laptopy notebooki - komputerowy sklep internetowy
forum.X-KOM.PL
Forum sklepu komputerowego X-KOM
Zobacz posty bez odpowiedzi | Zobacz aktywne tematy Obecny czas: Pią 29 Mar 2024, 00:52



Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.  [ 15 posty(ów) ] 
 Jaki system plików fat32 czy ntfs 
Autor Wiadomość
początkujący użytkownik
początkujący użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto 23 Sie 2005, 21:12
Posty: 88
Miejscowość: Częstochowa
Post Jaki system plików fat32 czy ntfs
Jakiego systemu plików najlepje używać fat32 czy ntfs.Odrazu zaznaczam, że chodzi mi o dane które trzymam na komputerze jak i również o obrazy płyt dvd ale nie tylko.


Sob 27 Sie 2005, 11:38
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Czw 27 Sty 2005, 17:07
Posty: 49
Post 
Polecam NTFS poniewaz FAT32 nie obsluzy Ci obrazu plyty dvd (jak wiadomo ponad 4 gb) nie pamietam do ilu obsluguje fat ale na pewno nie tyle, pozdrawiam


Czw 01 Wrz 2005, 15:37
Profil
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw 27 Sty 2005, 12:37
Posty: 467
Miejscowość: kiedyś X-KOM, teraz Warszawa:)
Post 
fat ma ograniczenie na 2gb... aczkolwiek przewaznie iso i tak mozna trzymac na takim dysku...

czemu tak jest - nie wiem - nie zaglebialem sie az tak...

pozdrawiam

_________________
Image Image


Pią 02 Wrz 2005, 10:58
Profil WWW
użytkownik
użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw 03 Lut 2005, 23:43
Posty: 126
Post 
Zdecydowanie NTFS.

NTFS jest znacznie bezpieczniejszy, posiada dziennik operacji dyskowych, posiada wsparcie dla metadanych, szyfrowanie plików i folderów, kompresję danych "w locie", oraz wiele innych ciekawych bajerów. ;)

_________________
Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz.
Mój blog:


Czw 08 Wrz 2005, 20:40
Profil WWW
początkujący użytkownik
początkujący użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto 23 Sie 2005, 21:12
Posty: 88
Miejscowość: Częstochowa
Post 
Ja i tak cały czas myśle nad tym jakoś nie mam porównania.Może macie jakąs tabele albo link porównania fat 32 i ntfs.Używałem kiedyś i jakoś nie byłem zadowolony. Ale jeśli ntfs czy cały dysk tzn obie partycje czy jedną np z zainstalowanym systemem


Sob 10 Wrz 2005, 11:40
Profil WWW
nowicjusz
nowicjusz

Rejestracja: Czw 27 Sty 2005, 17:07
Posty: 49
Post 
Damian288 napisał(a):
Ja i tak cały czas myśle nad tym jakoś nie mam porównania.Może macie jakąs tabele albo link porównania fat 32 i ntfs.Używałem kiedyś i jakoś nie byłem zadowolony. Ale jeśli ntfs czy cały dysk tzn obie partycje czy jedną np z zainstalowanym systemem


yo, moim zdaniem jak juz ntfs to na obu partycjach aby faktycznie dzialal jak nalezy itd.. z reszta poczytaj tutaj jest sporo informacji:
http://www.it-faq.pl/EditModule.aspx?tabid=583&mid=1249&def=Cs_ITSCS_CMS_Articles_View&ArticleID=1297


Śro 14 Wrz 2005, 11:37
Profil
początkujący użytkownik
początkujący użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto 23 Sie 2005, 21:12
Posty: 88
Miejscowość: Częstochowa
Post 
dzięki poczytałem i wiem,że po uporządkowaniu dysku i zrobieniu od nowa partycji instaluje odrazu ntfs


Czw 15 Wrz 2005, 21:45
Profil WWW
początkujący użytkownik
początkujący użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto 23 Sie 2005, 21:12
Posty: 88
Miejscowość: Częstochowa
Post 
Dawno nie pisałem w tym temacie.Tak sie zastanawiam czy znacie może jakiś program po polsku inny niz partition magic bo mi nie działa a teraz na nowym dysku chciałem zrobić ntfs.


