laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Czw 28 Mar 2024, 22:44



Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
 Rozbudowa - 1000 do 2000 zł (dodatkowy dysk) 
Autor Wiadomość
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 17 Maj 2022, 21:23
Posty: 4
Post Rozbudowa - 1000 do 2000 zł (dodatkowy dysk)
Kłaniam się forumowiczom.

Pojawił się w mojej głowie pomysł dołożenia dodatkowego SSD w kompie. Problem jest taki, że wymaga to zmiany płyty głównej.

tutaj moja obecna konfiguracja:
https://www.morele.net/of/ZtASyvWtkouFi ... 4ptkAgagw8

doczytawszy w instrukcji płyty - https://download.msi.com/archive/mnu_ex ... 86v2.1.pdf
posiadam jedno gniazdo M.2 Na PCIe 3.0

I tak sobie myśle, że nie chciałbym pozbywać się tego dysku, który posiadam, a dołożyć kolejny np: na PCIe 4.0 - może coś w ten deseń - https://www.x-kom.pl/p/500606-dysk-ssd- ... blade.html

I teraz serdecznie prosił bym o podpowiedź, czy jest możliwa wymiana płyty głównej bez wymiany procka? - https://www.morele.net/procesor-amd-ryz ... ox-980255/
Czy jeśli jest taka możliwość to jest to opłacalne, czy lepiej od razu zawiesić oko na jakiejś nowszej generacji AMD, a może przesiąść się na intela?

Prosił bym też o polecenie modeli: płyty, dysku i ewentualnie procka
Celem jest przede wszystkim więcej przestrzeni na gry. Nowsze tytuły ogrywa się zdecydowanie bardziej komfortowo na szybkim SSD, stąd pomysł na PCIe 4.0

Budżet z tematu dotyczy wariantu płyta + dysk, więc jak wyjdzie z prockiem nieco powyżej 2k to no problemo.

Wszelkie dodatkowe uwagi również mile widziane.

Mam nadzieje że uwzględniłem wszystkie kryteria.
Pozdrawiam Serdecznie


Śro 18 Maj 2022, 22:15
Profil
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: Nie 01 Wrz 2002, 11:00
Posty: 7665
Post Re: Rozbudowa - 1000 do 2000 zł (dodatkowy dysk)
Gry na PC nie obsługują tak szybkich dysków. Praktycznie w grach nie odczujesz różnicy pomiędzy dyskiem na SATA, a PCIe. Musiałbyś dosłownie siedzieć ze stoperem na ekranach ładowania i mierzyć czas. W rzeczywistości jest to różnica paru sekund, ale uwierz mi, że tego nie idzie odczuć.

Jeśli chciałbyś zmieniać platformę, to zdecydowanie poszedłbym w Intela. AMD od jakiś dwóch lat, jest średnio opłacalne. Chyba, że tak jak Ty, ktoś ma płytę B450 i może zrobić update BIOS - wtedy 5600X byłby dobrą opcją, ale no w Twoim przypadku za mało slotów M.2, więc trzeba byłoby się pokusić o B550.

Opcji jest kilka - zostanie przy obecnej platformie i kupno dysku pod SATA. Samsung 2TB 2,5" SATA SSD 870 QVO bądź Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500. Moja osobista topka, jeśli chodzi o dyski na SATA typowo pod codzienną zabawę i gry.

Nowa platforma i dysk na PCIe 3.0, który w zupełności by wystarczył. Twojego RTXa można połączyć z i5 12400F, bądź i3 12100F. Do tego sprawdzona płyta Gigabyte B660M DS3H DDR4, która ma dwa sloty M.2. Dyski - Kioxia Exceria, Kingston A2000 (chociaż tu może być problem, bo dysk oficjalnie przestał być produkowany i zastąpiony strasznie nieudanym NV1). To jest moja topka tańszych NVMe. Jak już chcesz coś szybszego - Kioxia G2, albo KC2500 i klasyka gatunku 970 Evo Plus.

_________________
- Specjalne rabaty dla użytkowników forum
- Promocje, konkursy, kody rabatowe x-kom
- Kanał YouTube x-kom

Oficjalne konto sklepu internetowego, wpisy mogą mieć charakter reklamowy.


Czw 19 Maj 2022, 09:06
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Czw 19 Maj 2022, 19:36
Posty: 1
Post Re: Rozbudowa - 1000 do 2000 zł (dodatkowy dysk)
dzięki za rady


Czw 19 Maj 2022, 19:37
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Rozbudowa - 1000 do 2000 zł (dodatkowy dysk)
Zamiast wymieniać płytę, zaktualizuj Bios, kup: ICY BOX Kontroler PCI-E 4.0 - M.2 NVMe (ARGB, do 64 Gbps)
+ dysk ADATA 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe GAMMIX S70 Blade co prawda i tak nie wykorzystasz potencjału dysku, ale po zmianie platformy przełożysz go do slotu m.2 PCIe 4.0.
Do tego wymieniłbym procesor na: AMD Ryzen 5 5600


Czw 19 Maj 2022, 20:18
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 17 Maj 2022, 21:23
Posty: 4
Post Re: Rozbudowa - 1000 do 2000 zł (dodatkowy dysk)
Wielkie dzięki wszystkim za cenne rady. Najprawdopodobniej wybiorę opcje z kontrolerem :)


Pią 20 Maj 2022, 21:33
Profil
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Wto 17 Maj 2022, 21:23
Posty: 4
Post Re: Rozbudowa - 1000 do 2000 zł (dodatkowy dysk)
Jeszcze jedno pytanko, jeśli mogę.

Padło stwierdzenie, że mojego RTX można połączyć z ryzenem 5600. Tak z ciekawości, jakich konkretnie efektów mógłbym się spodziewać. Próbuje zmienić się z kompletnego ignoranta w przynajmniej laika i stąd kilka pytań. Czy podmieniając mojego ryzena 2600 na 5600 odczuje jakiś wzrost wydajności podczas grania (szybsze ładowanie, etc.)? Co to właściwie znaczy, że tego mojego ryzena można połączyć z 5600? Czy procesor pozwala uwolnić jakieś zasoby GPU? Spodziewamy się tutaj jakiejś synergii?

Będę mega wdzięczny za odpowiedź i ewentualne źródła internetowe/książkowe, które pozwolą mi się doedukować.


Pon 23 Maj 2022, 11:39
Profil
Extremalny Komputerowiec
Extremalny Komputerowiec
Awatar użytkownika

Rejestracja: Pon 03 Kwi 2017, 18:02
Posty: 4429
Post Re: Rozbudowa - 1000 do 2000 zł (dodatkowy dysk)
W skrócie procesor i karta współpracują, jeżeli są źle dobrane to jedno może ograniczać drugie, tzn. procesor może nie dostarczyć karcie odpowiedniej ilości danych przez co ta będzie się "nudzić" (słabe CPU, mocne GPU ). W drugą stronę za mocny procesor sprawi, że kart i tak nie przerobi ilości otrzymywanych informacji (mocne CPU, słabe GPU). Ważne jest więc żeby te dwa podzespoły były w miarę dobrane.


Wto 24 Maj 2022, 23:14
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 7 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.