja w używaną płytę średnio za 400-600zł z chipsetem Z97. Chyba, że ktoś zna dobry serwis, który potrafi ogarnąć porty USB ratując obecny zestaw.


Pią 19 Mar 2021, 21:19
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8673
Miejscowość: Opole
Post Re: nowy/zmodernizowany komputer
Na ten moment tylko wymiana podstawki, grafiki nie wymiesz, bo się nie opłaca.
Ile chcesz wydać na sam procesor, płytę i ram?

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Sob 20 Mar 2021, 17:50
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 19 Mar 2021, 20:45
Posty: 4
Post Re: nowy/zmodernizowany komputer
Wstępnie zakładałem kwotę 1500zł, która może ulec zmianie jeżeli znajdzie się ktoś chętny na procesor/RAM/płytę i całość mogę dołożyć zwiększając ten budżet.
Pytam ekspertów, bo sam od budowy aktualnego PC wypadłem z obiegu. Tak jak napisałeś w temacie grafik wiem, że ceny kosmos i dostępność trudna.
Przeglądając aktualne oferty rzucił mi się w oczy taki zestaw:
- i5 10400
- MSI B460M PRO-VDH
- GoodRam IRDM X 16GB (2x8GB) DDR4 2666MHz CL16


Sob 20 Mar 2021, 18:38
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8673
Miejscowość: Opole
Post Re: nowy/zmodernizowany komputer
Zestaw, który podałeś może być, choć ram lepiej wybrać z wyższym taktowaniem, cenowo dużej róznicy nie ma
Intel Core i5-10400F
MSI Z490-A PRO lub ASRock B460M PRO4 - w przypadku tańszej ram będzie ograniczony do 2666hz.
Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix Red

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Nie 21 Mar 2021, 19:27
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 19 Mar 2021, 20:45
Posty: 4
Post Re: nowy/zmodernizowany komputer
W przypadku RAM-u sugerowałem się ograniczeniem wynikającym ze specyfikacji tego i5 i jako, że wypadłem z obiegu (rozwoju technologii) trochę też z obawy, że pamięć o wyższym taktowaniu może zostać niewykryta lub działać niepoprawnie sterowana przez procesor obsługujący taktowanie do 2666MHz.
Ale jeżeli taki zestaw jak podałeś zadziała i sprawdzi się to kupię te komponenty. Założony budżet wystarczy. Chłodzenie z tego, co patrzyłem obsługuje podstawkę 1200 i spróbuję je zastosować.


Nie 21 Mar 2021, 20:56
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8673
Miejscowość: Opole
Post Re: nowy/zmodernizowany komputer
Przy płycie Z490 będzie działał z pełnym taktowaniem :)
Przy płycie B460 będze działał tylko ograniczony do 2666hz

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Pon 22 Mar 2021, 12:40
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Pią 19 Mar 2021, 20:45
Posty: 4
Post Re: nowy/zmodernizowany komputer
Zrozumiałem. Zamawiam z odbiorem w punkcie.
Bardzo dziękuję za pomoc i doprecyzowanie mojej niewiedzy :wink:


Pon 22 Mar 2021, 18:31
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 14 Maj 2014, 16:08
Posty: 8673
Miejscowość: Opole
Post Re: nowy/zmodernizowany komputer
Daj znać czy jesteś zadowolony.

_________________
Masz problem z wyborem laptopa czy komputera (PC)? Napisz do mnie
Jestem również na Facebook <klik>
Zestawienie polecanych laptopów i Ultrabook na 2024 r. >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ//8GB DDR3//Lite-on 128GB SSD//NVIDIA GeForce GT 755M//Windows 8.1


Wto 23 Mar 2021, 18:25
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.