Pon 06 Mar 2006, 12:20
Profil WWW
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec

Rejestracja: Śro 26 Paź 2005, 19:20
Posty: 745
Miejscowość: Przemyśl
Post 
TO go sformatuj jako NTFS.
A jak nie chcesz stracic danych a jest na nim FAT32 to jest polecenie CONVERT
otwierasz wiersz polecen i wpisujesz CONVERT [ litera dysku] /FS:NTFS.
Czekasz chwile, komp sie ponownie uruchomi , zrobi cos na ksztalt scandiska i odpali winde jzu na nowym systemie.

_________________
Tom's Hardware Guide - Forum


Pon 06 Mar 2006, 19:53
Profil
początkujący użytkownik
początkujący użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Śro 26 Sty 2005, 19:06
Posty: 90
Post 
przemcio napisał(a):
fat ma ograniczenie na 2gb... aczkolwiek przewaznie iso i tak mozna trzymac na takim dysku...

czemu tak jest - nie wiem - nie zaglebialem sie az tak...

pozdrawiam


FAT32 ma ograniczenie do 4 GB ....

Pozdrawiam.

_________________
Telefonia internetowa VOIP
600598329
503197709
------------------
GG: 2078911


Wto 07 Mar 2006, 07:56
Profil WWW
użytkownik
użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw 03 Lut 2005, 23:43
Posty: 126
Post 
Paweł napisał(a):
przemcio napisał(a):
fat ma ograniczenie na 2gb... aczkolwiek przewaznie iso i tak mozna trzymac na takim dysku...

czemu tak jest - nie wiem - nie zaglebialem sie az tak...

pozdrawiam


FAT32 ma ograniczenie do 4 GB ....

Pozdrawiam.


Fat32 ma ograniczenie do 3,2 GB. :)

_________________
Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz.
Mój blog:


Wto 07 Mar 2006, 11:56
Profil WWW
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec

Rejestracja: Śro 26 Paź 2005, 19:20
Posty: 745
Miejscowość: Przemyśl
Post 
Coś ci sie pokickało:


Wybieranie między systemami plików NTFS, FAT i FAT32Na komputerze z systemem Windows XP można wybrać jeden z trzech systemów plików dla partycji dysku: NTFS, FAT oraz FAT32. Na podstawie podanych poniżej informacji można porównać te systemy plików.

NTFS jest zalecanym systemem plików z następujących powodów:

NTFS ma większe możliwości niż system FAT czy FAT32 i zawiera funkcje wymagane do obsługi usługi Active Directory, a także inne ważne funkcje zabezpieczeń. Niektóre funkcje, takie jak usługa Active Directory i zabezpieczenia na poziomie domeny, można wykorzystywać tylko w systemie plików NTFS.
Konwersja partycji na system NTFS jest łatwa. Konwersję ułatwia program instalacyjny, bez względu na to, czy partycje sformatowano w systemie FAT, FAT32 czy starszej wersji systemu NTFS. Ten rodzaj konwersji zachowuje pliki nienaruszone (w odróżnieniu od formatowania partycji). Jeżeli na komputerze znajduje się partycja FAT lub FAT32, a pliki nie muszą być zachowane, zaleca się formatowanie partycji w systemie NTFS zamiast konwersji z systemu FAT lub FAT32. Formatowanie partycji wymazuje wszystkie dane przechowywane w partycji i umożliwia rozpoczęcie pracy z czystym dyskiem.
Bez względu na to, czy partycja jest formatowana w systemie NTFS czy konwertowana za pomocą odpowiedniego polecenia, NTFS jest lepszym systemem plików. Aby uzyskać więcej informacji o programie Convert.exe, po zakończeniu instalacji kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, wpisz cmd, a następnie naciśnij klawisz ENTER. W oknie polecenia wpisz polecenie help convert, a następnie naciśnij klawisz ENTER.

Aby zachować kontrolę dostępu do plików i folderów oraz obsługiwać ograniczone konta, trzeba używać systemu NTFS. Jeśli jest używany system FAT32, wszyscy użytkownicy będą mieli dostęp do wszystkich plików na dysku twardym, bez względu na typ konta (administrator, z ograniczeniami lub standardowe.)
System NTFS jest systemem plików, który najlepiej działa z dużymi dyskami. (Następnym najlepszym systemem plików dla dużych dysków jest FAT32.)
Istnieje jedna sytuacja, w której lepiej wybrać system plików FAT lub FAT32. Jeżeli zachodzi potrzeba, aby na komputerze czasami uruchamiano poprzedni system operacyjny a czasami system Windows XP, systemem plików partycji podstawowej dysku twardego (lub partycji uruchamiania) musi być FAT lub FAT32. Większość starszych wersji systemu Windows nie ma dostępu do partycji, w której jest używana najnowsza wersja systemu NTFS. Dwoma wyjątkami są systemy Windows 2000 i Windows NT 4.0 z dodatkiem Service Pack 4 lub nowszy. System Windows NT 4.0 z dodatkiem Service Pack 4 lub nowszy ma dostęp do partycji, w których jest używana najnowsza wersja systemu NTFS, lecz z pewnymi ograniczeniami: System ten nie ma dostępu do plików, które były zapisane za pomocą funkcji NTFS nieistniejących w chwili wydania systemu Windows NT 4.0.

Dla celów innych niż korzystanie z wielu systemów operacyjnych, zalecanym systemem plików jest jednak NTFS.

Ważne

Po wykonaniu konwersji dysku lub partycji na system NTFS, nie można po prostu wykonać konwersji z powrotem na system FAT lub FAT32. W takim wypadku jest konieczne ponowne formatowanie dysku lub partycji, co spowoduje wymazanie wszystkich danych, włącznie z programami i plikami osobistymi znajdującymi się w partycji.
W poniższej tabeli przedstawiono zgodność każdego systemu plików z różnymi systemami operacyjnymi.


FAT32
Woluminy mogą mieć rozmiar od rozmiaru dyskietki do 32 gigabajtów .
W systemie Windows XP można formatować wolumin FAT32 o maksymalnym rozmiarze 32 GB.

Ten system plików nie obsługuje domen.

Maksymalny rozmiar pliku wynosi 4 GB.

Źródło... pomoc systemu Windows.


W NTFS maksymalny rozmiar pliku jest taki jak rozmiar partycji.

_________________
Tom's Hardware Guide - Forum


Wto 07 Mar 2006, 14:39
Profil
początkujący użytkownik
początkujący użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto 23 Sie 2005, 21:12
Posty: 88
Miejscowość: Częstochowa
Post 
THG_Stingerek nie zgodze sie z tym twoim zdanien
Cytuj:
Po wykonaniu konwersji dysku lub partycji na system NTFS, nie można po prostu wykonać konwersji z powrotem na system FAT lub FAT32.
ponieważ robiłem to partition magic i bez problemu wrociłem do fat32


Wto 07 Mar 2006, 15:00
Profil WWW
Zdolny Komputerowiec
Zdolny Komputerowiec

Rejestracja: Śro 26 Paź 2005, 19:20
Posty: 745
Miejscowość: Przemyśl
Post 
To nie jest moje zdanie.
Tak pisze w Pomocy systemu windows.
A jakbys czytal ze zrozumieniem , wiedzialbys ze w domysle chodzi o to ze windowsowym narzedziem CONVERT nie da sie tego zrobic.
Poprostu autor tego opisu nie uwzględnil opcji korzystania z czegokolwiek innego niz narzedzia MS :)
Pozdro !

_________________
Tom's Hardware Guide - Forum


Wto 07 Mar 2006, 17:18
Profil
użytkownik
użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Czw 03 Lut 2005, 23:43
Posty: 126
Post 
OK, fakt - poprawiam się. FAT32 ma ograniczenie do 4GB, a FAT16 do 2GB. :)

_________________
Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz.
Mój blog:


Wto 07 Mar 2006, 18:25
Profil WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Ten temat został zablokowany, nie możesz edytować ani pisać nowych postów.   [ 15 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Internetowy sklep komputerowy X-KOM posiada w ofercie komputery stacjonarne i notebooki renomowanych producentów. Sprzedajemy tanie laptopy, oprogramowanie oraz wysokiej jakości sprzęt elektroniczny. Jeśli chcesz kupić dobry laptop w atrakcyjnej cenie, to jesteś we właściwym miejscu. Potrzebny Ci laptop do gier? Zapoznaj się z naszym asortymentem. Znajdziesz u nas nie tylko laptop dla gracza, ale również laptop dla grafika, czy studenta. Oferujemy fachowe doradztwo w zakresie doboru notebooków odpowiadających oczekiwaniom Klientów. Gwarantujemy szeroki wachlarz produktów, profesjonalną obsługę i terminową realizację zamówień. Istnieje możliwość bezpośredniego odbioru towaru. Posiadamy sieć salonów zlokalizowanych w całej Polsce.